Pensionisti i Tupelo ndan kohën mes kuzhinës dhe fushës së golfit. kuzhinier i javës

TUPELO – Kur Bob Bon po rritej në Hattiesburg, ai ishte më i interesuar për të ngrënë sesa për të gatuar.

Por pasi u diplomua në Universitetin e Mississippi-t Jugor, ai filloi të luante pak në kuzhinë.

“Në fillim ishin gjëra të thjeshta, si hamburger, gulash, supë”, tha Bon, 77 vjeç. “Unë u futa në gjëra të tjera më vonë. Unë gatuaj për më shumë se 50 vjet.”

Bonn, i cili u transferua në Tupelo në 1978, doli në pension nga Tower Automotive në 2011 dhe punoi për JESCO për 20 vjet më parë. Ai dhe gruaja e tij, Stephanie, kanë dy fëmijë, dy nipër e mbesa, një stërnip dhe një Bichon të vogël të bardhë të quajtur Bogie.

“Tani që jam në pension, jam ose në fushën e golfit ose në kuzhinë”, tha ai. “Stephanie mund të gatuajë, por ajo do të donte të pastronte, kështu që ne kemi bërë një marrëveshje.”

“Ai ka një aftësi për të gatuar, dhe unë jo,” tha Stephanie, e cila punoi si sekretare në Kishën Baptiste Harrisburg për gati 25 vjet. “Unë gatuaj të gjitha vaktet e festave. Më pëlqen të bëj salcë dhe patatet e ëmbla me të gjitha zbukurimet. Ai disi tërhiqet dhe më lejon ta bëj këtë.”

Bonn tregon se ai gatuan të paktën tre ose katër herë në javë, një shërbim tipik veror me biftek të skuqur në vend, bizele me lëkurë të purpurt, bamje ose kunguj të skuqur, domate të prera në kubikë dhe bukë misri meksikan. Për pjesën tjetër të javës, çiftet kanë mbeturina ose diçka të thjeshtë si një burger.

“Vakti im i preferuar është një cheeseburger i vjetër i mirë me patate të skuqura,” tha ai. “Është e vështirë të mundësh një cheeseburger të mirë”.

Shumë nga pjatat që janë në rotacionin e rregullt të menusë së Bonit kanë ardhur nga një shërbesë e kishës në të cilën ajo merr pjesë në Mountain Top, ose Tennessee Outreach Project.

Ata kanë kuzhinierë të mrekullueshëm atje”, tha ai. “Do të hyj dhe do të filloj një bisedë dhe ata do të më japin recetën. Ata kanë ushqim shumë të mirë.”

Boni pëlqen të shikojë Trisha Yearwood dhe Ree Drummond, i njohur si The Pioneer Woman, në Food Network, por asaj nuk i interesojnë shfaqjet konkurruese si “Lojërat e ushqimit të lopës”.

“Më pëlqejnë ato që të mësojnë diçka rreth gatimit,” tha ai.

Boni nuk bën shumë shpesh pjata të reja – ndoshta një herë në dy muaj.

“Ajo që më pëlqen të bëj është të dal për të ngrënë dhe të përpiqem të kthehem në shtëpi dhe të kopjoj atë që kisha,” tha ai. “Gjysma e argëtimit është të përpiqesh të kuptojmë se çfarë ka në të.”

A njihni një kuzhinier të mirë? Dërgoni nominimin tuaj te Ginna Parsons, Kuzhinieri i Javës, PO Box 909, Tupelo, MS 38802. Ose mund të telefononi (662) 678-1581 ose t’i dërgoni email në [email protected]

pulë e bardhë

1 djegës jeshil i grirë, i situr

3 lugë gjelle miell

2 kanaçe Fasule Great Northern ose Navy, të kulluara

1 1/2 filxhan pule të gatuar të grirë hollë

djathë i grirë, salcë kosi dhe salsa, për zbukurim

Në një tigan të madh ose tigan, gatuajeni qepën në vaj ulliri derisa të jetë e tejdukshme. Shtoni djegësin, miellin dhe erëzat. Gatuani disa minuta, më pas shtoni fasulet dhe lëngun dhe lërini të ziejnë. Ulni nxehtësinë dhe ziejini derisa të trashet. Shtoni pulën dhe gatuajeni në zjarr të ulët për rreth 30 minuta. Hidheni në tas dhe sipër shtoni djathin e grirë, salcë kosi dhe salsa, nëse dëshironi.

Tavë pule King Ranch

1 kanaçe krem ​​supë pule

1 kanaçe krem ​​supë me kërpudha

1 pako patate të skuqura tortilla (12 ons).

