Nga supa në grusht, kthehuni pas në kohë me këto receta historike të Iowa-s

Kur takova Robert Lucas, nuk kishim shumë gjëra të përbashkëta.

isha 13 vjeç; Ai ishte 199 vjeç. Ai ishte guvernatori i parë rajonal i Iowa-s, ndërsa unë isha një nxënës i klasës së shtatë në shkollën e mesme Melvin Junior duke marrë historinë e Iowa-s.

Ai kishte sy të zinj dhe flokë të gjatë të trashë. Ndërsa sytë e mi ishin blu dhe isha ende tre vjet larg nga marrja e “flokëve të mëdhenj”, falë një perme fatkeqe gjatë vitit tim të dytë. Sa më pak të thuhet për të aq më mirë.

Prapëseprapë, djaloshi i historisë në mua ishte tërhequr nga Lucas. E njëjta pjesë e imja që dikur u frymëzua për të shkruar një raport 20 faqesh mbi Revolucionin Amerikan vetëm për argëtim ishte gjithashtu kurioz nga guvernatori i cili luftoi një “Luftë të mjaltit” pa gjak me Misurin në 1839 mbi çështjen e diskutueshme të Iowa-s dhe kishte fituar. . kufiri jugor.

Gjithashtu më rrëmbeu një respekt të thellë për Lucas. Pashë fotografi të shtëpisë së tij, Plum Grove, në librin tim dhe u zotova se do ta vizitoja një ditë. Ishte një zotim që e bëra mirë pasi u transferova në Iowa City disa vite më parë.

Nëse keni bërë ndonjëherë një premtim të tillë, tani është shansi juaj për ta përmbushur atë. Të mërkurën, Johnson County Master Gardeners do të organizojnë “Shijen e Kopshtit të Trashëgimisë” të 25-të vjetore në terrenin e 1030 Carroll St. Plum Grove në Iowa City. Ngjarja e së mërkurës shënon rikthimin e ngjarjes, e cila u anulua në 2020 dhe 2021 për shkak të shqetësimeve të COVID-19.

Megjithatë, “Shija e Kopshtit të Trashëgimisë” është më shumë se Robert Lucas. Është gjithashtu një shans për të festuar historinë e ushqimit të Iowa-s.

Kopshti i Trashëgimisë në Plum Grove është fokusuar tradicionalisht në rritjen e një shumëllojshmërie frutash, perimesh, barishte dhe lulesh të trashëgimisë. Bimët e trashëgimisë janë pjesë të historisë së gjallë që dikur ishin të zakonshme në kopshtet e paraardhësve tanë, por janë shtyrë nga tregu nga hibridet që premtojnë rezistencë më të madhe ndaj thatësirës ose dëmtuesve ose rendimente më të larta.

Ngjarja “Tasting” e çdo viti është një festë e shijeve të trashëgimisë me kuzhinën e vjetër që Roberti dhe gruaja e tij, Friendly Lucas, do të kishin shijuar. Menuja e këtij viti përfshin një sërë supash, sallate, perime, bukë dhe ëmbëlsira, duke përfshirë supë me kumbulla vjollce, sallatë gjermane me patate dhe qepë egjiptiane turshi.

Nëse pjesëmarrësit pëlqejnë shijet e tyre, ata do të kenë një shans për të bërë të preferuarën e tyre në shtëpi. Kopshtarët mjeshtër përpilojnë recetat e çdo viti në një broshurë që do të jetë në shitje në këtë ngjarje.

Por ngjarja e këtij viti ka një kuptim pak më tepër. Betty Kelly, kopshtari mjeshtër që filloi kopshtin Plum Grove, vdiq në fillim të këtij viti. Kështu, shija e 25-të vjetore e kopshtit të trashëgimisë është gjithashtu një mundësi për ta nderuar atë dhe shërbimin e tij.

Një Shije e Kopshtit të Trashëgimisë është falas dhe e hapur për publikun (madje edhe për banorët e Missourit që mund të jenë ende të indinjuar për Luftën e Mjaltit), por sugjerohet një donacion prej 5 dollarësh. Të gjitha paratë e mbledhura do të shkojnë në kopshtet e Plum Grove, si dhe në organizata jofitimprurëse për të financuar çmimet e Panairit 4-H, bursa për hortikulturën dhe grante për peizazhin.

Dhe nëse bie shi (siç ndodh çdo disa ditë këtë verë), ngjarja do të zhvendoset në 4-H Fairgrounds.

