Ne kemi pjekur recetat më amerikane në librin e ri të gatimit të Paul Hollywood

Ashtu si çdo vëzhgues i mirë dhe/ose gjyqtar i realitetit televiziv, Paul është një objektiv i lehtë i zemërimit të Hollivudit. Në shfaqjen më të butë të televizionit – Britanikja e Madhe Piqet – Hollivudi vendos policin e keq për të gjykuar policin e mirë të Pru Leith, duke e varrosur gishtin e tij tregues në bukë të sapopjekur dhe duke u thënë rrotullave delikate zvicerane të plasariten dhe të thahen, pavarësisht nëse ato pëlqehen nga punonjësit e pensionuar të NHS-së që pjekin çdo të diel. Mëngjes me nipërit e mi. Hollivudi është lloji i gjyqtarit për të cilin u krijua televizioni i realitetit: i poshtër dhe i akullt, me shikime lazer dhe këmisha me kopsa. Por sado irritues të jetë reagimi i tij, shikuesit dhe Baker nuk mund ta ndihmojnë. Të gjithë ende duan t’i bëjnë përshtypje Palit.

Të bërtitësh me zemërim nëpër ekran ndërsa Hollywood kritikon një geto tjetër krejtësisht të shijshme të Pyllit të Zi brenda një centimetër të jetës së tij është një mënyrë për të gjetur katarsis. një tjetër? Bëhu vetë gjyqtari Publikimi i Hollivudit këtë javë piqem, Libri i tij i parë i gatimit në pesë vjet dhe një koleksion me mbi 80 receta që ai e quan “receta ime më e mirë për një klasik ndonjëherë”. Oh? Ne do të jemi gjykatësi i tij.

Në një përpjekje për të testuar vetë gjyqtarin, gjashtë redaktorë të Eater u nisën për të testuar disa nga pjatat më amerikane të Hollivudit me përvojë intime të ngrënies dhe gatimit të ëmbëlsirave amerikane. A ishin ato të aksesueshme apo udhëzimet u ngadalësuan si një sfidë teknike? A kishte kuptim materiali? A ishte procesi i saktë dhe rezultati ishte i shijshëm? A kishte funde të lagura, apo më keq, nënpjekje? Në një snafu, recetat e përdorura fillimisht nga redaktorët e Eater ishin nga piqemPra, përbërësit si Bird’s Custard Powder duhej të porositeshin posaçërisht dhe sheqeri i grimcuar i imët u këmbye me sheqer të rregullt, i cili është një përbërës më standard amerikan.

“Një pjekje e mirë është një pjekje e mirë pa marrë parasysh se ku është pjekur,” shkroi Hollywood me email për Eater. “Bota e ka përqafuar brownie-n. Cheesecake është një recetë e lashtë nga Greqia. Unë i kam zhvilluar këto receta për të gjitha llojet e kuzhinierëve dhe furrtarëve, veçanërisht për këdo që është kurioz se sa ‘klasikë’ janë” dhe zgjero me recetat që i kanë rezistuar provës së koha.

Por pyetja është, a e meriton vetë Hollivudi të bashkojë duart me Hollivud?


byrek me limon kyç

Me email, Hollywood më tha se Key Lime Pie ishte receta e saj e preferuar amerikane për të pjekur. “Ishte në Miami dhe e bëra me një kuzhinier atje dhe e pëlqeu shumë”, shkroi ai. Përshkrimi është i shkurtër, i ëmbël dhe i përpiktë, ashtu si receta e Hollivudit për byrekun me gëlqere. Versionin në Mbretërinë e Bashkuar fillimisht e thirra për Biskota Digestive ose Hobnob, të cilat, nëse mund ta besoni, e kisha tashmë, por sapo pata akses në versionin amerikan, u qetësova kur e pashë. Millie se Hollywood e dinte se çfarë ishte: a kore graham krisur ose një bust. Çështja ishte nëse ata kërkonin gëlqere të vërteta kyçe apo thjesht lime të rregullta, kjo e fundit një sugjerim mjaft i përgjithshëm duke pasur parasysh shtrirjen e kufizuar rajonale të gëlqeres. çfarë dini “Këtu përshtata recetën për limonet e zakonshme”, shkruan ai.

