Në qendër të vëmendjes javore: Ngrënia e ushqimit sezonal këtë verë


Ushqimi sezonal është i rëndësishëm sepse jo vetëm që po hani ushqimet më të freskëta në kulmin e sezonit tuaj, por gjithashtu po merrni një shans për të zgjeruar opsionet tuaja jashtë gjërave që hani zakonisht çdo javë. Ngrënia e ushqimeve të stinës mund të jetë gjithashtu e dobishme sepse ndonjëherë frutat dhe perimet jashtë sezonit bëhen më të shtrenjta. Pra, mund të kurseni disa dollarë duke ngrënë në sezon.

Ngrënia e ushqimeve sezonale mund të jetë një privilegj sepse varet nga vendi ku jetoni dhe çfarë ushqimesh janë në dispozicion për ju. Mënyra më e mirë për të zbuluar se cilat ushqime janë në sezon është të bëni kërkimin tuaj ose thjesht të vizitoni tregun më të afërt të fermerëve. Ju gjithashtu mund t’i kushtoni vëmendje zgjedhjes në dyqan ushqimor! Artikujt e sezonit mund të jenë në shitje ose mund të theksohen në një seksion të caktuar.

Ushqimet që mbërrijnë në fillim të korrikut përfshijnë qershitë, brokolin, cilantro, qepë të njoma, pjeshkë, kumbulla, luleshtrydhe dhe kungull veror. Këto ushqime janë të shkëlqyera për t’u shtuar në vaktet tuaja, apo edhe si një anë. Këtu janë disa vakte për të filluar!

Ne gjithashtu rekomandojmë shumë shkarkimin aplikacioni i përbindëshit të ushqimit – Me mbi 15,000 receta të shijshme, është burimi më i madh i recetave pa mish, vegjetarian, me bazë bimore dhe miqësor ndaj alergjive për t’ju ndihmuar të jeni më të shëndetshëm! Dhe mos harroni të shikoni arkivat tona javore të planit të vakteve!

Këtë javë, ne po ju sjellim mënyra të shijshme, tërësisht vegane dhe me bazë bimore për të shijuar ushqimet e stinës së verës!

Snacks

Sanduiç vegjetarian me një fletë BBQ me kërpudha Jack 'n Peaches

Burimi: Një fletë BBQ Mushroom Jack ‘n Peaches Sandwich

Këto ushqime janë të shkëlqyera për t’u provuar nëse po kërkoni më shumë mënyra për të ngrënë sezonalisht. Ana pozitive është se disa nga këto vakte mund t’i bëni në fillim të javës dhe t’i përdorni për një vakt të shpejtë gjatë gjithë javës.

anët

Pjeshkë vegane BBQ me Crunch balsamike

Burimi: BBQ Peaches with Balsamic Crunch

Jepni anët tuaja në jetë me këto pjata anësore të mrekullueshme. Ju mund të bëni versionin tuaj të tyre nëse dëshironi, dhe pjesa më e mirë është se ato do t’ju ndihmojnë të zbuloni mënyra të reja për të shijuar perimet!

ëmbëlsirë

Kumbulla vegane e boronicës

Burimi: Blueberry Plum Crumble

Këto ëmbëlsira të shijshme janë perfekte për t’u përgatitur këtë verë! Nga pjeshkët dhe luleshtrydhet, mund të argëtoheni duke bërë këto ëmbëlsira!

Mësoni të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore dihet se ju ndihmon inflamacion kronik, Truri i zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, kërkesat ushqyese, Alergjitë, shëndetin e zorrëve, Dhe Më shumë, Fatkeqësisht, konsumi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë: aknet, çekuilibër hormonal, kanceriDhe kanceri i prostatës, dhe ka shumë Efekte anësore,

Për ata që janë të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë blerjen ose shkarkimin e një prej librave tanë të shumtë të gatimit me bazë bimore. aplikacioni i përbindëshit të ushqimit E cila ka mijëra receta të shijshme duke e bërë atë burimin më të madh të recetave vegjetariane për t’ju ndihmuar të zvogëloni gjurmët tuaja mjedisore, të kurseni kafshët dhe të bëheni më të shëndetshëm! Dhe, ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni rreth mjedisi Dhe objektet shëndetësore e dietë me bazë bimore,

Këtu janë disa burime për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.