Rhubarb Punch

Nëse di një gjë që unë di, banorët e Iowa-s – si në të kaluarën ashtu edhe në të tashmen – e duan ravenin. Kjo recetë feston dashurinë për rhubarb punch, një pije e ëmbël dhe freskuese që duhet t’i japë mbrëmjes suaj një fillim të shkëlqyeshëm.

material

 • 2 kile raven, me gjethet e tyre të prera dhe të prera në copa
 • 1 litër ujë
 • 1 ½ filxhan sheqer
 • filxhan koncentrat lëng portokalli
 • filxhan lëng limoni
 • filxhan lëng ananasi
 • 2⅔ gota ujë akull
 • 1 litër Ale Xhenxhefil

Gatuani raven në pak ujë derisa të zbutet. Shtoni sheqerin dhe 1 liter ujë. Ftohtë. Shtoni lëngun e portokallit, lëngun e limonit, lëngun e ananasit dhe ujin me akull. E trazojmë mirë dhe e vendosim në frigorifer. Pak para se të shërbeni, shtoni ale xhenxhefil.

bën 1 gallon

Sallatë gjermane me patate të pjekura

Nëse nuk keni ngrënë kurrë sallatë me patate gjermane, ju jeni në një kënaqësi. Ndryshe nga varieteti amerikan i dominuar nga majoneza, kjo pjatë anësore ka më shumë një shije të ëmbël dhe të thartë. Kjo është për shkak të përzierjes së sheqerit dhe uthullës së mushtit në salcë.

Një përfitim tjetër i kësaj pjate është se, për shkak se është e pjekur (dhe nuk përmban majonezë), mund të shërbehet në temperaturën e dhomës. Që e bën atë të përsosur për piknik.

material

 • 1 filxhan proshutë të copëtuar (rreth 5 ons)
 • 1 filxhan selino të copëtuar
 • 1 filxhan qepë të grirë
 • 3 lugë gjelle miell
 • 1 lugë çaji kripë
 • lugë piper i zi
 • filxhan sheqer
 • filxhan uthull molle
 • 1½ gote uje
 • filxhan majdanoz të freskët të copëtuar
 • 2 lugë fara selino
 • 2 litra patate, të qëruara dhe të prera

Ziejini patatet në ujë derisa të zbuten. Mos e teproni. Ju dëshironi që ato të ngjiten së bashku pasi të shtoni patatet në sallatë. Filtroni patatet dhe mbajini mënjanë.

Skuqni proshutën në një tigan të mesëm derisa të jetë e freskët. Hiqeni me një lugë të prerë dhe rezervoni. Duhet të mbetet rreth një filxhan me yndyrë proshutë në tigan (nëse nuk ka, shtoni pak vaj vegjetal në tigan për të plotësuar atë sasi). Shtoni selinon dhe qepën dhe ziejini në zjarr mesatar për 3 minuta. Shtoni miellin, kripën dhe piperin dhe gatuajeni edhe për 2 minuta. Rrihni së bashku sheqerin, uthullën dhe ujin dhe, duke e përzier me një kamxhik, lërini të vlojnë dhe ziejini për 1 minutë. Shtoni majdanozin, farat e selinos dhe proshutën e rezervuar dhe përzieni. hiqeni nga zjarri.

Ngroheni furrën në 375 gradë. Spërkatni një tigan 9x13x2 inç me llak gatimi. Shtoni patatet dhe derdhni dressing gjithandej. Përziejini butësisht që të lyhen mirë patatet, por bëni kujdes. Ju dëshironi që patatet të ngjiten së bashku. Piqeni për 45 minuta.

Shërbejeni në temperaturë ambienti. Shërben 10-12 persona.

supë me kumbulla vjollce

Çfarë më shumë duhet të dini? Është vjollcë dhe është supë. Më duket një kombinim i mrekullueshëm.

Seriozisht, do të isha i pari në radhë në “Shijet e Kopshtit të Trashëgimisë” nëse për asnjë arsye tjetër veçse të provoja këtë supë. Ka vetëm diçka për supën e ftohtë me fruta që ndihet jashtëzakonisht freskuese në ditët e nxehta të verës.

material

 • 1 filxhan salcë kosi
 • Një 1 kile 14 ons mund të kumbulla ngjyrë vjollce me lëng, të hequr gropat
 • 1 luge sheqer
 • lugë ekstrakt bajame
 • lugë kanellë të bluar

Në një blender ose procesor ushqimi, përzieni kosin dhe shtoni gradualisht kumbullat, dhe më pas sheqerin, ekstraktin e bajameve dhe kanellën. Procedoni për 1 minutë ose derisa masa të jetë e lëmuar dhe kremoze. Transferoni në një enë qelqi dhe vendoseni në frigorifer. Nëse përzierja ndahet, rrihni përsëri së bashku direkt në enë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.