Nga pijet e akullit deri te sanduiçët pikantë, kuzhinierët vendas ofrojnë specialitete verore

Trafiku i restoranteve është përgjithësisht pak i ngadalshëm gjatë muajve të verës, me fëmijët jashtë shkollës dhe familjet jashtë qytetit me pushime.

Megjithatë, kuzhinierët ende krijojnë ëmbëlsira të veçanta interesante që përfshijnë akull nga Kolumbia, pulë të nxehtë nga Nashville dhe kombinime të njohura pije-ose ëmbëlsira të përshtatshme për Piazza Navona të Romës.

Këtu është lista ime e shkurtër e ëmbëlsirave të përzgjedhura verore nga restorantet.

Ju lutemi kontrolloni me vendndodhje individuale në lidhje me disponueshmërinë.

arra për supë

Ndërsa restorantet mund të përfshijnë supa të ftohta si gazpacho, shalqi, bizele verore dhe vichyssoise në menutë në korrik dhe gusht, Christy Herbstreit, bashkëpronar i studios së kuzhinës Waterloo, mezi pret të shohë korrjen lokale të fasuleve të verdha.

Të njohura edhe si Fasule Dylli, varietete të tilla si Cherokee Wax dhe Honey Gold Yellow Fasule janë rritur nga popujt indigjenë në Amerikë për më shumë se 7000 vjet.

Por fasulet janë gjithashtu një “trashë e fundit e Qarkut Waterloo” dhe pjesë e trashëgimisë holandeze të Pensilvanisë së zonës. Për Herbstreit, kjo do të thotë të përdorni gropë derri të tymosur për të filluar një pjatë sezonale (receta më poshtë).

Herbstreet thotë se supa bëhet vetëm në verë kur fasulet janë në kulmin e tyre.

“Oma ime e quajti trumzën një “pemë të vogël”, kështu që ne mund të supozojmë se ai kishte për qëllim trumzën e freskët,” tha Herbstreit.

“Në verë është pothuajse si një traditë e shenjtë në familjen time kur dalin ato fasule të verdha. Të gjithë e dinë se do të ketë supë,” tha Herbstreet, duke shtuar se uthulla e bardhë përcillet si garniturë në tryezë.

Sallatë me birila për ditët e sallatës

Supat në një tas janë të zakonshme, por “tasat” si një koncept ushqimor i përhapur kohët e fundit kanë përjetuar një rikthim me restorantet kombëtare të shërbimit të shpejtë që i kanë shtuar ato në menutë e tyre kohët e fundit.

Malti dhe elbi indie vendas në The Kitchener po krijon një përvojë të re sallate me një tas veror të Pub Public House: një bazë orizi basmati e mbushur me rome, fasule të zeza, salsa misri, domate, djathë, jalapeos dhe krem ​​limoni.

misri rruge

Shefi Sidney Kidwell vazhdon të eksplorojë prejardhjen e tij indigjene, e cila përfshin përdorimin e përbërësve indigjenë të rritur nga kopshtarët urbanë në Visakotevinoc; Ajo e përzien atë me menunë e Taco Farm për një speciale këtë fundjavë: misri i parë vendas piqet në skarë, lyhet me krem ​​dhe sipër me djathë queso blanco, qepë, lime dhe cilantro.

luftoni të nxehtin me nxehtësinë

Vendet tradicionalisht të nxehta – Vietnami, India, Meksika janë disa shembuj – zakonisht kanë pjata të nxehta në kanunin e tyre të kuzhinës. Tingëllon kundërintuitive, por siç thekson Dr. Peter Lynn, ngrënia e ushqimeve pikante dhe të nxehta mund t’ju qetësojë, ose të paktën një lehtësim momental, nga pak djersitja.

Këtë verë, Nashville Hot Chicken është shfaqur në disa zinxhirë kombëtarë; Në vend, Lab Street Eats në Kitchener e ka prezantuar atë në menunë e tyre.

Kur është vapë, disave u pëlqen edhe më nxehtë, të paktën kur bëhet fjalë për ushqimin. Ky është sanduiçi me pulë të nxehtë Nashville në Lab Street Eats. (furnizuar nga Mike Gatto)

Bashkëpronari Mike Gatto thotë se vera shkon me vapë.

“Janë kofshët e pulës të skuqura me erëzat tona të nxehta Nashville”, thotë Gatto. “Unë besoj fuqimisht se çdo gjë pikante shkon me verën. Dhe çdo gjë pikante shkon me pijen tuaj të preferuar.”

Burri pozon për foto.
“Gjithçka është pikante gjatë verës”, thotë Mike Gatto nga The Lab Street Eats. (Andrew Copolino/CBC)

Një tjetër version i sanduiçit të nxehtë me pulë, por pa zjarr me erëza, do të ketë edhe një speciale verore në Gyuma Catering në Waterloo.

Është një shkrirje e kulturave të pronarëve: koreane, kineze, japoneze dhe filipinase. Bashkëpronarët e Gayuma, Katrina Teoko dhe Jin-hee Song shpjegojnë se çfarë të presin.

“E veçanta jonë e verës është një bashkëpunim për pulën tonë Crunchy Japanese Katsu me partnerin Sugbo Cakes & Pastry për simite e tyre (Filipino) Taro,” tha Song.

