Nga lakrat e Brukselit të pjekura me hudhër te baret krokante me huall mjalti: 10 receta vegjetariane që bëhen virale javën e kaluar!


Kur sytë e të gjithëve janë te një recetë, ju e dini se duhet të jetë diçka e veçantë që do të dëshironi ta provoni! Ky është rasti me këto 10 receta virale vegjetariane që u bënë virale javën e kaluar. Ata janë disa nga më të mirët dhe na besoni kur themi se nuk doni të humbisni këto krijime me receta tepër virale nga blogerët tanë!

Ne gjithashtu rekomandojmë shumë shkarkimin aplikacioni i përbindëshit të ushqimit — Me mbi 15,000 receta të shijshme, është burimi më i madh i recetave me bazë bimore për t’ju ndihmuar të bëheni më të shëndetshëm! Dhe, mos harroni të shikoni koleksionin tonë Popular Trends!

1. Lakrat e Brukselit të pjekura me hudhër

Lakrat e Brukselit të pjekura me hudhër

Burimi: Lakrat e Brukselit të pjekura me hudhër

Këto Lakrat e Brukselit të pjekura me Hudhër nga Brooke Brim kanë shije të mrekullueshme me pak hudhër dhe bëjnë një pjatë të mrekullueshme anësore!

2. Bare krokante me huall mjalti

Bare Vegane Crunchy Honeycomb

Burimi: Crunchy Honeycomb Bars

Kjo Bare Crunchy Honeycomb nga Henry Firth dhe Ian Thesby është një nga ushqimet tona të preferuara me çokollatë të shkollës së vjetër, Crunchy Candy Bars! Huajet e arta janë shumë argëtuese për t’u bërë dhe shumë më të lehta nga sa mund të mendoni. Durimi dhe koha janë çelësat për t’ia dalë mbanë, prandaj sigurohuni që ta mbani vëmendjen te topin! Ne zbuluam se tabaka me kuba akulli silikoni ishte marrësi më i mirë për këto ëmbëlsira. Ata janë shumë të lirë dhe ju mund t’i merrni ato në internet me të vërtetë lehtë. Kini kujdes që të mos e lini vetëm kosheren pasi ta keni vendosur: mos e lëvizni! Lëreni të ftohet në tepsi për të marrë masën e duhur. Fragmente nga Bosch! Mbi buxhetin e Henry Firth dhe Ian Thesby. Ribotuar me lejen e HarperCollins, 2022.

3. Bukë majmuni

bukë majmuni vegjetarian

Burimi: Bukë majmuni

Kjo recetë e lehtë për t’u përgatitur është një ushqim i përshtatshëm për fëmijët që ata do ta pëlqejnë. Pa sheqer, pa qumësht dhe miqësore me veganët, kjo bukë majmuni nga Maria Kotsogiannis do të plotësojë të gjitha nevojat dietike të familjes suaj!

4. Bibimbap

bibimbap vegjetarian

Burimi: Bibimbap

Bibimbap është një ushqim tradicional korean i rrugës, i mbushur zakonisht me një sërë përbërësish të kundërt, të cilët, kur shkrihen dhe pure dhe hahen së bashku, rezultojnë në një bashkim harmonik dhe të këndshëm të shijes dhe strukturës. Bibimbap është padyshim një pjatë për t’u ngrënë rastësisht, por edhe një pjatë për t’u përjetuar më thellë: çdo kafshatë, një kafshatë e ekuilibruar, e kënaqshme dhe e parezistueshme me ushqim të mirë – deri në kafshatën e fundit. Eshtë e panevojshme të thuhet, ky bibimbap vegan nga Cameron Keller është gjithçka, dhe më shumë!

5. Lëng El Camino

Lëng Vegan El Camino

Burimi: El Camino Juice

Ananasi, cilantro e freskët, spinaqi, jalapeo, xhenxhefili dhe uji i kokosit së bashku bëjnë një lëng të shkëlqyeshëm – është aq i mirë sa do të dëshironi ta bëni atë në një koktej. Provoni këtë lëng El Camino nga Roxbe!