E veçanta e Key Lime Pie është se mund të piqet nga kushdo dhe për këtë arsye është e mrekullueshme. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të rrahni të verdhat e vezëve me një kanaçe qumështi të kondensuar të ëmbël, lëng limoni, lëvore gëlqereje dhe voila. Keni një ëmbëlsirë perfekte verore në një kohë të shkurtër. E vlerësoj që receta e Hollivudit kërkon më pak se shtatë hapa të vërtetë—ky është numri i duhur i hapave për të bërë një byrek me gëlqere. Dhe rezultati shijoi njësoj si Key Lime Pie – i tortë dhe kremoz me një kërcitje gjalpi nga korja e krisurit Graham – për shkak të thirrjes së Hollivudit për thjeshtësi. Edhe pse. Kur Hollywood-i ju kërkon të “rrahni kremin e rëndë dhe ta ngarkoni në një qese pastiçerie të pajisur me një majë 1/2 inç me flakë”, unë e bëra këtë vetëm sepse imagjinoja se po më qortonin për të. Nr po e bej. Në të ardhmen, do të bëj atë që bëj gjithmonë dhe thjesht do të vendos një grumbull krem ​​pana sipër byrekut. Mënyra amerikane. — Dayna Evans, shkrimtare e stafit dhe redaktore e Eater Philly


Byrek me mollë

Byreku me mollë Paul Hollywood ishte larg nga më i miri im. Sigurisht, ky mund të jetë faji im. Po gatuaja nga një version i recetës që përdorte matje dhe përbërës britanikë, kështu që ndihej ndryshe nga një byrek tipik amerikan me mollë që nga fillimi. Më duhej të ndërroja dhe të përshtatesha. Në recetën me të cilën po punoja, Hollywood kërkoi diçka të quajtur mollë Braeburn, sheqer pluhur dhe pluhur kremi. E ndërrova Braeburn-in me Granny Smith, zgjodha sheqerin e grimcuar dhe porosita pluhurin e kremës nga Amazon, vetëm për të kuptuar me hapjen e kutisë së pluhurit se në thelb ishte niseshte misri.

Rezulton se kishte një version krejtësisht të amerikanizuar të recetës që duhet të kisha përdorur, e cila në fakt kërkon niseshte misri. Zgjodha varietetin e duhur të mollës, por mësova se për disa arsye nuk ishte një ndërrues një-me-një dhe përdora më pak mollë sesa kisha nevojë. Por edhe nëse kam bërë gjithçka siç duhet, nuk jam i sigurt se do të kishte qenë një byrek i mirë, ose të paktën jo nga lloji i byrekut me mollë që jam mësuar. Korja, e cila përbëhej nga dy lugë sheqer pluhur, ishte e vështirë për t’u punuar. Niseshte misri, i spërkatur në majë të kores së poshtme përpara se të mbushet për të parandaluar një fund të lagur, nuk ishte hakimi i premtuar nga Hollywood. Receta kërkon gjithashtu përgatitjen e një lëngu molle me lëvozhgën dhe thelbin e mollëve të mbetura dhe një shkop kanelle, duke shtuar një sasi të konsiderueshme kohe, por në fund të fundit, pak aromë. Dhe kjo mund të ketë qenë për shkak të një raporti të mbyllur të mollës (Pink Women ishte varieteti i dytë në lojë), por mbushja që rezultoi ishte më e ëmbël, duke shijuar (pothuajse) më shumë të shijshme se sa të shëndetshme. Funksionon mirë si një majë akulloreje, por për kohën dhe paratë e mia, do të kthehem te “Bitja me mollë e thartë” e Nicole Rucker (Jo vërtet e thartë!) nga libri i saj i gatimit. E çuditshme, Kjo është një byrek me mollë që duhet të ketë të njëjtën shije. – Monica Burton, zëvendësredaktor


