Një salcë sallate miso kaq e gjithanshme, saqë mund ta përdorni në pothuajse çdo pjatë verore. artit dhe kulturës

Një nga gjërat e mia të preferuara për të ngrënë perime të rritura në vend është freskia e tyre supreme. Kur hani lokale, perimet dorëzohen në bllokun tuaj të prerjes brenda disa orësh pas korrjes; Ata janë ende gjallë!

Perimet e vjela në një fermë në zonën tuaj nuk kanë shpenzuar kohë në transportin e mallrave në të gjithë vendin ose të prishura në raftet e një dyqani ushqimor. Një zinxhir furnizimi më i shkurtër dhe më i thjeshtë, i bazuar në vend, u jep fermerëve më shumë fleksibilitet për të lejuar që frutat të piqen në hardhi dhe ta korrin atë kur janë kushtet e duhura. Për fat të mirë për ne, kushtet e Berkshire janë perfekte për një larmi të madhe frutash, perimesh dhe bimësh. Këto produkte vendase hyjnë në “raftet” online në Berkshire Organics sapo të bëhen të disponueshme në fermat lokale dhe mund të mbërrijnë në zonën Berkshire-Taconic disa orë më vonë.

Përfitimet e një produkti shumë të freskët shkojnë përtej kozmetikës. Sigurisht, një tufë brokoli të rritur në vend duket më tërheqës se një i mbështjellë me plastikë, por gjithashtu ka shije tepër të mirë. Sapo një perime ndahet nga rrënjët e saj, sheqernat natyrale fillojnë të shndërrohen në niseshte. Aroma fillon të zhduket. Vitaliteti zbehet. Karotat e sapo korrura janë të ëmbla pa hidhërim. Por a e dini se karotat që merrni në dyqane ushqimore mund të ruhen deri në nëntë muaj? Profili i shijes është zhdukur kryesisht. Për të nisur, perimet humbasin përfitimet e tyre ushqyese çdo ditë me të korrat e mëparshme ndërsa qëndrojnë në objektet e tranzitit ose të magazinimit.

Nëse keni qenë ndonjëherë në një kopsht në oborrin e shtëpisë ose keni korrur një domate të trashë të ngrohur nga dielli, e dini se sa të shijshme janë prodhimet e freskëta. Ndoshta më shumë se çdo arsye ushqyese ose mjedisore, shija është ajo që e shtyn familjen time të kthehet në Berkshires lokale për të prodhuar ushqim pas vaktit. Gatimi me këta përbërës të cilësisë së lartë i bën gjërat të lehta në kuzhinë—ju tashmë po filloni me diçka të shijshme dhe nuk duhet bërë shumë.

Për të shfrytëzuar sa më shumë këtë sezon të prodhimeve të Berkshire dhe për të përfshirë lehtësisht produktet vendase në vaktet tuaja, unë dua t’ju ofroj një nga recetat e mia të preferuara: veshjen time të preferuar miso. Nëse jeni i ri në gatimin me miso, jeni të mirëpritur! Miso është një pastë e bërë nga kokrra të fermentuara si orizi, elbi ose soja. Ajo ka luajtur një rol të madh në kuzhinën dhe kulturën japoneze për shekuj. Për shkak të cilësisë së tij të fermentuar, miso i jep një përqafim kompleks, të ëmbël, të shijshëm dhe të pasur me umami çdo gjëje që prek.

Miso vjen në shumë ngjyra dhe stile, secila ndryshon në ëmbëlsinë dhe shijen e saj. Një rregull i përgjithshëm i përgjithshëm, sa më e lehtë të jetë ngjyra e misos, aq më e butë është shija. Dhe, pak shkon shumë! Me fat për ne, malet Berkshire janë shtëpia e një të krishtere dhe Gela Elwell, të cilët kanë prodhuar miso në vend për më shumë se 40 vjet në South River Farm në Conway. Ju mund të merrni një kavanoz të misos së tyre të bardhë që përmban “ujë të thellë pusi, oriz organik kafe të lëmuar lehtë, sojë organike, kripë deti të tharë në diell, perime organike deti dhe kulturë koji” direkt nga Berkshire Organics.

Kthehu tek veshja. Ne e përdorim këtë salcë për çdo gjë – sallata jeshile, sallata me lakër, pjata me perime të pjekura dhe karkaleca të pjekur në skarë. Përzieni një lugë gjelle me gjalpë të zbutur dhe do të bëjë një lyerje të shijshme për misër në kalli (në sezonin e tanishëm) apo edhe biftek të ushqyer me bar. Me vetëm pak përgatitje për vaktin dhe një kavanoz me këtë salcë në frigorifer, ju keni ushqime të lehta, të pasura me vlera ushqyese në një moment.

tingellon bukur? Këtu është plani:

  • Pjekni në grup perimet tuaja të preferuara në një furrë të nxehtë 425 F. Skuqini perimet së bashku, duke nxjerrë më shumë perime të buta si kungull i njomë dhe brokoli përpara se të shijoni më shumë si patatet dhe rrepat.
  • Mblidhni disa zarzavate sallatë lokale. Sallatat si dhe perimet me gjethe jeshile si lakra jeshile dhe spinaqi janë tashmë në sezon.
  • Bëni një tenxhere me orizin tuaj të preferuar, quinoa ose farro.
  • Bëni veshje miso. Në çfarëdo konfigurimi që ju përshtatet, mblidhni përbërësit tuaj të përgatitur, sipër me salcë dhe shijoni.


caroline-green-Pqt1yIF-Fw0-unsplash.jpg

Shtoni aromë shtesë duke derdhur një salcë miso mbi tasin tuaj të preferuar me drithëra dhe perime.
Veshja Miso e preferuar e Sean

material

1/4 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër Baszlian

3 lugë vaj susami (vaji shtesë i ullirit gjithashtu funksionon mirë)

3 lugë lëng limoni ose gëlqereje (funksionon edhe uthulla e orizit)

2 1/2 lugë gjelle Berkshire Organics Maple Shurup

2 lugë gjelle South River Farms Paste Miso White

2 lugë gjelle ujë

1 thelpi hudhër, e shtypur dhe e grirë hollë

2 lugë gjelle xhenxhefil të freskët, të grirë

Pinch Kitchen Garden Paprika Hot (ose thekon me spec të kuq)

Kripë deti për shije (2 lugë çaji; ka të ngjarë pak më shumë! Shijoni dhe rregulloni.)

Udhëzimet

Zgjidhni aventurën tuaj: Shkundni në kavanoza murature ose rrihni në tasa. Ruhet në një kavanoz të mbyllur, në frigorifer, për të paktën një javë.

Sean Opperman është pronar i Berkshire Organics me gruan e tij Amanda Opperman. Receta e saj sezonale ka për qëllim të funksionojë për ata që kanë të bëjnë me jetë të plotë dhe mbrëmje të ngarkuara, të cilët kanë nevojë vetëm për një pjatë ushqimi të qetë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.