6. Sallatë me makarona për piknik në kopsht me perime, barishte dhe portokalli-Miso Tahini

Sallatë me makarona për piknik në kopsht vegan me perime, barishte dhe portokalli-Miso Tahini

Burimi: Garden Picnic Pasta Sallat me perime, barishte dhe portokall- Salcë Miso Tahini

Kjo sallatë me makarona për piknik në kopsht me perime, barishte dhe salcë portokalli-Miso Tahini nga The Whole Foods Diet nga John McKay është një bombë kremoze umami me shije tokësore që është e përkryer për darkë ose drekë – dhe për pjesën tjetër të ditës! Makaronave u hidhet lakra jeshile e grirë, brokoli dhe kungull i njomë i zbardhur, domate qershie dhe shumë barishte të freskëta, më pas lyhen me një salcë të thjeshtë, të shëndetshme dhe me agrume. Është e lehtë për t’u përgatitur dhe mund të përgatitet një ditë përpara, kështu që është gati të shkojë kur të dëshironi.

7. Tortë me superushqim të papërpunuar vegan

Tortë Vegan Raw Vegan Superushqim

Burimi: Raw Vegan Superfood Cake

Kjo tortë Superushqimore Raw Vegan nga Lena Novak është një kombinim freskues i shijeve të frutave që shkrihen në gojë dhe shijeve të arrave. Kjo tortë me sa duket është gjithashtu super e shëndetshme, kështu që mund të hahet për mëngjes.

8. Touffé me thjerrëza Cajun

Touffé vegjetariane me thjerrëza Cajun

Burimi: Cajun Lentil Touffé

Sot do t’i çojmë gjërat në jug për pak rehati dhe përzemërsi. Filloni duke e bërë këtë etouff të thjerrëzave Cajun nga Trudy Genus—është e shijshme dhe e përsosur për një vakt të përzemërt!

9. Sallatë kremoze me qiqra me barishte të freskëta

Sallatë vegane kremoze me qiqra me barishte të freskëta

Burimi: Sallatë me qiqra kremoze me barishte të freskëta

Sallata kremoze me qiqra me barishte të freskëta, salcë të shijshme shqeme, qepë dhe selino është një sallatë pikniku vegjetariane me përpjekje minimale që nuk pret motin e ngrohtë. Kjo sallatë kremoze me qiqra me barishte të freskëta nga Denis Perrault është një alternativë e shkëlqyer për sallatën vegjetariane me patate dhe është e përkryer për dreka të grumbulluara ose kukulla midis dy fetave bukë të thekur ose të grumbulluar në bukë pita të bërë në shtëpi.

10. Sallatë Greke Makarona me Tofu Feta

Sallatë vegjetariane greke me makarona me tofu feta

Burimi: Sallatë Greke Makarona me Tofu Feta

Kjo sallatë me makarona greke me Tofu Feta nga Megan Caliperi ka të gjithë përbërësit tuaj të preferuar nga sallatat greke që kam pasur ndër vite: ullinj kalamata, kastravec, domate, piper të kuq të pjekur dhe feta. Tofu Feta e marinuar, dmth. Të hash tofu të papërpunuar mund të tingëllojë e çuditshme, por kur marinohet në këtë mënyrë, ka shije të ngjashme me feta, prandaj provojeni.

Mësoni të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore dihet se ju ndihmon inflamacion kronik, Truri i zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, kërkesat ushqyese, Alergjitë, shëndetin e zorrëve, Dhe Më shumë, Fatkeqësisht, konsumi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë: aknet, çekuilibër hormonal, kanceri, kanceri i prostatës, dhe ka shumë Efekte anësore,

Për ata që janë të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë blerjen ose shkarkimin e një prej librave tanë të shumtë të gatimit me bazë bimore. aplikacioni i përbindëshit të ushqimit E cila ka mijëra receta të shijshme duke e bërë atë burimin më të madh të recetave vegjetariane për t’ju ndihmuar të zvogëloni gjurmët tuaja mjedisore, të kurseni kafshët dhe të bëheni më të shëndetshëm! Dhe, ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni rreth mjedisi Dhe objektet shëndetësore e dietë me bazë bimore,

Këtu janë disa burime për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.