Kifle me boronica

Hollivudi që ata e quajnë “Heroi Gjithë-Amerikan i Beck-ut” – kifle me boronica – është e shijshme dhe e shijshme dhe thjesht ajo lloj gjëje e ëmbël delikate që dua për mëngjes me kafenë time. Megjithatë, ka vetëm një problem: nuk është një kifle. Kupola e artë, e mbushur me boronica, që rezulton në këtë recetë, është, në fakt, një hibrid midis një biskoti dhe një biskote të stilit jugor, të pjekur në një tepsi për kifle, me boronica brenda. Si ndodh kjo? Epo, fillimisht ai shmang vajin, i cili përdoret shpesh për gjalpin në kiflet amerikane – shumë prej tij – i cili, pretendon ai, i jep më shumë shije brumit. Kjo eshte e vertetë! Por gjithashtu e bën atë më pak si një kifle. Njëlloj jo-maffiny? Mënyra se si përzihet mielli (nuk do ta quaj brumë) është duke i shtuar gjalpin miellit me gishta dhe duke i hedhur përbërësit e lagur në një pus në qendër. Përfundova duke shtuar boronica shtesë, një veprim që mendoj se çdo ngrënës i kifleve i lindur natyrshëm në këtë anë të pellgut do të ishte dakord. Megjithatë, pavarësisht se nuk ishte një kifle e vërtetë, ajo që doli nga furra ishte e mirë, e shkëlqyer dhe më pak e ëmbël se klasikja amerikane. Paul Hollywood shpiku Bisconfin, dhe unë jam në të. , Leslie Sutter, Redaktore e Projekteve Speciale


Cheesecake me brownie me çokollatë Nju Jork

Unë nuk jam audienca e synuar e Hollivudit në qumështorin e Nju Jorkut. Unë jetoj disa blloqe larg nga Juniors, zinxhiri që frymëzoi Hollywood-in për të krijuar këtë recetë kur doli gjatë qyteti piqem Zinxhir. Kështu që unë mund të eci 15 minuta për të marrë një copë ose mund ta kaloj pjesën më të mirë të ditës duke gatuar këtë Mashup Brownie-Cheesecake. Fillon me një bazë sfungjeri (si Jr), shton një shtresë brumë çokollatë për brownie (shtesë Hollywood), më pas rrotullohet në brumë cheesecake (Jr). Pas një ore pjekje dhe katër vendosje të tjera në frigorifer, doli mirë, edhe me gabimet e mia (banjoja me ujë depërtoi në folenë që mbështjella rreth tepsisë; edhe pjesa e sipërme u bë më kafe). Cheesecake ishte një shije laktike në sythat e shijes dhe brownie ishte aq e pasur sa ganache, por ata luajtën mrekullisht së bashku. Ndoshta kjo ishte falë sfungjerit, i cili ishte i mbushur me qen nën shtresat e lagura. Nëse mund të jetoni një ditë larg në kuzhinë (ose jeni duke blerë ëmbëlsira me djathë nga ana tjetër e Atlantikut), piqni atë – thjesht planifikoni ta ndani. Junior’s i shërben ëmbëlsirat e tij me djathë në feta mali, por nuk mund ta imagjinoj që ky prezantim ultra i mprehtë të marrë më shumë se një fetë të hollë. , Nick Mancoll-Bittel, redaktor

Shënim: Një tavë 9 inç në formë pranvere nuk përshtatet me një enë pjekjeje 9 inç për një banjë me ujë, kështu që merrni një tavë më të madhe ose palosni tavën prej llamarine 9 inç, siç bëra unë.


