Një recetë për Lazos, pastë spanjolle

Nëse merrni autostradën dredha-dredha A-1 të Spanjës plot tre orë në verilindje të Madridit, mund të përfundoni në Pradoluengo. Por, përsëri, mund të mos jeni, sepse kjo është ndoshta hera e parë që po dëgjoni për të.

Mundohem të shkoj në Pradoluengo sa më shpesh të jetë e mundur. Këtu ka lindur babai im dhe ku ende jeton familja ime. Udhëtimi im më i fundit, të cilin e numërova si numrin 11, ishte nëntorin e kaluar, dhe si shtatë apo më shumë udhëtimet më parë që bëra vetëm si i rritur, itinerari ishte i njëjtë. Gjithmonë shkon kështu: marr një fluturim gjashtë-orësh nga Nju Jorku në Madrid, pas së cilës më zë gjumi në një udhëtim dy-orësh me autobus nga aeroporti në Burgos, qyteti mahnitës në Castilla y León dhe referenca ime më e afërt Pika kur njerëzit më thonë se nuk kanë dëgjuar për Prado. Në stacionin e autobusëve në Burgos shpërtheva menjëherë në lot, pasi gjeta një hallë, xhaxha, kushëri ose ndonjë kombinim nga të treja duke më pritur. Prej andej, ne kapim makinën 45-minutëshe, të rrethuar nga fusha me luledielli për në Prado.

Udhëtimet e mia zakonisht ndryshojnë pak më shumë se një vit, por Prado ndryshon shumë pak gjatë nisjes sime. (Gjatë një vizite atë nëntor, pleqtë e qytetit ishin pak të mërzitur për një shtëpizë të re kampingu që ishte hapur me një restorant dhe butik të bashkangjitur, ndërsa brezi i ri ishte i lumtur të mirëpriste një biznes që do të vinte Prado në hartë. për të mbajtur .)

Kjo do të thotë se Pradoluengo është një qytet i vogël. sa e vogel Numri i tij më i fundit është regjistruar në rreth 1,151, dhe familja ime do të jetë e para që do t’ju thotë se numri po bëhet më i vogël. Pradoluengo ulet në fund të një lugine të gjelbër, emri i tij do të thotë “livadh i gjatë”, një përpjekje për të përshkruar formën e saj të gjatë dhe të ngushtë. Këtu, ndërtesat nuk janë më të larta se pesë kate; nuk ka dritë ndalese; Dhe ka vetëm një kryqëzim të madh, një degëzim në rrugën e ankoruar nga Regoluna, një nga baret e pakta por shumë të bukura të Pradoluengo. Megjithatë, ka shumë vend për dy panderia.

Njëra është Panaderia Pastellaria Alarcia, një furrë buke dhe ëmbëlsirash në pronësi të gjeneratës së saj të pestë. Pronari aktual i saj, Ramón Alarcia, mori përsipër dyqanin në vitin 1994 pasi studioi ëmbëlsirat në Valencia dhe praktikoi në një pastiçeri në Madrid. Para ardhjes së ramenit, vitrina e vogël njihej si Panaderia Alercia dhe i shiste vetëm bukë të freskët qytetit dhe fqinjëve të tij.

Ramon drejton dyqanin me motrën e tij, Maria, dhe nënën, Amparo, dhe treshja mbyllet çdo vit nga 25 dhjetori deri më 1 janar. Një nga ofertat e ëmbla të Alarcia pasi Ramon mori drejtimin? Lazos, ose lacitos, do të thotë përkatësisht “marrëdhënie” dhe “lidhje të vogla”. Copat e brumërave rrotullohen që të duken si harqe, piqen dhe më pas ngjyhen me mjaltë dhe sheqer pluhur. Imagjinoni xhiron ose tortën tuaj të preferuar të lagur me mjaltë dhe sheqer, dhe kjo është gjenia e një lazzo.

Në vizitën time të fundit, Ramen u tregua i sjellshëm për të më treguar kuzhinën e tij, një shëtitje të shkurtër nga furra e bukës, e cila mbante erë bukë të freskët dhe krem ​​pastiçerie. Ata më konfirmuan atë që dija kur provova për herë të parë Lazos dhe u përpoqa të gjeja ndonjë gjë në internet rreth tyre: shumë pak dihet për historinë e konfeksionit. Gjeta disa blogje gatimi spanjolle që përputhen me recetën e ramenit, megjithëse versioni i tyre përdor në mënyrë specifike (dhe me krenari) miell nga Brivisca, një qytet i njohur për mullinjtë e miellit rreth 30 minuta larg, dhe mjaltë nga Burgos. (Nëse po përpiqeni të mësoni rreth historisë së pastave squfur, interneti në përgjithësi nuk ju ndihmon: ka shumë theksim se pasta e skuqur u shpik nga një mik francez, kur në fakt ishte ndikimi arab në Spanjë. nuk mund të ishte zbritur kur jeni duke diskutuar se kush e bëri brumin e parë.)

