Organizoni kuzhinën tuaj Lajme, Sporte, Punë

E dashur Heloise: Këto janë disa nga gjërat që kam bërë në kuzhinën time që më kanë ndihmuar të organizohem:

– I rendita erëzat e mia sipas alfabetit.

– Mbani gjithmonë në dispozicion pjata letre për t’u përdorur nën sende që mund të përdoren në mikrovalë, ose si mbajtëse lugesh ose enë pluhuri.

– Pjesa e brendshme e derës sime të qilarit ka grepa për të ruajtur kullesë, rende, lugë të mëdha dhe vegla të tjera.

– Unë përdor raftet e krijuara për pjata për të mbajtur kapakë për tenxheret dhe tiganët e mi.

– Të gjitha ushqimet e qenve vendosen në kosha plastike me kapak të ngushtë. Nuk ka më milingona në dollap. – Vicki T., Wilmore, Kentaki

pastrimi i garderobës

E dashur Heloise: Jam lodhur duke ndërruar veshjet e rafteve në kabinetet e mia. Më në fund, burri im sugjeroi që të gjithë dollapët e poshtëm t’i veshim me linoleum. Nxjerrja e tenxhereve dhe tiganëve është bërë shumë më e lehtë, plus nuk kam më nevojë të pres dhe të vendos letra të rreshtimit të rafteve. – Emma G., Flint, Michigan

Sallatë me makarona vinaigrette

E dashura Heloise: Ka kaluar shumë kohë që nuk kam bërë sallatën tuaj me makarona Vinaigrette, dhe për të qenë i sinqertë, kam ende dëshirë për të. Por nuk e gjej dot recetën. Meqenëse po organizojmë një festë të katër korrikut, dua ta bëj këtë për familjen dhe miqtë. Dëshironi të ribotoni recetën? – Ivy W., Seabrook, New Hampshire

Ivy, kjo është një nga të preferuarat e mia të verës. Është e lehtë për t’u bërë dhe e mahnitshme në shije. do t’ju duhet:

1/2 filxhan uthull të bardhë të distiluar

1/2 filxhan vaj ulliri

1/4 lugë piper limoni

1 lugë sherebelë e freskët ose 1/2 lugë sherebelë e thatë

Në një tas ose kavanoz të vogël, përzieni mirë të gjithë përbërësit. Bën 1 filxhan. Mbajeni mënjanë për ta përdorur së shpejti.

1 kile fetuçini të gatuara, të kulluara dhe të ftohura

6 ons sallam të prerë në feta, të prera në shirita 1/4 inç

6 ons proshutë të gatuar, të prerë në shirita 1/4 inç

6 ons spinaq të freskët të prerë hollë, romaine ose escarole

1/3 filxhan djathë parmixhano të grirë

Kombinoni të gjithë përbërësit përveç vinegrette në një tas të madh. Hidhni vinegrette mbi makaronat; Hidheni derisa të lyhen mirë.

A ju pëlqejnë recetat e shijshme me shije dhe përbërës të shëndetshëm? A e urreni ushqimin që kërkon të punoni në një sobë të nxehtë në mot të nxehtë? atëherë mendoj se do të të pëlqejë pamfleti im “Brilliant Uthull Hint of Heloise & More.” Jo vetëm që ka receta të mahnitshme, por ka edhe sugjerime për mirëmbajtjen e shtëpisë që e bëjnë pastrimin e shtëpisë tuaj më të lehtë dhe më pak të kushtueshëm.

Për të marrë një kopje, thjesht vizitoni www. Heloise.com, ose 5 dollarë me një zarf të gjatë të stampuar, me adresë vetë, dërguar në: Heloise/Uthull, PO Box 795001, San Antonio, TX 78279-5001. Ky është një pamflet që do të jeni të lumtur ta keni në majë të gishtave për t’ju ndihmuar me pastrimin dhe enët. – Heloise

udhëzim i humbur

E dashur Heloise: A i humbisni ndonjëherë manualet e udhëzimeve që vijnë me veglat e kuzhinës? Ne e bënim gjithmonë, dhe kur diçka prishej, nuk kishim asgjë që të na ndihmonte ta rregullonim. Kjo nënkuptonte thirrjen e një riparuesi. Tani, ne kemi një kabinet dosjesh me dy sirtarë dhe i kemi lënë mënjanë broshurat që vinin me ato mjete. Kjo ka parandaluar konsumimin e venave dhe kërkon një riparues të shtrenjtë. – Lori S., Provo, Juta

Lajmet e fundit të ditës së sotme dhe të tjera të dërguara në kutinë tuaj hyrëse

Leave a Comment

Your email address will not be published.