Pad Thai: Kaloritë, Ushqyerja, Përfitimet, Të metat

Pad Thai është një pjatë tradicionale tajlandeze që gjendet në restorante në mbarë botën. Sidoqoftë, në Tajlandë, pad thai është një pjatë e skuqur me petë të sheshta orizi me përbërës të ndryshëm si pjesë e ushqimit të rrugës.

Shumë njerëzve u pëlqen ta hanë këtë pjatë për shijen e saj të këndshme, përzierjen e strukturës dhe aromës, dhe për shumë është një ushqim komod.

Le të shkojmë thellë në atë që është pad thai, përbërjen e tij ushqyese, avantazhet dhe disavantazhet e të ngrënit të pad thai, si mund ta bëni pad thai më të shëndetshëm dhe disa opsione të tjera ushqimore të shëndetshme tajlandeze.

Pad Thai është një pjatë tradicionale e rrugës nga Tajlanda. Përbërësit e tij ofrojnë shije, teksturë dhe aromë unike.

Në përgjithësi, pad thai tradicionale është një skuqje që përmban:

 • Petë të sheshta me oriz: Ata janë përbërësi kryesor i pjatës. Petët e orizit janë pa gluten dhe bëhen me miell orizi dhe ujë.
 • Pulë: I prerë në copa të vogla, i jep pjatës teksturë dhe proteina shtesë.
 • karkaleca të thata: Këto karkaleca të vogla ngjyhen në ujë të kripur dhe thahen në diell. Ndërsa zvogëlohen në madhësi, karkalecat e thata ende ofrojnë proteina dhe u japin ushqimeve të detit aromën dhe aromën e saj umami.
 • Vezë: Ato janë të pasura me proteina, shtojnë aromë dhe në përgjithësi shkojnë mirë me prodhimet me niseshte.
 • Qiqrat: Ato kontribuojnë në aromën e hudhrës dhe perimeve dhe i japin ngjyrë gjellës.
 • filizat e mungit: Ata i japin gjellës freskët dhe butësi.

Pad Thai gjithashtu përmban disa erëza për të përmirësuar shijen, ngjyrën, strukturën dhe aromën, duke përfshirë:

 • Pasta e Tamarindit: Ndryshe nga disa Western pad Thai, të cilat përdorin ketchup për aromë dhe ngjyrë të shtuar, pad Thai tradicionale mbështetet në pastën e tamarindit. Kjo pastë kafe kontribuon në ëmbëlsinë, ngjyrën dhe ngjyrën e veçantë të petëve.
 • Salce soje: Kjo erëz e zakonshme, e errët e përdorur në gatimin aziatik gjithashtu jep aromë umami dhe kontribuon në ngjyrën e gjellës.
 • Salce peshku: Kjo erëz përdoret lehtësisht në kuzhinën tajlandeze e cila kontribuon në aromën e pjatës.
 • Kikiriku: Një ose dy lugë çaji mund të japin krisje shtesë.

Lëndët ushqyese në pad thai mund të ndryshojnë, në varësi të madhësisë së porcionit dhe përbërësve të përdorur.

Pad Thai i parapaketuar me mish pule të bardhë (311 g) ofron lëndët ushqyese të mëposhtme (1,

 • kalorive: 429 kalori
 • karbohidrate: 82 gram (29% e vlerës ditore)
 • fibra: 4,04 g
 • sheqer: 26 gram
 • proteina: 20 gram (38% DV)
 • yndyrë totale: 2,46 gram (6% DV)
 • Yndyra e ngopur: 0,995 gram (5% DV)
 • kolesterolit: 40,4 mg (13% DV)
 • kalciumit: 71,5 mg (4% DV)
 • Hekuri: 1.21 mg (6% DV)
 • natriumi: 659 mg (31% DV)

kalori në pad thai

Kërkesa juaj e përditshme për kalori varet nga faktorë të tillë si mosha, gjinia dhe niveli i aktivitetit.

Në përgjithësi, pad thai i parapaketuar konsiderohet me kalori të ulët deri të moderuar.

Kini parasysh, megjithatë, se pad thai mund të ndryshojë në kalori dhe përbërje ushqyese, në varësi të mënyrës se si përgatitet, përbërësve të përdorur dhe si duken madhësia e porcionit tuaj.

Mbajtja në mend e vlerësimeve të kalorive mund të mbështesë menaxhimin e peshës. Nëse ky është qëllimi juaj, nuk është e nevojshme të numëroni kaloritë për të pasur një dietë të shëndetshme. Gjëja më e rëndësishme është të shijoni një dietë të plotë me shumë ushqime që ushqejnë trupin dhe shpirtin tuaj.

