Nigel Slater’s Chicken me Hudhra të Egra dhe Pastë Brokoli, dhe Receta Crme Frache | pulë

ÇajAjo kuzhinë dhe kopsht janë ndriçuar me energji. Një tenxhere me trumzë limoni në shkallët e kuzhinës ka absinth para gjetheve, mollët e gaforreve, jeshile dhe kumbulla janë të shkumëzuara me lule të bardha dhe tregu ka thasë me hudhra të egra dhe asparagus të hershëm – shenja e parë e mirëpritur e pranverës së një kuzhinieri. .

Gjethet e buta të hudhrës jeshile janë më të mira për t’u skuqur të papërpunuara midis degëve të maruleve kaçurrela dhe zymbylit në sallatat e pranverës – ose, akoma më mirë, të vyshken shkurtimisht në një tigan të nxehtë dhe të përzihen në një tas me salcë holandeze. Pylli ku unë u rrita ishte i mbuluar me një qilim gjethesh dhe lulet e tyre të bardha si yje çdo prill, një erë interesante teksa ecja nëpër to duke u kthyer nga shkolla në shtëpi. Do të doja të kisha vlerësuar shpërblimin bujar të vendosur në këmbët e mia.

Një pesto me hudhër të egër është një gjë e mrekullueshme – një pastë e gjallë që është mjaft e trashë për t’u përhapur. Një salcë për makarona, po, por shumë. Më pëlqen ta shtrij në fletët e sfumuara, t’i rrotulloj dhe të bëj copa të rrumbullakëta. Të pjekura në furrën më të nxehtë, ato dalin si një pastë daneze aromatike dhe e shijshme. Pesto me hudhër të egër është gjithashtu një për t’u përdorur me ose në partneritet me majonezën. Pjesët e barabarta të secilës është një rregull i mirë praktik.

Këtë javë, bëra një mbushje për petë me gjethe të mia dhe pak krem. Të lagura nga rubineti i kuzhinës, avullohen në pak sekonda në një tigan të nxehtë. Të shtrydhura të thata dhe të copëtuara përafërsisht, trazoheshin përmes produktit të qumështit dhe mbuloheshin me filiza të vogla brokoli në rastin e pastë.

Pas një dite të plotë me diell pranvere, një mbrëmje e ftohtë më pa të nxirrja grimcën e fundit të çikores së bardhë dhe ta përdora në një tavë me pulë dhe një vaskë tjetër me frache. Notat e tortës – të lehta, kremoze dhe freskuese – ndjehen mirë në kuzhinë për këto ditë të para pranvere.

Ëmbëlsira me hudhër të egër dhe brokoli

Nëse dëshironi, në vend të brokolit mund të përdorni asparagus. Zbardhni fillimisht bishtat dhe majat, pritini në gjatësi të shkurtra, më pas kullojini dhe vendosini në kuti pastiçerie përpara se t’i mbuloni me krem ​​dhe djathë. Bën 4 torta të gjata e të holla

brumë sfoliat 230 g
vezë 1
brokoli me kërcell të gjatë ose lakër vjollce 200 gram
gjethet e hudhrës së egër 100 gram
pekorino 60 gram të grira hollë
krem i dyfishtë ekstra i trashë ose crme frache 200

Ngrohni furrën në temperaturën 200C/gaz 6. Vendoseni petën në një sipërfaqe pune të lyer pak me miell dhe rrotullojeni në një drejtkëndësh, afërsisht 28 cm x 22 cm. Mbajeni skajin më të gjatë përballë jush, më pas priteni në 4 drejtkëndësha. I transferojmë në një tepsi të veshur me pergamenë. Përdorni majën e një thike për të vizatuar një drejtkëndësh brenda secilës pjesë, rreth 1,5 cm nga skajet. Mos shënoni aq thellë sa të ndaheni drejt. Lyejeni buzën e jashtme të çdo drejtkëndëshi me pak vezë të rrahur. Piqeni për 15 minuta.