“Ne menduam ta bënim këtë në mënyrë që njerëzit të shijonin ushqimin e tipit fusion që ne zakonisht e marrim si të mirëqenë,” thotë Teoko.

Shitet grua në tezgën e tregut të fermerëve me simite.
Joanna Undag e Sugbo Pastries me Taro Buns. (Andrew Copolino/CBC)

koha e ftohjes

Specialet e akullores për korrikun në Four All Ice Cream, të vendosura në Uptown Waterloo, përfshijnë të preferuarat e verës S’mores, Strawberry-Rhubarb Crumble dhe Limon dhe Lavender.

Kitchener’s Aura-La Pastry & Provisions ka disa specialitete verore (mbajini gishtat se akullorja e tyre unike Coign-Aman do të kthehet); Aktualisht është një sanduiç akullore me akullore dhe biskota të bëra nga shtëpia e tyre.

Dhe e preferuara ime: affogato al caffe.

Filxhan kafeje të bardhë me kafe dhe një lugë akullore.
Affogato është një ëmbëlsirë me bazë kafeje me një lugë akullore vanilje ose gelato. (Andrew Copolino/CBC)

Krijimi italian i një lugë akulloreje apo akulloreje me një gotë ekspres (“zhytje akullore”) ngre pyetjen: është pije apo ëmbëlsirë?

Sido që të jetë, akullorja e shkrirë dhe kafeja e pasur krijojnë një shurup të shijshëm që është një ëmbëlsirë e pacaktuar verore.

Fëmijët kanë bërë akullnaja të ëmbla të ngrira në shtëpi për shekuj me radhë. Një version i asaj pop-i të provuar dhe të vërtetë të akullit gjendet në kompaninë e ushqimit Guelph’s Lucky Belly: Palette është një akullore me bazë lëngje frutash e gjetur në Amerikën Latine, thotë pronari Dino Rommel.

“Është një kokoshka, por përmban copa frutash të vërteta që janë të ngrira. Ato vijnë me një shkop, pothuajse si një filxhan Dixie. Është si kur ishim fëmijë,” thotë Rommel.

Paleta kolumbiane, e prodhuar në Guelph, që do të thotë “shkopi i vogël”, i shitur në Lucky Belly përfshin aromë kokosi, frutash, pia colada dhe manaferra.

Më në fund, kombinimi klasik i kafesë dhe një donut i jep vendin çiftimit të papritur, por të shijshëm dhe të lezetshëm të një “squishy” dhe një donut.

Makinë me pije akulli me shije të ndryshme.
Makinë squishy brenda kutisë së skenës në Kitchener. (furnizuar nga Kyle Stewart)

Kutia e skenës në Belmont Village ka disa shije të shijes së akullt të frymëzuar nga versioni vizatimor i shitur nga Apu në Kwik-A-Mart në shfaqjen televizive “The Simpsons”.

Shija nuk derdhet vetëm mbi akull; Pronari Kyle Stewart thotë se është përzier në të gjithë akullin në makinë.

Ai thotë se kutia e skenës për verën ka gjithashtu një kuti “road trip” dhe kuti pikniku – por ai gjithashtu paralajmëron fundin e verës.

“Së shpejti, ne do të kemi edhe kuti drekë për para-porosi për t’i marrë përsëri në shkollë.”

Por është shumë herët për të menduar për këtë tani.

supë gjermane me fasule të verdhë

Recetë nga Kristi Herbstreit, The Culinary Studio

material

 • 1 bukë derri e vogël, e tymosur
 • 2 gjethe dafine
 • 1 qepë, e prerë në gjysmë
 • 2 majë (rreth 2 paund) fasule të verdha, të prera në copa 1 inç
 • 1 lintë (rreth 1 kile) patate të reja, të qëruara dhe të prera në katër pjesë
 • 1-2 karota, të qëruara dhe të grira hollë
 • 3-4 degë trumzë të freskët
 • 1 filxhan krem ​​35%.
 • piper i zi i sapo bluar, sipas nevojës
 • kripë, sipas nevojës
 • uthull e bardhë sipas nevojës kalohet në tavolinë

metodë

Vendoseni grykën e derrit të tymosur në një tenxhere të gjatë dhe të ngushtë supe. Hidhni ujë të ftohtë (rreth 12 gota) sipër.

Lëreni të ziejë, shtoni gjethet e dafinës dhe qepët, zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini derisa mishi të zbutet, rreth 2 orë. Mbushni me ujë nëse është e nevojshme.

Hiqeni grykën e derrit dhe lëreni të ftohet përpara se ta prisni në copa të vogla.

Në lëngun e zierjes, shtoni fasulet, patatet, karotat dhe rigonin (ato gjethe të vogla thjesht do të bien nga kërcelli dhe më pas hiqni kërcellet përpara se t’i shërbeni). Ziejini derisa perimet të zbuten, rreth 40 minuta.

Kthejeni mishin në supë. Përziejeni kremin, e rregulloni me kripë dhe piper. Shërbejeni në tas, duke lejuar që darkuesit të shtojnë uthull të bardhë në tasat e tyre në tryezë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.