Pad Thai është një pjatë e pasur me lëndë ushqyese që ofron shumë lëndë ushqyese dhe përfitime shëndetësore, kryesisht:

 • petë të sheshta orizi: Ato janë të pasura me karbohidrate, të cilat shërbejnë si një burim energjie për të ushqyer trupin tonë, dhe selen, një mineral thelbësor që mbështet sistemin imunitar.
 • pulëPula është një burim i shkëlqyer i proteinave, e cila është e rëndësishme për ndërtimin dhe riparimin e muskujve dhe luan një rol në shëndetin e kockave dhe metabolizmin e kalciumit.2,
 • karkaleca të thataKarkaleci është një burim i pasur proteinash dhe një nga burimet më të mira të jodit. Jodi është thelbësor për mbështetjen e funksionit të tiroides dhe një tru të shëndetshëm (3,
 • vezëtAto konsiderohen si një nga ushqimet më ushqyese, duke siguruar proteina, shumë vitaminë A dhe antioksidantë si luteina dhe zeaxanthin. Vitamina A dhe antioksidantët mund të zvogëlojnë rrezikun e kataraktave dhe degjenerimit makular (4, 5).
 • Qiqrat: Çdo lugë çaji siguron 5% të vlerës ditore të vitaminës K. Ashtu si vezët, qiqrat gjithashtu përmbajnë luteinë dhe zeaksantinë (67).
 • lakër mung: Kanë pak kalori dhe një burim i mirë i vitaminës C dhe folatit. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se mung mund të zvogëlojë rrezikun e disa llojeve të kancerit (89, 10, 11).

Ndërsa pad thai mund të ofrojë përfitime ushqyese dhe shëndetësore, ka dy pika që mund të dëshironi të merrni parasysh nëse e hani shpesh këtë pjatë.

të larta në natrium

Ndërsa pad thai ofron një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese thelbësore, ajo është e lartë në natrium. Tre përbërësit kryesorë me natrium të lartë në pad thai janë salca e peshkut, salca e sojës dhe karkaleca e thatë.

Salca e peshkut është një shëllirë nga peshku i kripur dhe i fermentuar, si açuge ose krill. Në kuzhinën tajlandeze, salca e peshkut është një element kryesor i përditshëm dhe ndonjëherë përdoret në vend të kripës së tryezës.

Ndërsa pad thai përfshin vetëm një sasi të vogël salcë peshku, një lugë gjelle (16 gramë) përmban 1260 miligramë natrium, ekuivalente me 55% të vlerës ditore.12,

Krahasuar me salcën e peshkut, salca e sojës ka më pak natrium për lugë gjelle (16 gram). Megjithatë, sasia e pranishme e natriumit është ende e rëndësishme në 38% të vlerës ditore (13,

Karkalecat e thata gjithashtu ofrojnë një sasi të konsiderueshme natriumi, me një ons (28 gramë) karkaleca të thata që siguron 624 miligramë natrium, duke kontribuar 27 përqind të vlerës ditore (14,

Ndërsa natriumi është një lëndë ushqyese thelbësore, ngrënia e tepërt në dietën tuaj të rregullt mund të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe kancerit të zorrës së trashë me kalimin e kohës.1516, 17, 18,

niseshte e rëndë

Një tjetër dobësi e mundshme për pad thai është sasia e konsiderueshme e niseshtës – një karbohidrate – nga petë e sheshta të orizit. Si i tillë, ne i referohemi indeksit glicemik për të përcaktuar se si karbohidratet ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak.

Indeksi glicemik mat se sa shpejt ushqimet me bazë karbohidrate rrisin nivelet e sheqerit në gjak, bazuar në një vlerë midis 0-100. Sa më e lartë të jetë vlera e indeksit, aq më shpejt duket se rrit nivelet e sheqerit në gjak.

Duke pasur parasysh se petët e orizit kanë një indeks glicemik prej 61, njerëzit me diabet mund të kenë nevojë të kenë parasysh madhësinë e porcionit (19).

Është në rregull të hani pad thai në moderim si pjesë e dietës suaj të rregullt. Megjithatë, nëse ju pëlqen shpesh pad thai, mund të dëshironi të bëni disa rregullime. Gatimi në shtëpi mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për këtë.

