Përgatitni këto ëmbëlsira Mocona dhe Cadbury, ose thjesht derdhni mbi to

Në Lifehacker, ne zgjedhim lirisht dhe shkruajmë për gjërat që duam dhe mendojmë se do t’ju pëlqejnë gjithashtu. Ne kemi partneritete të filialeve dhe reklamave, që do të thotë se mund të mbledhim një pjesë të shitjeve ose kompensime të tjera nga lidhjet në këtë faqe. BTW – Çmimet janë të sakta dhe artikujt janë në magazinë në kohën e postimit.

Kini kujdes nëse jeni adhurues i çokollatës dhe i kafesë, sepse botët tuaja do të përplasen në mënyrën më të shijshme. Është e drejtë, gjigandi i kafesë Mocona është bashkuar me perënditë e çokollatës në Cadbury për të krijuar dy nga ëmbëlsirat më dekadente që kam parë ndonjëherë. Ju mund të falënderoni kuzhinierin e famshëm Morgan Hipworth për këto receta të shijshme ëmbëlsirash Mocona dhe Cadbury.

Sipas Mocona, hulumtimet tregojnë se 84% e australianëve pinë kafe dhe 95% kanë një dhëmb të ëmbël për çokollatën. Pra, ka kuptim vetëm që këto dy marka ikonike na kanë dhënë dy ëmbëlsira të pabesueshme që mund t’i provojmë t’i bëjmë vetë.

Këto receta vijnë nga bashkëpunimi i fundit midis Mocona dhe Cadbury, i cili publikoi Mocona dhe Cafe Style Mochas muajin e kaluar (mund t’i merrni nga Woollys).

Me dimrin që ende na mban të freskët për një ose dy muaj, ky bashkëpunim me siguri do t’i mbajë ngrohtë si dashamirësit e kafesë ashtu edhe të çokollatës.

Siç u përmend, Morgan Hipworth ka krijuar dy receta të shijshme ëmbëlsirash duke përdorur Mocona-n e re dhe Cadbury Mocha. Ata kanë rrahur Mocha Cannoli dhe Mocha Hazelnut Tart.

Le të mësojmë për mirësinë kremoze, kafeje, çokollate që janë këto receta.

Receta e ëmbëlsirës Mocona dhe Cadbury Morgan Hipworth

moka canolis (bën rreth 15-20)

Ëmbëlsirat Mocona dhe Cadbury: Morgan Hipworth Mocha Cannoli. (imazhi: dhënë)

materiali:

Për topat:

 • 180 gram miell për të gjitha përdorimet i situr
 • 1/2 lugë kanellë pluhur, të situr
 • 30 gram sheqer pluhur
 • 1/2 lugë kripë
 • 2 lugë gjelle Marsala (verë e bardhë e thatë opsionale)
 • 30 gram gjalpë pa kripë, i shkrirë, i ftohur
 • 1 vezë e madhe, e rrahur
 • 1 e bardhe veze, per larje
 • Kallëpe Cannoli ose Tuba makarona Cannelloni

Për të mbushur:

 • 3/4 filxhani krem ​​i trashë
 • Moccona Mocha. Shërben 8
 • 900 gr rikota e fortë
 • 100 gram mascarpone
 • 150 gr sheqer pluhur i situr
 • majë kripë
 • vaj vegjetal, për tiganisje
 • pluhur sheqeri, për pluhurosje

drejtimi:

Për të bërë topa:

 1. Kombinoni miellin për të gjitha qëllimet, kanellën, sheqerin dhe kripën në një tas dhe përzieni. Shtoni verën, gjalpin dhe vezën duke i trazuar derisa të krijohet një brumë i trashë.
 2. Përmbyseni në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe gatuajeni për rreth 7-12 minuta ose derisa të bëhen elastike dhe të lëmuara.
 3. Mbështilleni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer të pushojë për të paktën një orë ose gjatë gjithë natës.

Për të bërë mbushjen:

 1. Në një tenxhere të vogël, shtoni kremin dhe mokonën dhe Cadbury Cafe Style Mocha dhe lërini të ziejnë duke e trazuar. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 2. Në një blender, kombinoni rikotën, mascarponen dhe kripën dhe përzieni derisa të jetë homogjene. Shtoni kremin në përzierjen e rikotës dhe përzieni derisa të jetë homogjene.
 3. Hidheni mbushjen në një qese tubacioni me një hundë ylli 1,5 cm dhe vendoseni në frigorifer ndërkohë që lëvozhgat e kanolit gatuhen.