3 gota gjoks pule të gatuar, të grirë

1 piper i gjelbër, i grirë

2 gota djathë çedër të grirë

1 1/2 lugë spec djegës pluhur

Përzieni supën e pulës, supën me kërpudha, lëngun e mishit dhe domatet. Anulo.

Në një tavë të lyer me pak yndyrë prej 3 litrash shtrojmë gjysmën e tortiljes, gjysmën e pulës, gjysmën e qepës, gjysmën e piperit dhe gjysmën e djathit. Hidhni gjysmën e përzierjes së supës gjithandej. Përsëritni shtresat. Spërkatni pluhur djegës dhe kripë hudhër dhe piqni në 350 gradë për 30 deri në 45 minuta.

SUPË TORTILE PULE

2 deri në 4 gjysma të gjoksit të pulës

1 pako erëza fajita ose taco

1 kanaçe fasule të zeza, të kulluara

1 kanaçe fasule djegës, të kulluar

1 kokërr misër të plotë (opsionale)

1 kanaçe lëng pule (opsionale)

djathë i grirë dhe salcë kosi, për zbukurim

Ziejeni pulën derisa të piqet. E heqim nga tenxherja dhe e lëmë mënjanë të ftohet. Pritini pulën dhe kthejeni në tenxhere me lëng mishi. Shtoni salsa, fajita masala, pluhur djegës, qepë, fasule dhe misër, nëse përdorni. Nëse nuk ka mbetur lëng i mjaftueshëm nga gatimi i pulës, shtoni një kanaçe me lëng pule. Gatuani në nxehtësi mesatare për rreth 15 minuta, më pas zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe ziejini edhe për 15 deri në 20 minuta të tjera.

Kur të jetë gati për t’u shërbyer, shtoni disa patate të skuqura tortilla në fund të tasit të supës. Supë Ladoo mbi patate të skuqura. Zbukuroni supën me djathë të grirë dhe salcë kosi sipas dëshirës.

Bukë misri meksikan Bob

1 filxhan miell misri që rritet vetë

1 filxhan djathë çedër i grirë

speca jalapeno, me fara dhe të prera

1 (14 ons) kanaçe misri në stil kremi

Lyejeni pjesën e poshtme të një tigani prej gize me pak vaj. Tavën e vendosim në furrë në temperaturën 350 gradë derisa vaji të nxehet shumë.

Kombinoni miellin e misrit, vezët, vajin, djathin, qepën, jalapeos, misrin dhe kripën në një tas. Përdorni një mikser për t’u siguruar që përzierja të jetë e qetë.

Hidheni brumin në një tigan të nxehtë dhe piqeni në 350 gradë për 45 deri në 60 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër. Lëreni të ftohet për disa minuta, më pas kthejeni bukën e misrit në një pjatë dhe priteni në copa.

pulë lulekuqe

4 filxhanë pule të gatuar, të grirë, të kalitur me piper limoni

1 kanaçe e madhe supë me krem ​​me kërpudha

1 kanaçe e madhe krem ​​supë pule

1 krisur me mëngë, të grimcuara

Në një tas të madh, kombinoni pulën e grirë, salcë kosi dhe supën. Hidheni përzierjen në tavë të lyer me yndyrë 9×13 inç.

Përzieni krisurat e grimcuara me gjalpin e shkrirë në mënyrë që thërrimet mezi të njomet. Spërkateni përzierjen e thërrimeve mbi përzierjen e pulës. Spërkateni me farat e lulekuqes.

E mbulojmë tavën me folie dhe e pjekim në 350 gradë për 25 deri në 30 minuta ose derisa tava të ketë flluska.

Kërpudhat e Bobit

1 (8 ons) kërpudha me butona kartoni

Në një tigan të madh, kombinoni gjalpin, salcën e sojës, hudhrën, verën dhe qepën. Skuqini për 10 minuta. Shtoni kërpudhat dhe ziejini në zjarr të ulët për 1 orë ose derisa kërpudhat të jenë të buta.

kikiriku i brishtë

Në një tigan prej gize, kombinoni sheqerin, shurupin e misrit dhe ujin. Masën e lemë të vlojë dhe më pas shtojmë margarinën. Përziejeni shpesh derisa përzierja të arrijë 230 gradë në një termometër karamele. Shtoni kikirikë të papërpunuar dhe vazhdoni të trazoni derisa temperatura të arrijë 305 gradë.

Hiqeni nga zjarri dhe përzieni shpejt me sodën e bukës. Përziejini mirë dhe vendoseni në një tepsi. Ndërsa brishtësia ftohet, përhapeni hollë duke ngritur dhe tërhequr skajet duke përdorur dy pirunë. Lëreni në frigorifer për disa minuta që të ftohet.

Leave a Comment

Your email address will not be published.