Një recetë për një tortë të ëmbël, krokante verore me Berry Streusel

Duke u rritur në Columbus, Ohio, Grater & Jenny’s ishte gjithmonë vendi im i preferuar për të ngrënë një ëmbëlsirë të ftohtë dhe kremoze në netët e verës. Ndërsa shoqja ime Jenny’s ka ‘dridhje të gatshme për gram dhe shije të papritura (djathë dhie me qershi të kuqe, kushdo?) opsionin klasik (biskotat dhe kremi i tyre nuk mund të mposhten për mendimin tim). Megjithëse jam vazhdimisht duke u lëkundur mes të dyjave (aktualisht jam në skenën e Greater’s), më kujtohet se rashë në dashuri me Brambleberry Crisp ikonike të Jenny-t Shija ishte hera e parë që e pata vite më parë: çdo lugë e ngjashme me byrekun është e mbushur me sasinë e duhur të copave të reçelit të manaferrës dhe tërshërës me sheqer kafe.

Torta e këtij muaji është frymëzuar drejtpërdrejt nga shija e Jenny’s sime të preferuar dhe dyfishohet si oda ime për verën e gjatë, të ngadaltë (dhe të freskët) të Ohajos. E bërë në një tavë 8 me 8 inç, keku me krem ​​kosi i puthitur me limon, mbulohet me manaferrat e pjekura të verës (unë përdor një kombinim të mjedrave dhe manaferrave), duke ruajtur një pjesë të strukturës së tyre. Lëreni reçelin të piqet mjaftueshëm. E gjithë kjo është pjekur në një streusel tërshërë, e cila doli të jetë pjesa ime e preferuar e tortës. Dhe Mallkimi i ekzistencës sime gjatë procesit të zhvillimit: përsëritje pas përsëritjeje, streuseli im vazhdoi të shkrihej dhe/ose të zhytej në tortë. Ndërsa të gjithë testuesit kishin shije të mrekullueshme (kishte shumë), unë isha i vendosur të bëja një tortë. pa edhe një pjesë.

Pas disa kërkimesh të hollësishme, rrahja brumin dhe shkurtova gjalpin në tavë, dhe spërkata sipërimin 30 minuta në pjekje, duke ndjekur këshillën e dobishme të Rose Levy Berenbaum shumë të ditur. Arsyeja pas kësaj, siç mësova nga biseda ime me autorin e librit të gatimit dhe stilistin e ushqimit Yossi Arefi (një tjetër person i zgjuar dhe i mrekullueshëm i pastiçerisë), është se është e domosdoshme që një tortë të ketë strukturë të mjaftueshme për të mbajtur peshën e streuselit. Lënia e tortës të futet në furrë përpara se të shtoni streusel ndihmon në krijimin e një baze të fortë që nuk do ta gëlltisë menjëherë sipërmin. Falë këtyre ekspertëve të ëmbëlsirave, përfundova me tortën e mbushur me streusel që imagjinoja.

Kjo tortë feston verën në të gjithë lavdinë e saj të pjekur dhe të bollshme: Tërshëra krokante, mjaft e ëmbël i lë vendin ëmbëlsirave të buta dhe manave të pjekura, duke shtuar nota të këndshme kanelle dhe lëkure limoni. Nëse dëshironi diçka më shumë, shërbejini katrorët e tortës me një lugë akullore vanilje të cilësisë së lartë, krem ​​pana të ëmbëlsuar lehtë—ose nëse ndiheni më tepër (në thelb unë, gjatë gjithë kohës), e Xheni. me një litër Brambleberry Crisp. Nuk ka me të vërtetë mënyrë më të mirë për të shijuar këtë stinë kalimtare, idilike.