Eshtë e panevojshme të thuhet, lazzo është kryesisht i padëgjuar në Shtetet e Bashkuara, madje edhe midis kolegëve të mi të medias ushqimore. Unë sjell një kuti nga Panaderia Pastellaria Alarcia me vete pas çdo udhëtimi dhe deri më tani askush nuk e ka vënë re që Lazos bëri një udhëtim me makinë, një udhëtim me autobus dy orë dhe një fluturim gjashtë orë. Ata madje mund të shijojnë më mirë në këtë mënyrë. Por nëse nuk arrini dot në Pradoluengo, mund të bëni lugë ramen me recetën e saj më poshtë.

Receta e Lazos

Bën rreth 30-36 pasta

Komponenti:

për pasta sfoliat,

800 gram miell i ndarë
800 gram gjalpë të ftohtë pa kripë
6 vezë
25 gram kripë
ujë të ftohtë sipas nevojës

për shurup,

800 gram sheqer
litër ujë
100 deri në 150 gram mjaltë

sheqer pluhur, për servirje

Udhëzim:

Hapi 1: Para së gjithash, gatuajmë një brumë të hollë. Duke përdorur mikserin me lopatë të lyer me miell, bashkoni 600 gram miell, vezë dhe kripë. Përziejini së bashku derisa të krijohet një brumë. Nëse brumi është shumë i thatë, shtoni ujë nga 1 lugë gjelle dhe vazhdoni të përzieni derisa brumi të bashkohet.

Faza 2: Lyejeni brumin e dobët në formë katrore dhe mbështilleni me plastikë. Mbajeni brumin në frigorifer për të paktën 30 minuta.

hapi 3: Kombinoni gjalpin e ftohur dhe 200 gram miell në një mikser me kapës. Rrihni së bashku gjalpin dhe miellin derisa të kombinohen mirë.Përzierja duhet të jetë e lakueshme por ende e ftohtë. Transferoni përzierjen në sipërfaqen e lyer me miell dhe shtrijeni në një katror të njëjtë me masën e brumit të pastër, mbështilleni me plastikë dhe lëreni të pushojë në frigorifer derisa të ftohet mirë.

hapi 4: Vendoseni brumin e ligët në një sipërfaqe të lyer me miell dhe palosni përzierjen e gjalpit të ftohur në qendër në një kënd 45 gradë në mënyrë që të duket si një diamant në një katror. Hapni cepat e brumit në mënyrë që të mjaftojë të mbulojë gjalpin kur e palosni brumin (si një zarf). Hapeni në një drejtkëndësh 10 inç me 15 inç me trashësi rreth 1/4 inç. Sigurohuni që petulli dhe banaku juaj të jenë të lyer mirë me miell.

Hapi 5: Me anën e gjatë të drejtkëndëshit të kthyer nga lart, hiqni miellin e tepërt. Lyejeni të gjithë sipërfaqen e brumit me ujë të ftohtë. Palosni të tretën e djathtë të brumit në mes, pastaj të tretën e majtë të brumit, duke e mbështjellë mbi të si një shkronjë. Kjo është “kthesa” e parë.

Hapi 6: Mbështilleni brumin me plastikë dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta. Më pas rrotulloni përsëri brumin dhe përsëritni hapat e palosjes për kthesën e dytë dhe vendoseni në frigorifer për të pushuar. Përsëritni këto hapa për një total prej 4 rrotullimesh, duke pushuar në frigorifer për të paktën 15 minuta pas çdo rrotullimi për ta mbajtur brumin të ftohtë.

Hapi 7: Ngroheni furrën në 400 gradë.

Hapi 8: Pas 4 rrotullimeve, rrotulloni petën e fryrë në një drejtkëndësh 1/8 inç të trashë rreth 10 me 24 inç. Duke përdorur një rrotë picash, ndajeni në mes një fletë të madhe petë sfumimi. Lyejmë njërën anë të brumit me ujë dhe shtrojmë fletën tjetër sipër. Përdorni një gjilpërë për të shtypur fort të dyja anët.

Hapi 9: Pritini skajet e brumit për t’i bërë skajet drejt. Duke përdorur një rrotë pice, priteni brumin në shirita vertikalë 1 inç të gjerë. Pastaj prisni shiritat horizontalisht në mes.

Hapi 10: Bëni një hark duke marrë një rrip petë dhe e rrotulloni në mes. Vendosni fletët e pastave të fryra sipër një tave pjekjeje të mbuluar me pergamenë, rreth 1 deri në 2 inç larg.

Hapi 11: Lazot i pjekim për 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Hapi 12: Ndërsa shija është duke u pjekur, në një tenxhere bashkoni sheqerin, ujin dhe mjaltin për të bërë një shurup. Ngroheni derisa sheqeri të tretet dhe të formohet shurupi. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Hapi 13: Lazot i nxirrni nga furra dhe i ftohni derisa t’i trajtoni.

Hapi 14: Pasi të ftohen, njomni çdo laso në shurup për jo më shumë se 30 sekonda dhe vendoseni në një tepsi për t’u derdhur në një raft teli. Shërbejeni me sheqer pluhur.

Ramon Alarcia është pronar i Panaderia Pastellaria Alarcia, një furrë buke në Pradoluengo, Spanjë.
Louis victa Ai është një kuzhinier me bazë në Las Vegas, zhvillues recetash, fotograf ushqimi dhe stilist.
Receta të testuara nga Louis Victa

Leave a Comment

Your email address will not be published.