Lëreni ujin të vlojë në një tenxhere të thellë. Thyejeni brokolin në lule me kërcell të gjatë. Fusni brokolin në ujë të vluar – do të marrë një nuancë të thellë jeshile në sekonda – kullojeni dhe lëreni mënjanë.

Hiqeni tepsi me kuti pastiçerie nga furra. Shtyjeni me kujdes drejtkëndëshin e formuar nga qendra e çdo kutie me pjesën e pasme të një luge të vogël për të formuar një zhytje të madhe në qendër të secilës.

Lani gjethet dhe kërcellet e hudhrës. I vendosim në një tigan të vogël, me ujin ende të ngjitur dhe i mbulojmë me kapak. Vendosini në zjarr mesatar dhe lërini për disa minuta derisa të shkrihen. Kthejini ato me darë dhe ziejini për një minutë më pas, më pas i hiqni, i shtrydhni të thata dhe i grini përafërsisht.

Shtoni thelpinj hudhre të grirë dhe pekorinon e grirë në kremin ose kremin, më pas lyejeni lehtë me piper të zi të bluar dhe lëreni mënjanë. Ndani brokolin në copa të tortës, më pas hidhni krem ​​me hudhër mbi secilën. Kthejeni në furrë për 10 minuta ose derisa kremi të shkrijë dhe të marrë ngjyrën e lehtë të mjaltit. shërbejeni menjëherë.

Pule me Crme Frache dhe Çikore

Tavë kremoze: pulë me frashë dhe çikore. Fotografia: Jonathan Lovekin / The Observer

Një përzierje e copave të pulës, duke përfshirë kofshët, kofshët e daulles dhe gjoksin, në kockë, do të funksiononte mirë këtu. shërben 3

Vaj ulliri 2 lugë gjelle
gjalpë një copë e trashë
copë pule 6
shallots 3
Çikore top 3
sheqer kaf 2 lugë
verë e bardhë ose vermut 125 ml
Limon gjysmë lëngu
krem frache ose krem ​​i trashë 100 gram
majdanoz një grusht, i copëtuar

Ngrohni vajin në një tenxhere me tavë të gjerë dhe të thellë mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni gjalpin dhe, kur të jetë shkrirë, mbajini copat e pulës afër, por të skuqen. Pasi pjesa e poshtme të bëhet një flori i zbehtë i shijshëm, kthejini ato dhe vazhdoni të ngjyrosni anën tjetër. I nxjerrim nga tigani.

Ngroheni furrën në 200C/Gaz. 6. Hiqni lëvozhgën dhe prisni imët. Nëse gjalpi dhe vaji janë ende në formë të mirë, mund ta përdorni për hapin tjetër. Nëse jo, hidhni dhe shtoni pak vaj të ri. Shtoni qepët në tigan dhe lërini të zbuten në zjarr mesatar, duke i përzier herë pas here, derisa të zbuten dhe të marrin një ngjyrë të lehtë të artë, për 6-8 minuta.

Pritini çikoren në gjysmë dhe vendoseni në tigan, në qendër të qepujve, me anën e prerë poshtë dhe gatuajeni derisa pjesa e poshtme të fillojë të marrë ngjyrë, rreth 5 minuta. Ktheni çikoren, spërkatni me sheqer dhe pak kripë e piper. Pasi cikorja të jetë errësuar, shtoni verën ose vermutin dhe lëreni të ziejë, më pas kthejeni pulën në tigan dhe mbulojeni me kapak.

Piqeni derisa pula të jetë e butë, rreth 50 minuta, më pas hiqeni nga zjarri. Vendoseni pulën në një enë për servirje dhe mbajeni të ngrohet. Vendoseni tiganin në zjarr të ngadaltë dhe derdhni lëng limoni në të, më pas shtoni crme frache ose crme. Sillni një flluskë të ulët, përzieni majdanozin e grirë, më pas kontrolloni dhe korrigjoni erëzat.

ndiqni nigel në Twitter @Nigelslater

Leave a Comment

Your email address will not be published.