Në ëmbëlsirat më të mira të Orlandos që do t’ju lërë mendjen në mbrëmjen e takimit!

E vetmja gjë që mund ta ëmbëlsojë më shumë një hurmë me mjaltin tuaj është ta përfundoni me një ëmbëlsirë të këndshme. Këto opsione përfundimtare të kursit janë aq të shkëlqyera sa mund ta bëjnë edhe datën më të zakonshme të veçantë dhe të jashtëzakonshme. Kënaquni me një nga këto ëmbëlsira të jashtëzakonshme në Orlando dhe përfundoni takimin tuaj me një notë të ëmbël.

Përditësuar nga Dani Meyering në Prill 2022

Ëmbëlsirat me akullore në Orlando

Koha e çajit Krungthep: Dolli me tulla dhe kapelë e lartë

Ky bar çaji Winter Park nxjerr në pah kuzhinën e dekonstruktuar tajlandeze për t’u shijuar së bashku me një listë të gjatë çajrash që janë të këndshëm për syrin dhe stomakun. Ndërsa emri mund të mos sugjerojë ëmbëlsira dekadente, gërmimi në një nga recetat e dolli me tulla ose me kapelë të lartë do të provojë të kundërtën. Zhytuni në dolli me tulla të Bukuroshes së Fjetur të mbushur me mjaltë organik, Nutella, banane dhe akullore me vanilje. Ose ndoshta Strawberry Cheesecake High Hat është më i shpejtësisë suaj me akulloren e saj premium me fasule vanilje, cheesecake, luleshtrydhe, kikirikë të grimcuar, shurup me mjedër, shurup me çokollatë të bardhë Ghirardelli dhe një kon vafle. Sido që të jetë, dëshira juaj për sheqer do të jetë e kënaqur.

Kapelë e lartë me qumështor me luleshtrydhe nga Krungthep Tea Time. Kredia e imazhit: Arlene Laboy @wanderwithred

Kuzhina Emporium me çokollatë dhe e shijshme Dawat: Red Velvet Milkshake

Vërtetoni veten në Toothsome Family Heritage në Toothsome Chocolate Emporium në Universal Orlando CityWalk. Ky treg i ëmbëlsirave të ëmbla ofron gjithçka që dëshiron zemra juaj. Milkshake-t e tyre të çmuar shërbehen në enë të mëdha të ngjashme me kavanoza dhe sipër me krem ​​pana, karamele të grimcuara, brownies dhe madje edhe cupcakes të tërë. Red Velvet, Marshmallow Crisp, Key Lime Pie dhe Chocolate x 5 janë vetëm disa nga shijet e ndryshme për të zgjedhur.

këshillë – Mbani një sy për shijet sezonale dhe disa opsione pa bulmet.

Milkshake Red Velvet nga Toothsome Chocolate Emporium
Red Velvet Milkshake nga Toothsome

Ëmbëlsirat seksuale më të mira se restorantet

E vendosur në fshatin Ivanhoe, ky vend i ëmbël është një mënyrë e sigurt për të ngrohur mbrëmjen me apel seksual. Me fotot e zjarrta të shfaqura në mure, llambadarët elegant dhe kryesisht tavolinat private të ngrënies, ju mund të përqafoheni pranë telit tuaj të zemrës dhe të gërmoni fshehurazi nëpër ëmbëlsirat. Zgjoni shijen tuaj me artikuj të menysë si The Fever, Fork-You Fondue, Peanut Butter Parversion, Tung Bath Truffle ose Cookie Nookie Pie. Dhe nuk mund të harroni gotën tuaj të verës të mbushur me çokollatë. Çdo nga këto ëmbëlsira me siguri do të ketë një fund të lumtur për provën tuaj. Duke qenë se vendi është komod, rekomandohen rezervime, veçanërisht gjatë fundjavave.

