Një recetë me luleshtrydhe yjore

Unë kam punuar në disa furra të ndryshme buke në qytetin e Nju Jorkut gjatë tetë viteve të fundit dhe shumica e tyre kanë të njëjtin shumëllojshmëri të pastave të sapopjekura në mëngjes – ushqime kryesore si biskota, kifle, bukë bananeje dhe biskota. Duke folur nga përvoja, kiflet janë zakonisht zgjedhja më e popullarizuar. Biskotat gjithashtu nuk mbahen aq gjatë, pasi ato janë një zgjedhje perfekte nëse dëshironi të hani një mëngjes të shpejtë, por ndoshta nuk jeni adhurues i ëmbëlsirës së parë në mëngjes. Shpeshherë lihen vetëm shaka para nxitimit të mëngjesit, dhe gjithmonë e kam parë këtë si të padrejtë.

Në shumicën e furrave amerikane, kokrrat keqkuptohen dhe nuk vlerësohen në kutinë e pastave të mëngjesit. Arsyeja është e thjeshtë: shumica e vendeve po i keqkuptojnë, duke u dhënë atyre një reputacion si pastë e fortë, bajate dhe zhgënjyese që merrni vetëm kur nuk ka mbetur asnjë kifle. Unë kam parë shami të bëra aq keq sa mund të thyejnë një dritare. Për rekord, unë jam duke folur vetëm për scones të stilit amerikan. Mund të shkruhet një artikull i tërë për ndryshimet midis skonave britanike dhe amerikane, por unë i qëndroj asaj që di më mirë.

Në çdo rast, nuk ka pse të jetë kështu! Mos i fajësoni kërpudhat, fajësoni recetën. Besohet të ketë një pamje të jashtme paksa të fortë me një brendshme të pasur, të butë me gjalpë, e cila tenton të shkërmoqet kur e kafshoni. Një grimcë e butë, vetëm sasia e duhur, jo nga ajo lloji ku humbisni gjysmën e brumit menjëherë. Një skarë e mirë ka një cilësi delikate, në krahasim me shkëmbin. Dhe mund të bëhet më e këndshme nga shtesat si fruta, arra, çokollatë dhe erëza. Mendoni për një shami si një pllakë boshe me gjalpë që mund ta bëni vetë.

Pra, si mund të bëni skena vërtet të mira? Së pari, duke shmangur dy gabime të zakonshme: Mos i bëni brumin shumë të thatë ose mos i piqni shumë.

Kur përzihet, brumi i shamisë konsiderohet shumë i lagësht; Duhet të ketë një strukturë pothuajse të ngjashme me brumin e biskotave. Çelësi për këtë është përdorimi i mjaftueshëm i gjalpit – një sasi absurde. Kjo është ajo që i jep kërpudhave një teksturë krejtësisht të butë me një lloj të mirë grimcimi—mendoni thërrimet me yndyrë dhe me gjalpë. Nga ana tjetër, mielli që është shumë i thatë do t’ju japë thërrime të këqija, të thata dhe pluhur. Përdorimi i shumë gjalpit do të thotë që brumit tuaj i duhet pak kohë në frigorifer ose ngrirës për t’u ngurtësuar; Duke vepruar kështu, gjalpi ngurtësohet në mënyrë që kur ato të piqen, shpërthimi i nxehtësisë së furrës shkrin gjalpin dhe lëshon avull, i cili ndihmon që kërpudhat të ngrihen dhe të krijojnë atë strukturë të bukur. Nga ana tjetër, gjalpi që nuk është mjaft i ftohtë do të bëjë që kokrrat tuaja të përhapen gjatë pjekjes. Për këtë arsye ju rekomandoj shumë që një ditë më parë të përgatisni brumin tuaj të pishinës dhe ta vendosni në frigorifer gjatë natës.

Për sa i përket pjekjes së tepërt, lënia e kokrrave në furrë për një kohë të gjatë vetëm u jep atyre një konsistencë guri dhe i bën ato (përveç gjalpit të mjaftueshëm). shumë I shtrembër. Ju dëshironi që kupat tuaja të jenë ende pak delikate në fund të kohës së tyre të pjekjes, pasi ato do të forcohen në konsistencën e duhur ndërsa ftohen.

Natyrisht, mënyra më e mirë për të mësuar se si të bësh kostume të shkëlqyera është duke i bërë ato në të vërtetë, kështu që unë kam zhvilluar një recetë përmbledhëse të luleshtrydheve me shpresën që t’ju kthej të gjithëve në besimtarë të vërtetë.

