Mushrooms Chanterelle: Ushqyese, Përfitimet, dhe Receta

Të njohura për aromën e tyre të pasur, strukturën e butë dhe ngjyrën e verdhë, kërpudhat e kërpudhave rezultojnë të jenë një shumëllojshmëri e gjallë dhe e gjithanshme e kërpudhave të ngrënshme.

Ndonjëherë njihen edhe me emrin e tyre shkencor, cantharellus siberiusKërpudhat Chanterelle mburren me një aromë piper, të cilën mund ta keni dëgjuar të përshkruhet si pak e ëmbël ose me shije frutash.

Kërpudhat Chutney janë paraqitur në shumë pjata, duke përfshirë salcat, supat, vezët e fërguara dhe pjatat anësore.

Ato janë gjithashtu shumë ushqyese, duke paketuar një dozë të madhe të disa antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve në çdo shërbim.

Ky artikull do t’i hedhë një vështrim më të afërt kërpudhave dhe ushqimit të tyre, përfitimet shëndetësore dhe disavantazhet e mundshme, si dhe disa mënyra të thjeshta për të shijuar këtë pjatë të shëndetshme.

Kërpudhat Chanterelle janë të ulëta në kalori, por përmbajnë një sasi të mirë të fibrave në çdo porcion. Ato gjithashtu ofrojnë disa lëndë ushqyese të tjera kryesore, duke përfshirë bakrin, niacinën dhe vitaminën D.

Vetëm 1 filxhan (54 gram) me kërpudha të papërpunuara kanterela përmban (1,

 • Kalori: 17
 • Proteina: 1 gram
 • Karbohidratet: 4 gram
 • trashë: 0,3 g
 • Fibra: 2 gram
 • bakri: 21% e vlerës ditore (DV)
 • Niacina: 14% e DV
 • vitaminë D: 14% e DV
 • acidi pantotenik: DV. 12% e
 • Hekuri: DV. 10% e
 • Riboflavina: 9% e DV
 • Mangani: DV. 7% e

Kërpudhat Chanterelle janë veçanërisht të pasura me bakër – një mineral që luan një rol qendror në prodhimin e energjisë së trupit tuaj, shëndetin e trurit dhe metabolizmin e hekurit.2,

Ato përmbajnë gjithashtu disa vitaminë D, për të cilën trupi juaj ka nevojë për të ruajtur shëndetin e kockave dhe sistemin imunitar.3,

Përveç kësaj, kërpudhat e kërpudhave ofrojnë disa vitamina B si niacin dhe acid pantotenik, të cilat të dyja mbështesin sistemin nervor qendror të trupit tuaj (CNS).4, 5,

përmbledhje

Kërpudhat Chanterelle janë një burim i mirë i fibrave dhe disa vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë bakrin, vitaminën D dhe vitaminat B.

Krahas shijes dhe aromës së tyre unike, kërpudhat e kërpudhave ju ofrojnë shumë arsye pse duhet t’i përfshini ato në dietën tuaj.

Këtu janë disa nga përfitimet më të mira shëndetësore të kërpudhave të kërpudhave.

të pasura me antioksidantë

Kërpudhat Chanterelle janë një burim i mirë i antioksidantëve, të cilët janë përbërës që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe t’ju mbrojnë nga sëmundjet kronike duke neutralizuar radikalet e lira të dëmshme.6, 7, 8,

Në mënyrë të veçantë, studimet në epruvetë sugjerojnë që kërpudhat e kërpudhave përmbajnë disa përbërës antioksidues, si beta-karoten, flavonoid, polifenole dhe acid askorbik.910, 1 1,

Sipas disa studimeve në epruvetë, disa përbërës të izoluar nga kërpudhat e kërpudhave mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shënuesve të inflamacionit, siç është interleukina-6 (12).

Edhe pse nevojiten më shumë kërkime, studime të tjera me epruveta sugjerojnë gjithashtu se komponimet specifike të nxjerra nga kërpudhat e kërpudhave mund të kenë veti të luftojnë kancerin dhe të ngadalësojnë rritjen e qelizave kancerogjene.9, 13,

mbështet shëndetin e kockave

Kërpudhat Chanterelle janë një nga burimet e pakta ushqimore natyrale të vitaminës D, një lëndë ushqyese thelbësore që shumë njerëzve u mungon.14,

Vitamina D është e rëndësishme për ruajtjen e kockave të shëndetshme. Ju ndihmon të kontrolloni përthithjen e kalciumit dhe mineralizimin e indit kockor (15,

Është e rëndësishme të siguroheni që po merrni mjaftueshëm vitaminë D nga ekspozimi në diell, burimet ushqimore ose suplementet.

Në fakt, disa studime sugjerojnë se mungesa e vitaminës D mund të rrisë rrezikun e frakturave të kockave dhe osteoporozës.16, 17, 18,

rrit imunitetin

Kërpudhat Chanterelle përmbajnë disa mikronutrientë që janë të përfshirë në ruajtjen e funksionit imunitar.

Për shembull, ato përmbajnë sasi të mëdha bakri, i cili është thelbësor për imunitetin. Sipas një rishikimi, një mungesë në këtë mineral të rëndësishëm mund të rrisë gjithashtu shanset e infeksioneve bakteriale në trup (19,

Ato gjithashtu ofrojnë një sasi të mirë të vitaminës D, një tjetër mikronutrient që ndihmon në mbajtjen e sistemit imunitar të shëndetshëm për të mbrojtur kundër sëmundjeve dhe infeksioneve.20, 21,

Përveç kësaj, një studim me epruvetë zbuloi se disa përbërës të nxjerrë nga kërpudhat e kërpudhave mund të ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë dhe në përmirësimin e funksionit të qelizave tuaja imune.22,

përmbledhje

Kërpudhat Chanterelle janë një burim i mirë i antioksidantëve dhe përmbajnë disa lëndë ushqyese që mund të mbështesin shëndetin e kockave dhe funksionin imunitar.