Tortë verore me Berry Streusel

Bën një tortë 8 me 8 inç

materiali:

Për Oat Streusel:

filxhan (50 gram) sheqer kafe të lehtë
filxhan (47 gram) miell
filxhan (30 gram) tërshërë të modës së vjetër
lugë kanellë të bluar
lugë gjelle kripë kosher
3 lugë gjalpë pa kripë, të ftohur dhe të prerë në kubikë të vegjël

Për tortën:

1 filxhan (140 gram) miell për të gjitha qëllimet
1 lugë pluhur pjekjeje
lugë çaji sodë buke
lugë gjelle kripë kosher
filxhan (1 shkop) gjalpë pa kripë, i zbutur
filxhan (133 g) sheqer të grimcuar
filxhan (67 gram) sheqer kafe të hapur, të paketuar
1 lugë gjelle lëvore limoni të grirë imët
2 vezë të mëdha, në temperaturë ambienti
1 lugë ekstrakt vanilje
filxhan (114 g) salcë kosi me yndyrë të plotë, në temperaturë dhome
filxhan qumësht të plotë, në temperaturë dhome
6 ons manaferra të pjekura të verës (mjedra, manaferra ose një kombinim)

Udhëzime:

Hapi 1: Ngroheni furrën në 350 gradë. Lyeni lehtë një tavë torte katrore 8 me 8 inç me llak gatimi që nuk ngjit. Rreshtoni pjesën e poshtme me letër pergamene, duke lënë një mbingarkesë 2 inç në anët (për ta bërë më të lehtë heqjen e tortës pas pjekjes) dhe lyeni pergamenën.

hapi 2: Përgatitni tërshërën: Në një tas mesatar, bashkoni sheqerin, miellin, tërshërën, kanellën dhe kripën dhe përzieni mirë me duart tuaja. Përzieni gjalpin në përbërësit e thatë me gishta derisa streuseli të ngjajë me rërën e lagur dhe të ngjitet së bashku kur e shtrydhni (disa copa të vogla gjalpë janë të mirë). Ftoheni streuselin në frigorifer derisa të jetë gati për t’u përdorur.

hapi 3: Në një tas mesatar, përzieni miellin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën.

hapi 4: Në një tas të madh, rrihni gjalpin me një mikser elektrik dore ose në një mikser të pajisur me shtojcën e lopatës derisa të jetë e qetë. Shtoni sheqerin dhe lëkurën e limonit dhe përzieni përzierjen derisa të jetë e lehtë dhe me gëzof, 2 deri në 3 minuta. Fërkoni tasin me një shpatull gome.

Hapi 5: Rrihni vezët një nga një, duke e kruar enën pas çdo shtimi. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni derisa të bashkohen.

Hapi 6: Shtoni gjysmën e përbërësve të thatë në tas dhe përzieni derisa të bashkohen. Hidhni me kujdes salcën e thartë dhe qumështin, duke gërvishtur enën, më pas shtoni pjesën tjetër të përbërësve të thatë dhe përzieni derisa të bashkohet dhe masa të jetë e qetë. Kujdesuni të mos përzieni shumë.

Hapi 7: Fërkoni brumin në tavën e përgatitur dhe lëmoni sipërfaqen me një shpatull të vogël offset. Spërkatni manaferrat në mënyrë të barabartë mbi brumin. Brumi do të ngrihet rreth tyre, kështu që nuk ka nevojë t’i shtypni.

Hapi 8: Piqni tortën për 35 minuta, më pas hiqeni tavën nga furra dhe spërkatni me shpejtësi, por butësisht, streusel sipër në një shtresë të barabartë – torta do të jetë shumë delikate. Kthejeni tortën me kujdes në furrë dhe piqeni për 17 deri në 20 minuta, derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë pothuajse e pastër ose me pak thërrime të lagura.

Hapi 9: Lëreni tortën të ftohet në tepsi për të paktën 30 minuta, më pas hidhni butësisht një shpatull të vogël të zhvendosur rreth skajeve për ta liruar atë. Duke përdorur një hobe pergamenë për të ndihmuar, transferojeni tortën butësisht në një raft për t’u ftohur plotësisht përpara se ta prisni në feta dhe ta shërbeni.

Joy Chow është një shkrimtar i pavarur, zhvillues recetash dhe pastiçeri me bazë në New York City.
celeste noche është një fotograf amerikan i ushqimit, udhëtimeve dhe portreteve me bazë në Portland, Oregon dhe San Francisko,
Receta të testuara nga Dina Pritchep

Leave a Comment

Your email address will not be published.