Luleshtrydhe Scones

Bën 8 llamba

Shënim: Kjo recetë mund të bëhet lehtësisht vegjetariane duke zëvendësuar gjalpin me gjalpë vegan, siç është Earth Balance, dhe qumështin e plotë me qumështin jo qumështor. Unë e kam bërë këtë shumë herë dhe funksionon vërtet mirë.

materiali:

2 gota (260 gram) miell
filxhan (99 gram) sheqer
1 lugë pluhur pjekjeje
lugë kanellë
lugë kripë
filxhan (170 g) gjalpë të ftohtë, të kripur
filxhan plus 2 lugë qumësht të plotë
lugë uthull molle
lugë ekstrakt vanilje
8 ons luleshtrydhe të freskëta të prera në feta të trashë (plus 1 ose 2 luleshtrydhe shtesë, të prera në feta, për zbukurim)

Udhëzime:

Hapi 1: Në një mikser të pajisur me shtojcën e lopatës, bashkoni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, kanellën dhe kripën dhe përzieni me shpejtësi të ulët. Pritini gjalpin në kubikë prej inç, vendoseni në mikser dhe përziejeni me shpejtësi të ngadaltë derisa gjalpi të copëtohet në copa të vogla me madhësi guraleci, rreth 3 minuta. Përndryshe, fërkoni gjalpin në përzierjen e miellit me gishta derisa gjalpi të jetë bluar imët.

hapi 2: Palosni butësisht luleshtrydhet, duke u kujdesur që përzierja të mos bëhet shumë e ngurtë ose shumë e gjatë, pasi luleshtrydhet do të prishen edhe më shumë në fazën e përzierjes përfundimtare.

hapi 3: Në një filxhan matës të lëngshëm, kombinoni qumështin, uthullën e mollës dhe ekstraktin e vaniljes. Uthulla supozohet të tras pak qumështin; Kjo është normale, ndaj mos u frikësoni.

hapi 4: Me një shpatull gome, palosni butësisht luleshtrydhet në përzierjen e miellit. Shtoni lëngje në përzierjen e miellit dhe përzieni derisa të formohet një brumë ngjitës, i ngjashëm me brumin e biskotave. Mund t’ju duhet të gatuani brumin me dorë një ose dy herë për të mbledhur gjithçka.

Hapi 5: Vendosni një fletë letre pergamene në një tepsi. Përmbysni brumin në tepsi dhe bëni disqe të rrumbullakëta, të sheshta me trashësi 2 inç dhe diametër 7 inç. Pritini të gjithë luleshtrydhen dhe shtypeni mbi brumë.

Hapi 6: Pritini skonën në 8 pjesë të barabarta me thikën e kuzhinierit. E vendosim tavën e pjekjes në frigorifer dhe e ftojmë për të paktën 1 orë. Ky hap është i domosdoshëm për t’i mbajtur petkat tuaja të forta në mënyrë që gjalpi të mos shkrihet kur piqen dhe të mbajnë formën e tyre në furrë. Ju gjithashtu mund t’i ndiqni hapat një natë më parë, nëse dëshironi të piqen të sapopjekur në fillim në mëngjes pa kohë pritjeje.

Hapi 7: Ngroheni furrën në 375 gradë, derisa të ftohet rreth gjysmë.

Hapi 8: Kur kupat të jenë ftohur për një orë dhe të jenë të bukura dhe të forta, nxirrni nga ngrirja. Ndani shiritat në fletën e pjekjes, duke i vendosur ato disa centimetra larg njëri-tjetrit. Sipër spërkatni sheqer të grimcuar shtesë.

Hapi 9: I pjekim kupat në 375 gradë për 15 minuta, më pas e ulim furrën në 350 gradë dhe i pjekim edhe 20 minuta të tjera. Furrat do të ndihen ende të buta nga furra, por fundet do të skuqen dhe do të ngurtësohen ndërsa ftohen. Prisni 10 minuta para se ta shërbeni. kënaquni!

Irene Dambriunas është një kuzhiniere pastiçerie dhe edukatore pjekje me bazë në New York City. Më shumë nga puna e saj mund të shihni në Instagram @blackmetalpastrychef,
Dina Avila është një fotograf në Portland, Oregon.
recetë e testuar nga dredhkë maning

Leave a Comment

Your email address will not be published.