brownies me çokollatë

Sigurisht, unë isha skeptik në lidhje me mundësitë e këtyre kafeve, pjesërisht sepse kam parë mënyrat në të cilat brownies reduktohen rregullisht në kujdesin e vetë Paul Hollywood. Britanikja e Madhe Piqet, Kështu e imagjinova se kjo recetë do të përbënte një tjetër ofendim, le të themi një shtresë e trashë dhe e panevojshme me brymë ose beze italiane. Dhe sigurisht, shënimi kryesor i recetës më krijoi për më të keqen: “Edhe nëse e them vetë”, shkruan njeriu ynë, me sa duket i veshur me buzëqeshjen e markës që e bën të duket si një mace festive. do të shijojë ndonjëherë.” Oh ju e quani vetë? Quayle Surprise, z. Por e dini çfarë? Këto janë vërtet kafe të shkëlqyera. Së pari, ato janë jashtëzakonisht çokollatë për shkak të rreth një kile çokollatë (gjysmë e ëmbël, e hidhur dhe qumësht). Së dyti, ato janë mjaft të pasura: Këtu ka dy shkopinj të tëra gjalpë, të lidhura së bashku me një sasi të vogël mielli. Përveç spërkatjes së majave të kakaos, ato refuzojnë zbukurimet që gërvishtin kokën. Unë personalisht nuk mendoj se thikat janë të nevojshme, pasi kushton rreth 9 dollarë për të blerë një qese, do të përdorni saktësisht një lugë çaji, dhe cilësi dhe shija që ato kontribuojnë janë të papërfillshme. Në përgjithësi, këto brunies nuk bien në fundin e pasur, por qesharak të spektrit: Mund të hani një çift pa e kuptuar se do të keni vdekur. Dhe e vlerësoj që kanë një majë të këndshme të kërcitur dhe të brendshme të butë, gjysmë të shkërmoqur. Edhe nëse këto nuk janë brownies më të mira që kam shijuar, janë ato që do t’i bëja përsëri, pa majat. – Rebecca Flint Marks, Redaktore e Shtëpisë


byrek me pekan

Kjo nuk është byrek. Kjo është një tortë. Piqet në një tepsi 9 centimetrash. Keni dëgjuar për përzierjet e recetave SHBA-MB, apo jo? Isha shumë i sigurt që Paul tha të përdorte një tepsi për byrekun me pekan sepse britanikët nuk kanë vërtet byrekë të stilit amerikan. I bëjnë në tepsi për tortë. Unë iu luta Dayanës për një recetë amerikane sapo e mora vesh. Ndërrimi i vetëm i përbërësve për melasën e zezë ishte melasa. Fillova të lexoj udhëzimet: “Rreshtoni një tavë tarte me fund të lirë 9 inç (23 cm)” – um, djathtas. Për rekord, ka rëndësi: Anët e një byreku të ëmbëlsirës amerikane janë të kënduara dhe shërbehen nga një pjatë, ndërsa një tartë është e drejtë dhe e paformuar. Tani ju e dini A nuk e di Pali? ai duhet. Nuk jam adhurues i byrekut me pecan, kisha frikë ta bëja këtë për javë të tëra. Nuk duhet të kisha: Kjo tortë me pekan është një nga gjërat më të mira që kam pjekur këtë vit. Kredia shkon për Golden Syrup dhe Black Trickle në versionin në Mbretërinë e Bashkuar të recetës që unë ndjek; Shija këtu ishte e thellë dhe e ngrohtë në atë mënyrë që nuk kishte absolutisht asnjë shurup misri. Ëmbëlsira është gjithashtu një shpëtimtar: Lehtë për t’u bërë, e lehtë për t’u rrokullisur dhe e lehtë për t’u përfunduar me një buzë të pastër dhe të mprehtë, rezultat i pjekjes me prerje brumi që shkurtohen përpara mbushjes dhe përfundimit. Prisni që e gjithë gjëja të ftohet dhe mund të merrni një prerje të pastër. Nëse jo, kujt i intereson? Mbushja është mjaft e mirë për t’u ngrënë nga një lugë; Është një puding, në fund të fundit, në kuptimin më të gjerë britanik. Nuk është padyshim një byrek, por meqenëse kjo është e vetmja gjë në lidhje me këtë recetë – një teknikë, me të vërtetë – mendoj se Paul e meriton fitoren këtu. Akullorja është krejtësisht e panevojshme. , Rachel P. Crater, redaktor i vjetër i kopjeve

Leave a Comment

Your email address will not be published.