Është e rëndësishme të tregoni kujdes kur bëni karrem për kërpudhat, pasi kërpudhat e kërpudhave mund të duken të ngjashme me shumë lloje të tjera kërpudhash, disa prej të cilave mund të jenë toksike.

Në veçanti, kërpudhat e kërpudhave shpesh ngatërrohen me kërpudhat jack-o’-lantern, ose Omphalotus olearius, të cilat janë toksike dhe mund të shkaktojnë probleme të tilla si diarre dhe të vjella (23,

Përveç kësaj, kërpudhat e korrura pranë autostradave ose vendeve industriale mund të përmbajnë përqendrime të larta të metaleve të rënda, pesticideve ose ndotësve të tjerë të dëmshëm (24).

Disa njerëz mund të jenë gjithashtu alergjikë ndaj llojeve të caktuara të kërpudhave, duke përfshirë kërpudhat e kërpudhave (24).

Nëse përjetoni ndonjë efekt anësor të padëshiruar pas ngrënies së kërpudhave, të tilla si urtikarie, kruajtje ose probleme me tretjen, ndaloni së ngrëni menjëherë dhe konsultohuni me mjekun tuaj ose linjën e urgjencës.

përmbledhje

Është e rëndësishme të tregoni kujdes kur bëni karrem për kërpudhat e kërpudhave, pasi disa lloje të kërpudhave helmuese duken të ngjashme. Përveç kësaj, kërpudhat e korrura në disa zona mund të përmbajnë metale të rënda ose ndotës. Disa njerëz mund të jenë gjithashtu alergjikë ndaj kërpudhave të kërpudhave.

Edhe pse jo aq e zakonshme sa disa lloje të tjera kërpudhash, kërpudhat e thara dhe të freskëta të kërpudhave mund të gjenden në shumë dyqane të specializuara, shitës me pakicë në internet dhe tregje fermerësh në zonën tuaj.

Ju mund t’i shijoni ato të papërpunuara ose të gatuara, megjithëse shumica e njerëzve preferojnë shijen dhe strukturën e kërpudhave të ziera të gatuara. Kërpudhat e thara të kërpudhave gjithashtu mund të rihidratohen duke i zhytur në ujë të nxehtë derisa të zbuten.

Kërpudhat Chanterelle janë një shtesë e shkëlqyeshme për salcën tuaj të makaronave, picën, mbushjen ose rizoto. Ato janë gjithashtu të shijshme të skuqura dhe shërbehen si një pjatë e thjeshtë anësore.

Mbani në mend se kërpudhat e kërpudhave kanë një përmbajtje të lartë uji, i cili lirohet kur i gatuani.

Prandaj, kur gatuani kërpudha me kërpudha, mund t’i thani ato së pari. Ndihmon për të hequr lagështinë e tepërt përpara se të shtoni ndonjë gjalpë ose vaj.

Këtu është një recetë për kërpudhat e skuqura të kërpudhave që mund të provoni në shtëpi:

 1. Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë, ngrohni 1 lugë gjelle (15 ml) vaj ulliri dhe 1 qepë të grirë.
 2. Vazhdoni të trazoni herë pas here dhe ziejini derisa qepët të bëhen të qarta. Më pas, shtoni 2-3 thelpinj hudhër të grirë në tigan dhe gatuajeni edhe për 1-2 minuta të tjera.
 3. Mbajeni përzierjen e hudhrës dhe të qëruara në një pjatë të veçantë.
 4. Fshijeni tiganin për të kulluar vajin, shtoni 454 gramë kërpudha kërpudha në tigan dhe gatuajeni për 4–5 minuta. Lajini ato tërësisht dhe hiqni skajet e përafërt përpara se t’i gatuani.
 5. Shtoni 1 lugë gjelle (14 g) gjalpë dhe gatuajeni edhe për 2 deri në 3 minuta.
 6. Në fund shtojmë hudhrat e ziera dhe qepujt, hedhim pak kripë dhe piper dhe shijojmë.

përmbledhje

Kërpudhat Chanterelle mund të shtohen në një shumëllojshmëri pjatash. Ato gjithashtu mund të skuqen me qepe dhe hudhër në recetën e thjeshtë të përmendur më sipër.

Kërpudhat Chanterelle janë të gjithanshme dhe ushqyese – të pasura me fibra, vitaminë D, bakër dhe vitamina B.

Ato janë gjithashtu një burim i mirë i antioksidantëve, të cilët mund të ndihmojnë në rritjen e shëndetit të kockave dhe funksionit imunitar.

Më e mira nga të gjitha, ato janë të shijshme dhe të lehta për t’u shijuar në një shumëllojshmëri pjatash, duke përfshirë salcat e makaronave, mbushjet, rizotot dhe pjatat anësore.

Provoni t’i ndërroni ato me kërpudha të tjera në dietën tuaj për të përfituar nga përfitimet e shumta të mundshme – për të mos përmendur ngjyrën që ato shtojnë në pjatën tuaj!

Leave a Comment

Your email address will not be published.