Palatas meksikane janë ëmbëlsira verore që na ka munguar

nDiçka risjell kujtimet e verës së fëmijërisë, si zhurma e një kamioni me ëmbëlsira të ngrira që kalon nëpër bllok gjatë pjesës më të nxehtë të ditës, duke ofruar kone shumëngjyrëshe dhe copa freskuese të kokoshkave. Nëse nuk do të ishte zhurma e ndezur që dilte nga altoparlanti, ishin fëmijët që ulërinin duke u lutur prindërve të tyre për ndonjë ndryshim shtesë në përpjekje për të blerë një nga secili në menu. Midis Strawberry Shortcake Crunch Bar dhe Rocket Pop, zgjedhja e shijes së ditës ishte gjithmonë pjesa më e vështirë.

Megjithatë, këtu është gjëja: Ne kurrë Shumë i vjetër për t’i dhënë fëmijës tonë të brendshëm argëtimin që meriton. Dhe këto ditë, paletat meksikane janë shija ime e preferuar kur bëhet fjalë për zgjedhjen e ushqimit më të freskët të verës (dhe jo, ato nuk janë të formuara si një personazh vizatimor).

Paletat përmbajnë *të gjitha* shije të freskëta frutash, por asnjë nga ngjyruesit artificialë që e lë gjuhën tuaj gjysmë të lyer përgjithmonë për të paktën gjysmën e pushimeve verore. Këto trajtime meksikane zakonisht bëhen me fruta të freskëta, barishte dhe erëza, të cilat përzihen së bashku dhe më pas ngrihen. Rezultati? Akulloret më hidratuese, të shijshme dhe të pasura me lëndë ushqyese që ndoshta nuk i keni pasur kurrë. Pjesa më e mirë është se bërja e tyre në shtëpi nuk është e lehtë dhe kërkon shumë pak përbërës. Këtu janë disa nga recetat tona të preferuara të paletës me tre përbërës që janë të mbushura me shije dhe përbërës anti-inflamatorë për t’ju mbajtur të hidratuar dhe të lumtur gjatë gjithë verës.

Çfarë janë paletat meksikane?

Megjithëse historia e saktë e origjinës së këtij trajtimi të shijshëm nuk dihet, shijet janë një ëmbëlsirë popullore në Meksikë, si dhe në Shtetet e Bashkuara. Ato zakonisht bëhen nga fruta të freskëta si shalqiri, ananasi, mango dhe luleshtrydhet, por baza e tyre mund të ndryshojë në varësi të rajonit ose periudhës së vitit. Këto pije përmbajnë barishte, erëza dhe shtesa të tilla si tajine, një erëz e shijshme meksikane e bërë nga një përzierje e specave djegës, gëlqeres dhe kripës. Ashtu si shumica e kokoshkave të tjera, ka një shkop të vogël druri në mes të paletave që përdoret për t’i mbajtur ato, prej nga vjen emri i ëmbëlsirës.

5 receta meksikane për paleta që e bëjnë verën argëtuese

1. Paleta ananasi

Paleta meksikane
Foto: Harvest Kitchen

Ka vetëm tre përbërës (ujë kokosi, ananasi dhe lëng gëlqereje) në këtë recetë të Paletës së Ananasit nga The Harvest Kitchen për një trajtim që lëkundet buzëve që është gjallërues, i shndritshëm dhe me ngjyrën e diellit vezullues. Jo vetëm që kjo recetë do t’ju japë shumë për të shuar edhe në ditët më të nxehta të verës, por është gjithashtu e mbushur me përfitime anti-inflamatore dhe miqësore për zorrët për ananasin.

Merrni recetën: Paleta e ananasit

2. Paleta mango me luleshtrydhe

Paleta meksikane
Foto: Korrja gjysmë e pjekur

Një tjetër mrekulli me tre përbërës, kjo recetë është e mbushur me antioksidantë, anti-inflamatorë dhe përbërës të pasur me vitamina si lëngjet e luleshtrydheve, mangos dhe portokallit. Për një efekt rrotullimi super të lezetshëm, Half Baked Harvest përzien luleshtrydhet dhe lëngun e portokallit së bashku për të formuar një bazë lulekuqesh, më pas e lyejnë me pure mango dhe ngadalë i rrotullon dy ngjyrat së bashku për të krijuar një efekt të ngjashëm me llambën e llavës. Gruovy, apo jo?

Merrni recetën: Kupëza me mango me luleshtrydhe me tre përbërës

3. Paleta me ananasi, mango, luleshtrydhe ose kivi

Paleta meksikane
Foto: Live Eat Learn

Fruta, fruta dhe më shumë fruta është emri i lojës kur bëhet fjalë për këtë recetë palete të ndritshme dhe shumëngjyrëshe nga Live Eat Learn që duket (dhe shijon) si një ylber. Hapi i parë dhe më i vështirë në përgatitjen e këtyre shijeve është të zgjidhni midis ananasit, mangos, luleshtrydhes ose kivit si përbërësit kryesorë në recetë. Pasi të keni vendosur, gjithçka që duhet të bëni është të përzieni së bashku pak mjaltë, një shtrydhje limoni dhe pak ujë për të bërë këto kokoshka të shijshme. P.S. Askush nuk do t’ju ndalojë që të krijoni shijet tuaja të përziera dhe përputhni, prandaj mos ngurroni të përdorni sa më shumë fruta që dëshironi.

Merrni recetën: Receta meksikane Palatas

4. Paleta Vegane me kokos

Paleta meksikane
Foto: Tabela e Dorës

Edhe pse shumica e paletave meksikane janë vegjetariane në natyrë, kjo paletë kremoze dhe ëndërrimtare e kokosit nga Dora Table është miqësore me bazë bimore dhe komode si një fllad i ngrohtë tropikal. Është bërë me qumësht kokosi, sheqer dhe arrë kokosi pa sheqer për një kombinim të shijshëm dhe të përtypshëm, i cili renditet në dhjetë nga dhjetë për cilësi, shije dhe argëtim me kokosi.

Merrni recetën: Paleta Vegane me kokos

5. Paleta Tamarind

Paleta meksikane
Foto: Mu Bueno Cookbook

Kjo recetë palete nga Muy Bueno Cookbook përmban tamarind, një frut i ngrënshëm që mund të variojë në shije nga e ëmbël dhe e thartë deri tek pikante dhe e thartë në varësi të nivelit të pjekurisë. Për të balancuar aromën e fortë natyrale të tamarindit, kjo recetë kërkon pak sheqer dhe ujë për ta bërë atë freskues dhe të lehtë në shije. Tamarind përdoret gjithashtu për të bërë një tjetër bazë të njohur meksikane të quajtur Agua fresca, një pije e bërë nga fruta, sheqer dhe ujë.

Merrni recetën: Paletas de Tamarindo

Leave a Comment

Your email address will not be published.