temperatura më e mirë se seksi

Observatori i Planetit të Hollivudit: Milkshake kozmike me karamele pambuku

Observatori Planet Hollywood është një vend argëtues në Disney Springs. Atmosfera është arsye e mjaftueshme për t’u zhgënjyer (kujt nuk i pëlqen kur i gjithë restoranti shpërthen në këngë spontanisht dhe njëkohësisht?!) por ëmbëlsirat janë qershia mbi tortë. Cosmic Cotton Candy Milkshake është një përzierje jashtë kësaj bote e stolisur me karamele, karamele pambuku dhe karamele pambuku. Për më shumë argëtim ëmbëlsire, provoni njohuritë tuaja për ushqimin dhe merrni me mend saktë 12 shije unike misterioze akulloresh dhe akulloresh për të fituar çmime. Provoni një nga kavanozët me yje jashtë kësaj bote ose mahnituni me Planet Meltdown pasi topat e çokollatës shkrihen nga salca e nxehtë e çokollatës për të zbuluar një tortë të dyfishtë me çokollatë.

Milkshake kozmike me karamele pambuku nga Observatori Planet Hollywood

LIDHUR: Vendet tona të preferuara për Orën e Gëzuar në Disney Springs

Fabrika e Sheqerit Orlando – King Kong Sunde

E njohur si e preferuara nga të famshmit, Sugar Factory ofron mundësi të pakufizuara për të kënaqur edhe dëshirat më serioze për sheqer. Sigurohuni që të shikoni King Kong të dielën. Kjo recetë e jashtëzakonshme përmban 24 lugë akullore, duke përfshirë Hot Fudge, salcë karamel dhe luleshtrydhe, banane të prerë në feta, marshmallows të thekur, byrekë Reese, biskota me çokollatë, kone të grimcuara waffle, arinj gomë, çokollatë të bardhë me rroje me krem ​​luleshtrydhe dhe arra të thekura. Gjelqe gjigante, dhe xixëllonja sipër! Me një çmim të madh 99 dollarë, patjetër që do të dëshironi të mblidheni me nyje të tjera për të ndarë koston dhe kaloritë.

King Kong Sunday nga The Sugar Factory. Kreditë e imazhit: TripAdvisor

Dyqani i Coca-Cola Orlando – Float Flight

Të ndalosh në barin e pijeve në çati të këtij dyqani gjithë-amerikan në Disney Springs është një mënyrë argëtuese për t’u qetësuar në një ditë të nxehtë. Ju dhe mjalti juaj do të kënaqeni duke ndarë gjashtëmbëdhjetë pije Coca-Cola nga e gjithë bota, secila me një lugë akullore vanilje. Me rreth 10 dollarë për tabaka, është një opsion i përballueshëm për të kaluar kohën për të frenuar dëshirat e ëmbla.

Merrni një fluturim në dyqanin e Coca-Cola. Kreditë e imazhit: Disney Food Blog

ICE & BITES CAFÉ – Taiyaki

Dilni në diellin e nxehtë të Floridës dhe hyni në një oaz korean për të shuar oreksin tuaj të ëmbël. Me përbërës të freskët të blerë nga tregjet lokale dhe gatime të krijuara në vend, Ice & Bites Café ofron një përvojë vërtet unike. Taiyaki është aq i shijshëm sa duket. Zgjidhni shijen tuaj të akullores, shtoni 2 mbushje dhe 1 salcë dhe shijoni krijimin tuaj të shërbyer në një kon vafle në formë peshku. Yum-o!

Taiyaki nga Ice & Bites Cafe. Kredia e imazhit: Ice & Bites Cafe

Dyqan akulloresh dhe çokollate Ghirardelli – Familja e preferuar e tërmetit

Kjo ëmbëltore me temë nga San Francisko është e mbushur me pjata të shijshme për t’u ngrënë dhe është e vendosur në mënyrë të përshtatshme midis mundësive të tjera të hurmave. Jetoni atë me një të preferuar të familjes së Tërmetit! Kjo pjatë e mbushur me kalori shërben deri në 4 dhe përfshin tetë lugë akullore, banane të freskëta dhe tetë mbushje të shijshme. Është përfunduar me krem ​​pana, bajame të prera në feta, patate të skuqura çokollatë gjysmë të ëmbla Ghirardelli dhe qershi. E përkryer për t’u ndarë ndërsa shikoni në sytë e atij personi të veçantë.

