Ndjesia e TikTok, Jake Grieg, The Air Fryer Guy, ndan tre ëmbëlsira të thjeshta që mund t’i bëni në tiganin tuaj të ajrit, duke përfshirë biskota

Jake Grieg, i njohur gjerësisht si The Air Fryer Guy, ka mbledhur rreth dy milionë ndjekës në llogarinë e tij në Tiktok.

Hakimet e saj të zgjuara të ushqimit dhe tekstet gazmore e kanë bërë atë një sensacion në internet me nipin e saj Nate Marshall, krahun e saj të djathtë në kuzhinë.

Të dy u hodhën nga The Morning Show për t’ju treguar se si të bëni disa ëmbëlsira të shijshme në fryerjen tuaj të ajrit.

Shikoni emisionin e mëngjesit në Channel 7 dhe transmetojeni falas në 7Plus ,

nachos ëmbël

Shërben 2-3

Patate të skuqura Nacho

 • 3 tortilla me miell
 • 3 lugë gjalpë, i shkrirë
 • 3 lugë sheqer
 • lugë kanellë
 • llak me vaj gatimi

Mbushje

 • 1 banane, e prerë në feta
 • filxhan salcë çokollate
 • Shllak embelsire

metodë

 1. Vendosni tortillat në një sipërfaqe të sheshtë, duke i lyer me gjalpë.
 2. Në një tas të vogël, përzieni sheqerin dhe kanellën.
 3. Spërkatni sheqer kanellë në mënyrë të barabartë mbi tortilla- ju duhet të mbuloni vetëm njërën anë, por nëse jeni duke kërkuar për ëmbëlsi shtesë, kthejini ato dhe lyeni anën tjetër me gjalpë dhe sheqer kanellë gjithashtu.
 4. Përdorni një prestar picash ose një thikë të mprehtë për të prerë tortillan në copa. Më pëlqen t’i pres tortillat e mia në 16 copa për tortilla, por ju mund t’i prisni ato në çdo madhësi.
 5. Ngrohni paraprakisht fryerjen me ajër në 170C.
 6. Spërkateni bazën e tiganit tuaj me ajër me llak me vaj gatimi, më pas shtoni një shtresë me copa tortilla. Do t’ju duhet t’i bëni ato në grupe, sepse dëshironi që ajri i nxehtë të shtyhet rreth fryrësit për pykë ose patate të skuqura shtesë.
 7. Skuqini në ajër në 170C për 5-6 minuta. Përsëriteni me tufat e mbetura.
 8. Vendosni copat/patate të skuqura në një tas dhe sipër me banane, salcë çokollate dhe krem ​​pana ose sipër të ëmbël sipas dëshirës tuaj. Mund të përdorni çdo gjë që keni në dispozicion si manaferrat, arra, salcë karamel, biskota… opsionet janë të pafundme.

Biskotat më të lehta me gjalpë kikiriku

12. bën

material

 • 1 filxhan gjalpë kikiriku të butë natyral (duhet të jetë natyral pa sheqer të shtuar)
 • 2 lugë shurup panje

metodë

 1. Ngrohni paraprakisht fryerjen me ajër në 180C.
 2. Në një tas me madhësi mesatare, përzieni gjalpin e kikirikut dhe shurupin e panjeve derisa të kombinohen plotësisht. Pastaj vazhdoni të përzieni derisa tretësira të bëhet e trashë. Brumi nuk do të duket si brumë i zakonshëm i biskotave, por duhet të jetë mjaft i fortë për t’u dhënë formë me duart tuaja.
 3. Rreshtoni koshin e tiganisjes me pak letër pjekjeje.
 4. Gatuani rreth 11/2 lugë gjelle brumë dhe vendoseni në një tigan me ajër në një fletë pjekjeje. Përsëriteni me brumin e mbetur, duke u kujdesur që biskotat të vendosen rreth 5 cm larg njëra-tjetrës. Ju mund t’ju duhet t’i bëni ato në grupe në varësi të madhësisë së fryerës suaj të ajrit. Rrafshoni butësisht çdo top brumi në një disk. Dhe nëse ndiheni artistik, mund të bëni një model sipër me një pirun ose kruese dhëmbësh.
 5. Skuqini biskotat me ajër në 180C për 7-10 minuta ose derisa sipërfaqja e biskotave të thahet.
 6. Lërini biskotat të ftohen derisa të vendosen në një copë letër pjekjeje.

byrek me rrota vagoni

bën 4

material

 • 2 flete pete sfumuar, te shkrire
 • 4 rrota vagoni
 • 8 marshmallow
 • 2 lugë gjalpë, i shkrirë

metodë

 1. E vendosim brumin në një sipërfaqe të thatë dhe i presim të dyja fletët në katërsh.
 2. Vendosni një rrotë vagoni në krye të secilit prej katër katërsheve. Mbi çdo rrotë vagoni me dy marshmallow dhe më pas sipër lagjet e mbetura të pastave dhe mbylleni duke shtypur fort rreth skajeve.
 3. Duke përdorur skajin e mprehtë të një piruni, shtypni fort rreth skajeve të brumit për të mbyllur më tej. Prisni dhe hidhni çdo pastë të tepërt.
 4. Ngrohni paraprakisht fryerjen me ajër në 200C.
 5. Lyejeni gjalpin me furçë nga të gjitha anët, duke përfshirë pjesën e poshtme të byrekut, më pas vendoseni në tigan me ajër.
 6. Gatuani në 200C për 8-10 minuta ose derisa peta të marrë ngjyrë të artë dhe të skuqet.
 7. Shërbejeni menjëherë me akullore.

Leave a Comment

Your email address will not be published.