Për të shmangur humbjen e aromës së saj autentike, mund të konsideroni reduktimin e përmbajtjes së natriumit duke përdorur vetëm më pak salcë peshku dhe salcë soje, ose duke zgjedhur salcë soje me pak natrium. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të reduktoni sasinë e karkalecave të thata.

Meqenëse tajlandishtja e gatimit kërkon vaj, mund të mendoni të zgjidhni një vaj gatimi që ofron përfitime shëndetësore dhe është i përshtatshëm për tiganisje, si vaji i rafinuar i avokados, vaji i kikirikut të rafinuar dhe vaji kanola.

Shikoni udhëzuesin e Healthline për vajrat e gatimit për më shumë informacion.

Kur bëni pad thai, mund të përfshini gjithashtu zëvendësues të proteinave me cilësi të lartë, të tilla si copa mishi të bardhë shpendësh ose tofu të fortë.

Tofu, në veçanti, do të ishte një zëvendësues i përsosur. Ai përmban të gjitha aminoacidet thelbësore, është një burim i shkëlqyer i manganit dhe kalciumit dhe është një burim i mirë i selenit dhe fosforit. Është gjithashtu i përshtatshëm për vegjetarianët dhe veganët.

Për fibra, vitamina dhe minerale shtesë, shijoni pad thai me pad pak (perime të skuqura). Zëvendësimi i disa ose të gjitha petëve me pad pak është gjithashtu një opsion i mirë për njerëzit me diabet që duan të ulin ngarkesën e tyre glicemike.

Pad Pak përdor shumë perime, duke përfshirë brokolin, baby bok choy, karotat, kërpudhat dhe gështenjat e ujit, të kombinuara me përbërës të zakonshëm tajlandez, të tilla si hudhra, galangal, shallot, borziloku i freskët Thai dhe thekon djegës.

Alternativa për Tajlandisht Vegjetarian Pads

Ju gjithashtu mund të bëni një version vegjetarian të pad thai duke zëvendësuar salcën e zakonshme të peshkut me një “salcë peshku” vegjetariane të bërë nga leshterik dhe pulë me tofu të fortë.

Përtej pad thai, kuzhina tajlandeze ofron shumë pjata të shijshme dhe ushqyese për t’i përfshirë si pjesë të modelit tuaj të ngrënies.

Për shembull, sallata me papaja jeshile është e dashur në kuzhinën tajlandeze, siç janë kastravecat e papërpunuara dhe specat jeshilë të shtuar në sallatat e stilit perëndimor.

Një tjetër i preferuar Thai në mesin e shumë adhuruesve të ushqimit është Thai Fresh Spring Rolls. Roli është i ngjashëm me rrotullën vietnameze të sallatës, ku të dyja përdorin mbështjellës të hollë orizi, vermiçel orizi të gatuar, lakër fasule dhe karkaleca. Versioni Thai përfshin gjithashtu borzilok të shenjtë dhe koriandër.

Tom Yum Goong Nam Sai, një supë e pastër pikante, është një tjetër pjatë e famshme tajlandeze. Kjo supë e nxehtë dhe e thartë përfshin ushqim deti, perime, gjethe limoni, galangal dhe kaffir lime, duke rezultuar në një përzierje shijesh dhe aromash.

Pad Thai është një pjatë e shijshme e pasur me lëndë ushqyese që ofron një kombinim të shijeve, teksturave dhe aromave, duke e bërë atë një nga pjatat më të pëlqyera në rrugët lokale të Tajlandës dhe në restorantet tajlandeze në mbarë botën. Sigurisht që mund të jetë pjesë e një diete të ekuilibruar dhe të plotë.

Pad thai përmban shumë lëndë ushqyese, por është i pasur me natrium. Ju mund ta ulni natriumin e tij duke kërkuar që restoranti të përdorë salcat dhe erëzat që kontribuojnë në kripë.

Megjithatë, nëse e bëni vetë, mund të menaxhoni përbërësit e përdorur dhe sasinë e erëzave.

Së fundi, pad thai është një pjatë me petë të skuqura që përmban një sasi të mirë karbohidratesh; Nëse jetoni me diabet, mund të dëshironi të jeni të vetëdijshëm për marrjen tuaj, pasi petët e orizit mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Për të përfunduar vaktin, merrni parasysh të shijoni një skuqje të stilit tajlandez me gjysmë pjate me perime pa niseshte dhe një çerek pjatë me proteina pa dhjamë, si dhe një çerek pjatë pad thai.

Leave a Comment

Your email address will not be published.