Familja e preferuar e tërmeteve. Kredia e imazhit: Bandi D nëpërmjet TripAdvisor
LIDHUR: Ushqimet e Disney Springs që duhet të provoni

Ëmbëlsirat me çokollatë në Orlando

Tableside S’Mores në Bigfire Universal Orlando

ne e duam shumëllojshmërinë Restorantet e Universal Orlandos që janë perfekte për natën e takimit, Dhe zgjedhja jonë më e mirë në CityWalk është BigFire. Edhe nëse shkoni këtu vetëm për pije dhe ëmbëlsirë, s’mores pranë tryezës sigurisht që do të jetë një natë e paharrueshme takimesh. Një shumëllojshmëri rregullimesh për t’i bërë gjërat tuaja unike do ta bëjnë argëtuese për ju të jeni krijues dhe të provoni krijimet e njëri-tjetrit. Dhe me energjinë e pagabueshme të CityWalk, kjo përvojë është një nga ëmbëlsirat më të mira në Orlando.

Campfire S'mores në Bigfire Universal Orlando CityWalk
Campfire S’mores në Bigfire Universal Orlando CityWalk

Soko Thornton Park – Tortë me çokollatë me patate të skuqura

Mikpritja jugore takohet me kuzhinën bashkëkohore në SOCO në distriktin Thornton Park. Puding me banane Bourbon, Puding Somore Bread dhe përzgjedhja e djathrave artizanale nga shefi i kuzhinës janë vetëm disa nga opsionet që do t’i gjeni të theksuara në menunë e ëmbëlsirave. Tortë me çokollatë me patate të skuqura – Fryni shqisat me një tortë me çokollatë me patate të skuqura të spërkatura sipër dhe karamel të brishtë dhe të kripur me kikirikë të shpërndarë përreth.

Tortë me çokollatë me patate nga Soco

Hash House A Go Go – Pudingu i famshëm i Bukës së Andeve

Merrni ushqimin tuaj të përditshëm të rehatisë dhe shtoni një anë të pazakontë në moton e Hash House të “Ushqimit të Twisted Farm Food”. Menuja argëtuese e mban bisedën interesante dhe gjuhën tuaj të impresionuar. Praktikisht çdo pjatë është e nivelit të lartë, por zhytni pirunin tuaj në një nga ëmbëlsirat e tyre unike si pudingu i bukës së famshme të Andeve dhe mbyllni gojën.

Melty Brownie Sunday në Hash House A Go Go është një nga ëmbëlsirat më të mira të Orlandos
Pudingu i famshëm i Bukës së Andit në Hash House A Go Go. Kredia e imazhit: Dan B në Yelp

Xha Xhulio: Pinata me çokollatë

Një epikurian i preferuar në I-Drive, Xha Xhulio shton një pjerrësi kuzhine me gërvishtje në çmimet meksikane. Na pëlqyen fajitas dhe guacamole (të cilat përgatiten pranë tavolinës), por piata me çokollatë është një nga ëmbëlsirat më të egra në Orlando. Serverët vendosin një top gjigant, të varur çokollatë në një tabaka gjigante prej druri dhe më pas fillon argëtimi. Dinerët marrin shkopinj dhe shpërthejnë rruzullin e tyre të ëmbël derisa thesari brenda shembet. Çfarë ka mbetur nga një rrëmujë e bukur me çokollatë të thërrmuar, churros, luleshtrydhe dhe ananas gati për t’u zhytur në kremin e kamxhikut, karamel dhe salcë luleshtrydhesh të bërë në shtëpi. Kaq qesharake e mrekullueshme!

Piata me çokollatë me krem ​​pana dhe salcë luleshtrydhe
Piata me çokollatë është një nga ëmbëlsirat më të egra në Orlando

Leave a Comment

Your email address will not be published.