Ndërrimi i vakteve: Recetat e orizit me lulelakër për çdo vakt

Keni dëgjuar për orizin e lulelakrës por nuk e keni shijuar ende? Kjo alternativë e shijshme dhe e lehtë ndaj orizit tradicional të bardhë ose kafe është një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar disa fibra, lëndë ushqyese dhe masë në një vakt pa shtuar karbohidrate shtesë ose shumë kalori. Pavarësisht se quhet “oriz”, ky përbërës është thjesht lulelakra e grirë ose e prerë në copa të vogla sa orizi! Nëse gjeni recetën e duhur, orizi me lulelakra do ta kompletojë plotësisht vaktin tuaj. Ne kemi përgatitur disa nga recetat më të mira të orizit me lulelakër për ju sot!

Gjërat e para Së pari: Oriz shtëpiak kundër lulelakrës së ngrirë

Ju mund të keni parë qese me oriz lulelakër në seksionin e ngrirjes në dyqan ushqimor, ose mund të frikësoheni nga ideja se duhet ta bëni atë në shtëpi. Lajme te mira? Në pjesën më të madhe, nuk ka shumë rëndësi. Nëse keni një përpunues ushqimi ose rende, bërja e orizit tuaj me lulelakër është e lehtë, e shpejtë dhe do të përmbajë pak më pak lagështi sesa shkrirja e versionit të ngrirë. Si me çdo lloj, sigurohuni që të gatuani ose shtrydhni ujin e tepërt përpara se të përdorni lulelakrën në çdo recetë ku mprehtësia ka rëndësi.

kore pica

Kush nuk i pëlqen pica? Kush ndoshta nuk i pëlqen të gjitha karbohidratet dhe kaloritë që vijnë me pica….? Për një alternativë me pak karbohidrate, provoni të bëni një kore orizi me lulelakër në vend të brumit tradicional të miellit të grurit. Edhe pse mund të duket e vështirë, procesi është i thjeshtë. Pjesa më e rëndësishme është të mbani mend që të shtrydhni lagështinë e tepërt nga lulelakra në mënyrë që korja të bëhet e bukur dhe e freskët në furrë. Kjo recetë rrit shijen dhe strukturën duke shtuar pak djathë në përzierjen e kores. Pasi ta keni mbushur me shijet tuaja të preferuara të picës, nuk do ta shijoni as lulelakrën!

Supa dhe zierje

Çdo supë ose zierje që kërkon një përbërës orizi mund të lehtësohet duke përdorur oriz me lulelakër. Nëse ju pëlqen shija komode, provoni këtë supë me oriz me pulë dhe lulelakër. E mbushur me aromën e të gjitha perimeve të skuqura dhe përbërësve të shijshëm, kjo supë është e mrekullueshme për të shijuar një vakt komod pa karbohidrate. Duke përdorur oriz me lulelakër në vend të orizit tradicional ose petë, do të ndiheni të ngopur pa kalori shtesë. Për një kthesë më të mprehtë, provoni një version të shpejtë të Jambalaya Jugore. Jo vetëm që kjo recetë zëvendëson orizin e lulelakrës për një pjatë më të shëndetshme, por duke gatuar të gjithë përbërësit si një darkë me fletë, mund të zgjidhni të shtoni lëng mishi dhe të zieni pas përbërësve (të preferuarit tanë!). Lehtë, e gjithanshme dhe me pak karbohidrate? Regjistrohu për ne!

Foto: Via Lisagne gettyimages.com

skuqur “oriz” / stir fry

Një nga vendet më të dukshme për të zëvendësuar orizin e lulelakrës me orizin tradicional të bardhë ose kafe është në një pjatë me oriz të skuqur ose të skuqur. Ky shkëmbim është edhe më i mirë sepse orizi i lulelakrës thith lehtësisht të gjitha shijet e shijshme të këtyre recetave të guximshme, kështu që ju keni shumë pak (nëse ka) shije të lulelakrës aktuale. Kjo recetë për skuqje është e shpejtë dhe e lehtë për t’u përshtatur bazuar në perimet dhe përbërësit e tjerë që keni në dorë. Nëse orizi i skuqur është më shumë në stilin tuaj, hapat në këtë recetë shtresojnë vërtet shijet për të siguruar që lulelakra juaj të përzihet mirë me përbërës të tjerë të guximshëm dhe të pasur.

Mëngjesi

Ne nuk i mendojmë shpesh perimet apo orizin si ushqim për mëngjes, por një nga përfitimet e përdorimit të orizit me lulelakër është se ai është kaq i gjithanshëm! Duke e përzier me pak qumësht, mund ta ktheni lulelakrën në një konsistencë kremoze të ngjashme me tërshërën, e cila është e shëndetshme dhe tërheqëse. Kjo recetë me qull me çokollatë Gobhi është aq e shijshme sa që edhe familja dhe miqtë tuaj do të jenë të lumtur të kenë lulelakër për mëngjes. Duke përdorur qumësht bajameje dhe duke zgjedhur një shurup më ushqyes, mund ta përgatisni këtë vakt me pak karbohidrate, me proteina të larta dhe pa gluten dhe qumësht! Nëse keni dëshirë për vezë për mëngjes, përgatitni një pjekje tradicionale me perime ose frittata me pak oriz lulelakër; Ju do të merrni vitamina dhe fibra shtesë pa shtuar karbohidrate. Kjo recetë me oriz me lulelakër dhe lakër jeshile Frittata është e lehtë për t’u bërë dhe do të fillojë ditën tuaj të mirë.

sushi

Nëse vendet tuaja të preferuara të sushit janë mbyllur për shkak të kufizimeve të COVID, tani është koha e përkryer për të mësuar se si të bëni sushi në shtëpi! Ndonëse nuk do të jetë aq elegant sa profesionistët, investimi në një tapet prej bambuje është i vetmi mjet që ju nevojitet për të bërë sushi të shijshëm në kuzhinën tuaj. Edhe më shumë lajme të mira? Orizi i lulelakrës është një alternativë e shkëlqyer për orizin e famshëm ngjitës që përdoret tradicionalisht në sushi. Kjo recetë e thjeshtë do t’ju tregojë se si të bëni vetë rrotullat tuaja sushi duke përdorur oriz me lulelakër të sapobërë. Mbetet për t’u vendosur se cilat mbushje dhe shije do të provoni!

Pavarësisht nëse doni të hiqni dorë përgjithmonë nga orizi i bardhë ose të shtoni disa perime shtesë në vaktet tuaja javore, këto receta orizi me lulelakër janë të gjitha argëtuese, të lehta dhe të shijshme!

Leave a Comment

Your email address will not be published.