Për të gatuar topat:

 1. Ngrohni paraprakisht një tigan me yndyrë të thellë ose një enë të mbushur me vaj vegjetal në 180°C.
 2. Nxirreni brumin nga frigoriferi. Vendoseni në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe priteni në katër pjesë. Duke përdorur makinën e makaronave ose petullën, hapni butësisht brumin në trashësi 2 mm. Pritini duke përdorur një prestar të rrumbullakët 9 cm.
 3. Hapni rrathët në myk ose makarona dhe lyeni majat me të bardhat e vezëve. Shtypni së bashku për të mbyllur.
 4. Skuqini në tufa për 1-2 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të freskët. Vendoseni në një enë të mbuluar me letër dhe lëreni të ftohet pak. Më pas e nxjerrim nga kallëpi.
 5. Pasi të jetë ftohur plotësisht, vendoseni në mbushje rikota dhe pluhurosni me sheqer pluhur. shërbejeni menjëherë.

Lajthi Mocha Tarta

Ëmbëlsirat Mocona dhe Cadbury
Desserts Mocona dhe Cadbury: Morgan Hipworth lajthi Mocha Tart. (imazhi: dhënë)

materiali:

Për pastën me lajthi:

 • 140 gram miell
 • 50 gram sheqer pluhur
 • 50 gram miell lajthie
 • 4 gram pluhur pjekjeje
 • majë kripë deti
 • 100 g gjalpë pa kripë, të ftohur, të prerë në kubikë
 • 3 te verdha veze te medha
 • 1 lugë gjelle ujë të ftohtë akull
 • 1 vezë e madhe
 • 1 lugë gjelle qumësht

Për Mocha Ganache:

 • krem i trashë 300 ml
 • 100 gram gjalpë pa kripë
 • 100 ml qumësht
 • Shërben 8 Mocona Hazelnut Mocha
 • 300 gram çokollatë e zezë
 • majë kripë deti

Për majën e kafesë Mascarpone:

 • 200 gram mascarpone
 • krem i trashë 250 ml
 • 50 g sheqer pluhur i situr
 • 3 lugë çaji pluhur ekspres Mocona, i tretur në 1 lugë ujë të vluar
 • pluhur kakao, për pluhurosje

drejtimi:

Për të bërë pastë me lajthi:

 1. Kombinoni miellin, sheqerin pluhur, miellin e lajthisë, pluhurin për pjekje dhe kripën në një përpunues ushqimi dhe hidhni blitz. Shtoni gjalpin dhe ziejini derisa masa të ngjajë me thërrimet e bukës së imët. Shtoni të verdhën e vezës dhe ujin dhe përzieni derisa masa të bëhet një brumë.
 2. Formoni brumin në një disk të lëmuar, mbështilleni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer për të paktën një orë.
 3. Lyeni me yndyrë një tepsi drejtkëndëshe 36cm x 13cm x 3,5cm për tartë. Hiqni mbështjellësin dhe hapeni brumin në një sipërfaqe të lyer pak me miell derisa të formojë një drejtkëndësh me trashësi rreth 5 mm. Vendoseni brumin me kujdes në një tepsi për tartë. Pritini skajet dhe shpojini me një pirun. Mbulojeni brumin dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 4. Ngroheni furrën në 190C.
 5. Kombinoni vezën dhe qumështin në një tas dhe rrihni derisa të jenë të lëmuara, lërini mënjanë.
 6. Rreshtoni pjesën e brendshme të tartës me letër furre dhe mbusheni me pesha pastiçerie ose oriz të pazier. Blind piqni për 10 minuta, pastaj hiqni peshat ose orizin. Lyejeni brumin me larë vezësh dhe piqni për 8-10 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 7. Mbajeni mënjanë të ftohet plotësisht.

Për të bërë Mocha Ganache:

 1. Shtoni kremin, Mocona dhe Cadbury Cafe Style Hazelnut Mocha, gjalpin dhe kripën në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare dhe lërini të ziejnë. Masën e nxehtë e derdhim mbi çokollatë dhe e përziejmë derisa çokollata të shkrihet plotësisht. Shkrihet në qumësht të ftohtë. Vazhdoni të përzieni derisa masa të jetë e lëmuar dhe me shkëlqim.
 2. Hidheni në lëvozhgën e tortës dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë ose derisa të bllokohet plotësisht.

Për të bërë mbushjen e kafesë Mascarpone:

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit në tasin e një mikser elektrik të pajisur me shtojcën e kamxhikut dhe rrihni me shpejtësi mesatare derisa përzierja të formojë një majë të fortë. Transferoni në një qese tubacioni.

për të shërbyer:

 1. Vendoseni me kujdes mascarponen e kafesë në një model rrjetë mbi tartë dhe më pas pudrosni me pluhur kakao.

Nëse këto receta të Mocona dhe Cadbury kanë ndikuar në ato ëmbëlsira, këtu janë disa receta më të shijshme me çokollatë që mund të provoni.

Gëzuar pjekjen!

Leave a Comment

Your email address will not be published.