Paula McIntyre është e etur për ëmbëlsira dhe supa verore

Frutat e manaferrave të verës së lartë tani janë me bollëk. Nëse keni fatin të jetoni pranë një prej fermave të frutave “zgjidhni vetë”, është koha të bëni një vizitë. Ferma e frutave Klagan jashtë Limavadi është më e afërta me mua dhe bën një ditë të mrekullueshme jashtë.

Fruti i thartë është krejtësisht ndër breza—do të gjeni fëmijë të vegjël, dhëmbë dhe buzë që lëpin çdo gjë, nga kampionuesit e luleshtrydheve deri tek prodhuesit e specializuar të reçelit që mbajnë frutat për muajt e dimrit.

Nuk ka asgjë më të mirë se një mjedër e pjekur plotësisht në vend në momentin kur rritet. Ju do të mund të blini rrush pa fara të zezë dhe rrush pa fara të kuqe, të cilat rrallë gjenden në supermarkete. Këto fruta më bëjnë të mendoj për ëmbëlsirën klasike, pudingun e verës.

Ndërsa shijon mirë me fruta të ëmbël të mbështjellë me bukë, më duket si një llapë frutash. Më mirë për mua të festoj me një gjë të vogël të ëmbël. Pandispanja e limonit përfundohet me luleshtrydhe dhe rrush pa fara të kuqe në një pure rrush pa fara të zezë, me një shtresë kremi sipër dhe një krem ​​lyerje. Ëmbëlsira perfekte e verës.

Pak gjëra shijojnë shumë më mirë kur je jashtë vendit. Domatet e pjekura italiane thjesht lyhen me vaj ulliri me piper, pjeshkët zhyten në verë të gazuar dhe gazpacho.

Kjo supë e lezetshme spanjolle e përzier me domate, speca dhe kastravec varet plotësisht nga përbërësit. Është i shijshëm dhe freskues dhe është një ilaç i shkëlqyer për një ditë të nxehtë vere.

Një variant që është më i aksesueshëm këtu është ajo blanco ku bajamet e thekura përzihen me kastravec, hudhër, bukë të njomur, vaj ulliri dhe uthull sheri. Ftoheni mirë dhe shërbehet tradicionalisht në një tas ose gotë të ftohtë, të spërkatur me disa pika vaj ulliri dhe pak rrush të përgjysmuar. Këtu shërbehet si pure me rrush të pjekur në skarë dhe pak vaj kopër si shoqërues për karkalecat e pjekura në skarë.

Arra kremoze është perfekte me butak. Fërkimi i rrushit me vaj dhe fshirja e tyre në një Barbecue u jep atyre atë aromë të këndshme të ëmbël dhe të tymosur. Kopra me të vërtetë i bashkon të gjithë. Ju mund të zëvendësoni skumbri ose gaforre ose karavidhe në recetë.

Hidhni vetes një manzanilla të ftohtë ose fino sherry si një shoqërues perfekt për t’ju kujtuar mbrëmjet e ngrohta spanjolle…

Karkalecat e pjekura në skarë me Ajo Blanco, vaj kopër, rrush me flluska

çfarë do t’ju duhet

400 gr mish karkalecash

1 lugë gjelle vaj

kripë

metodë

I rregullojmë karkalecat me kripë. Fërkoni vajin sipër dhe vendoseni në një tigan të nxehtë ose Barbecue dhe gatuajeni për disa minuta, duke e kthyer në gjysmë nga secila anë në varësi të madhësisë.

për ajo blanco

100 gram bajame të ziera

50 gr bukë të bardhë, mundësisht brumë kosi, me kore të hequr, të prerë në feta

200 ml ujë të ftohtë me akull

2 thelpinj hudhra

kastravec

75 ml vaj ulliri

1 lugë gjelle uthull sheri

kripë për shije

Skuqini bajamet në një tigan për të lëshuar vaj. Lyejeni bukën në ujë të ftohtë sa të mbulohet për 10 minuta. Shtrydhni ujin nga buka dhe vendoseni në përpunues ushqimi me bajame dhe blitz – duke shtuar pak lëng njomje. Qëroni dhe copëtoni kastravecin dhe vendoseni në blender së bashku me hudhrën. Gjithashtu shtoni ujë të ftohtë me akull gjatë përpunimit. Shtoni vaj dhe uthull dhe përpunoni në një pure të butë. Shtoni kripë sipas shijes.

për vajin e koprës

2 lugë gjelle kopër të copëtuar

4 lugë gjelle vaj ulliri

kripë për shije

përzihen së bashku.

për rrushin e grisur

150 gram rrush në një tufë

1 lugë gjelle vaj

kripë deti

Hidhni rrushin në vaj dhe vendoseni në barbekju. Grijini deri në flluska. Ftoheni pak dhe hiqeni nga kërcelli.

Për ta mbledhur, hidhni me lugë pak ajo blanco në një tas. Hidhni sipër një copë peshku, shpërndajeni mbi rrush dhe hidhni vaj sipër ajo blanco.

kokrra të vogla të verës

çfarë do t’ju duhet

për sfungjerin e limonit

100 gram gjalpë të butë

100 gram sheqer pluhur

2 vezë

100 gr miell që ngrihet vetë

lugë pluhur pjekjeje

lëvore 1 limon

1 lugë ekstrakt vanilje

metodë

Shtroni një tepsi me role zvicerane me letër pergamene dhe vendoseni furrën në 180oC.

Rrihni gjalpin dhe sheqerin derisa të zbehet dhe të bëhet me gëzof. Shtoni vezët një nga një. Hidhni miellin, pluhurin për pjekje, limonin dhe vaniljen. Piqni kur të jetë i qetë në një fletë pjekjeje dhe derisa një hell i futur të dalë i pastër, rreth 15 minuta. ftohtë.

Për purenë e rrushit të zi

350 gram rrush pa fara e zezë

100 gram sheqer pluhur

50 ml ujë

lëng limoni sipër

500 gr luleshtrydhe të qëruara dhe të prera

100 g rrush pa fara të kuqe + shtesë për zbukurim

Gatuani rrush pa fara të zeza, sheqerin, ujin dhe lëngun e limonit në një tigan derisa rrush pa fara e zezë të zbutet. Përziejini dhe kaloni në një sitë për të bërë një pure të lëmuar. Ftoheni dhe hidhni luleshtrydhet dhe rrush pa fara të kuqe.

për kremin krem

3 te verdha veze

50 gram sheqer pluhur

10 gram miell misri

10 gram miell i thjeshtë

150 ml qumësht të plotë

100 ml krem ​​pana

Rrihni të verdhat, sheqerin, miellin për të gjitha përdorimet dhe miellin e misrit. Rrahim qumështin dhe ajkën me rrahje dhe e hedhim sipër masën e vezëve duke e trazuar mirë dhe e kthejmë në tigan. Gatuani në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të trashet. Hidheni në një tas të pastër, mbulojeni sipërfaqen me kapëse dhe vendoseni në frigorifer për disa orë që të ftohet.

për të mbledhur

500 ml krem ​​dopio, pana

Pritini sfungjerin në katrorë dhe vendoseni në fund të gjashtë tasave individuale të qelqit ose në një tas më të madh.

Paula McIntyre po përdor bukën e saj

Leave a Comment

Your email address will not be published.