Pepper Moon Pastry i jep një qyteti të vogël të Nebraskës një shije nostalgjie. biznes lokal

CORTLAND – Ëndrra e Lindsay Oling për të pasur një furrë buke me temë të cilësisë së mirë me familjen dhe miqtë e punës pranë saj, klientët që dëshirojnë të shijojnë muzikën e xhazit të viteve 1920 dhe nostalgjinë e gjejnë një të tillë pas 10 vitesh punë u bë realitet.

Oling, pronari 31-vjeçar dhe kryebukëpjekësi i Pepper Moon Pastry, kujtoi gjyshen e tij, Jean Oling, duke shkuar aq larg sa Lindsey mund të ngrinte një lugë për të trazuar brumin. Lindsay vazhdoi të piqte pasi mbaroi shkollën dhe u bë mjeke.Lindsey Oling hapi Pepper Moon Pastry në Cortland në maj.


Rebecca Hummel, për Beatrice Daily Sun


I befasuar kur mësoi se sa banorë të Cortland ishin në mesin e të 30-tave, Oling vendosi të rinovonte një sallon të vjetër flokësh në një furrë buke pasi u kthye në qytetin e vogël të Gage County gjashtë vjet më parë.

“Kam qenë këtu përgjithmonë dhe nuk kam takuar shumë njerëz sepse nuk ka ku të shkoj,” tha Oling. “Kështu që mendova, ‘Epo, nëse do ta bëj këtë diku, ky do të ishte një vend i mirë’.”

Ekipi i Oling përfshinte prindërit e tij, Lori dhe Kent Oling; motra e saj Hannah Gabser dhe burri i Hanës, Skyler Gabser; I dashuri i Lindsay, Ben Heinemann dhe shoku Sean Flattery.

Njerëzit po lexojnë…

Oling tha se ai dhe Hannah janë të afërt, si motra dhe për sa i përket vendit ku jetojnë.

“Ai më bleu një shtëpi pikërisht në rrugë,” tha Oling. “Është disi e lezetshme, sepse ne rrimë kur të duam dhe pastaj mund të jemi larg njëri-tjetrit”.

Hannah Gabsar është një infermiere me kohë të plotë dhe ndihmon të ushqehet të shtunave duke plotësuar porositë e klientëve dhe do të ndihmojë në mbështjelljen e pastave gjatë gjithë javës.

Duke punuar me kohë të plotë, Oling tha se ka mundur të hapë pastiçerinë vetëm të shtunën në mëngjes. Ajo po punon për rritjen e orarit të punës dhe punësimin e punonjësve.

Tani për tani, furra ofron kolaçe, role me kanellë, byrekë të prodhuar nga Lori, ëmbëlsira, ëmbëlsira Rice Krispie, kafe “Sleepy Bees”, çaj dhe shurup livando, si dhe “Moon Bar” me karamel të kripur, gjalpë kikiriku, çokollatë, çokollatë të zezë dhe oleating bën. Marshmallows përzier me të gjitha Rice Krispies.Ëmbëlsira e hënës prej letre

Paper Moon Pastries në Cortlande ofron ndenjëse në natyrë.


Rebecca Hummel, për Beatrice Daily Sun


Oling tha se emri i pastës Paper Moon, i cili u hap më 21 maj, vjen nga filmi “Paper Moon” dhe skena e tij e ushqimit.

“Doja të shihja një furrë të vjetër diku dhe nuk ka asgjë këtu,” tha ajo. “Kështu që mendova, mirë, mendoj se do t’ia dal tani.”

Pepper Moon Pastry supozohet të ketë një vend për të gjithë, tha Oling. Nuk mund të përmbajë gluten ose qumësht, kështu që ajo eksperimenton me receta pa gluten dhe qumësht.

Oling tha se ka kujtime të bukura nga babai i tij që bënte biskota, nëna e tij duke bërë byrekë dhe gjyshja e tij duke bërë kolaçe. Ajo tha se i do këto artikuj dhe dëshiron të sigurohet që ata që nuk mund të hanë përbërës të caktuar të kenë gjithashtu diçka.

“Është stil shtëpie,” tha Oling. “Një pjesë e asaj që doja të bëja ishte t’u kujtoja njerëzve ato recetat e rehatisë që keni marrë nga gjyshërit tuaj, sepse rezulton se jo shumë njerëz bëjnë më role kolaçe ose kanellë.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.