Në epokën e ndalimeve të zjarrit, këtu janë pesë ide për një festë pranë kampit

Të gjithë duhet të mësohemi me të: pavarësisht se ku kamponi në anën perëndimore të malit, shanset janë të paktën që nuk do të mund të digjni dru zjarri. Na vjen keq, nuk më vjen keq, S’mores.

Dhe kjo është një gjë e mirë në disa mënyra: aroma e tymit të drurit mund të ndezë kujtimet tuaja të kampingut, por nuk është e mirë për mushkëritë tuaja dhe, ndërsa klima jonë ndryshon, rrit gjasat e zjarreve katastrofike. po bëhet gjithnjë e më e rrezikshme.

Pra, le ta shohim ndalimin e zjarrit si një sfidë kulinare.

Këtu janë disa këshilla, së bashku me pesë receta për darkë që mund të gatuhen paraprakisht ose të bëhen në kampingun tuaj duke përdorur një sobë me propan ose një nga gizmos-et e reja të mrekullueshme të madhësisë së shpinës.

Janë të gjitha të lehta me dy djegës, por mund të bëhen me një djegës të vetëm – për sa kohë që është mjaft e nxehtë për të zier ujin. Dhe nuk do t’ju duhen më shumë se pesë enë gatimi. Nëse maksimizon përdorimin e proteinave dhe produkteve kryesore të gatuara paraprakisht, hidhni disa gjëra thelbësore të konservuara ose kavanoza dhe mos harroni të paketoni disa turshi dhe ullinj të ftohtë dhe të kripur, jeni gati të nxisni një argëtim pa zjarr.

Këshilla

mendoni për stabilitet

Me disponueshmërinë e qeseve me zinxhir të ripërdorshëm, duke përfshirë varietetin e silikonit që mund të hidhet në ujë të valë për t’u ringrohur, gatimi paraprak nuk duhet të jetë humbje. Gjëja e bukur e darkës në një qese është se mund ta ngrini dhe do të mbajë të ftohtë çdo send që prishet. Ai kursen hapësirë ​​më të ftohtë, ujë dhe karburant: ngrohni ushqimin tuaj, më pas përdorni ujin e vluar për të gatuar karbohidratet tuaja dhe/ose për të larë enët dhe enët tuaja.

vendos një kapak mbi të

Kur jeni duke bërë paketim, mos harroni një kapak që përshtatet si tiganin tuaj kryesor ashtu edhe tiganin tuaj. Nëse nuk bëni shumë gatim ose gatim në kamp, ​​do të habiteni se sa shpejt nxehet një tenxhere e mbyllur.

Nëse pesha nuk është shqetësuese, sillni tiganin dhe kapakun tuaj të preferuar prej gize të mesme. Kjo e bën të lehtë mbajtjen e ngrohtë të skuqurave ose pjatave të tjera. (Susan Klotfelter, ekskluzive për The Denver Post)

salcë sekrete

A ju duken qesharake fjalët “Scully Made”? Atëherë mos u ndjeni fajtor për marrjen e shkurtoreve. Në fund të fundit, kampingu supozohet të jetë një pushim. Përsëriteni fjalën: VAY. Merrni një shishe veshjeje për të gjitha përdorimet për CAY Away Bagged Cole Slaw (e mirë në tacos, e mirë me barbekju dhe ferr, e mirë me mëngjes). Na pëlqen Cilantro dhe Lime e butë e Brianna-s), ose një shishe vinegrette vetë e bërë vetë që mund të dyfishohet si marinadë.

vjedh qilarin

Nuk është turp të përdorni lëng mishi kafe të menjëhershme ose pure patatesh të menjëhershme – dhe ato gjithashtu nuk peshojnë shumë. Ne i kemi krijuar këto receta nga gjëra të tilla si orizi, makarona (spageti të hollë, ramen ose petë qelqi) dhe fruta të thata (kajsi, qershi) për t’u gatuar menjëherë në qese të qëndrueshme.

këshilla të pastra

Shpikja më e mirë e kampingut ndonjëherë: lavaman silikoni katror i palosshëm për larjen e enëve. Çdo gjë e bërë nga GSI – komplet kuzhine, enë kuzhine, pajisje ushqimi fole. Pjata dhe tasa letre të kompostueshme. Pluhur ekspres i çastit. Dhe pak vaj ulliri në një shishe shtrydhëse – morëm më pak se 3 oce vaj ulliri për katër ditë dhe hëngrëm si mbretër (të lejuar, kemi pjekur disa brownies me çokollatë me arra, duke i quajtur reçel vishnje). dhe i hëngrën me mojito të konservuara dhe daiquiris).

Nëse keni një propan që funksionon...

Susan Klotfelter, ekskluzive për The Denver Post

Nëse keni një djegës propan që funksionon dhe pak planifikim dhe përgatitje, mund të ushqeni me lehtësi katër persona me një vakt të ngrohtë të mirë.

Receta

Byrek Bariu i Kampit Stove

Mund të bëhet plotësisht paraprakisht dhe të nxehet përsëri. Ndërsa është e lehtë ta bësh këtë në dy djegës, mund të bëhet në një. Dhe nëse pureja e menjëhershme e patateve dëmton ndjeshmërinë tuaj ushqimore, zieni disa patate të vogla dhe paketojini në thasë me zinxhir. Më pas thyejini me duar dhe ngrohini mbi zierjen. 4. shërben

material

Për zierje:

 • 1 kile ose më shumë copa me zierje viçi ose rosto të prerë, të prerë në kubikë
 • 3 oz verë e kuqe e thatë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji përzierje piper të zi ose piper të zi të stazhionuar
 • 2 pako Brown Gravy Mix, çdo llojllojshmëri (markat pa gluten në dispozicion)
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 gota perime të ngrira: Karotat, bizelet dhe bishtajat janë ideale

Për patatet:

 • 1 kile patate të vogla të kuqe ose shumëngjyrëshe, me lëkurë, të ziera paraprakisht
  ose:
 • Pure patatesh të paketuara të menjëhershme dhe përbërës për të bërë 4 racione bujare (shumica e markave kërkojnë qumësht, gjalpë dhe ujë, por ne hoqëm gjalpin dhe ato ishin të mira)

udhëzim

Çdo ose të gjithë hapat e mëposhtëm mund të bëhen paraprakisht.

Pritini çdo pjesë të madhe të mishit të zierjes ose çakrës në copa të madhësisë së një kafshimi. Kombinoni mishin e viçit, verën e kuqe, kripën dhe piperin në një qese ose enë që mbyllet përsëri dhe vendoseni në frigorifer për 2 orë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.