Misri i verës dhe boronicat e freskëta takohen në këtë ëmbëlsirë dekadente të ngrirë të mbushur me kanabis

Baza e akullores me kanabis e përdorur në këtë recetë shoqërohet mirë me një tendosje të lartë të dritave veriore, të tilla si pinene (ose a-pinene), për të përmirësuar aromën e freskët aromatike të trumzës. Bollëku i akullores plotëson shijet e ëmbla, tokësore dhe pisha të këtij lloji popullor të kanabisit.

Doza e sugjeruar: Rreth 5 mg THC për porcion; Rreth 50 mg THC për grumbull.

Akullore me misër të ëmbël
Me sheqer të kaftë Crumble dhe Boronica të Egra

Koha e GATIMIT

90 minuta, plus ngrirje

material

Baza e akullores me misër të ëmbël
2 gota (14% yndyrë qumështi) krem ​​i rëndë, mundësisht i ushqyer me bar
2 gota qumësht të plotë, mundësisht organik
1 filxhan sheqer kallami organik
4 degë trumzë të freskët
11/2 lugë çaji kripë kosher
11/2 filxhan kokrra misri organik të freskët, të prerë nga rreth 2 kallinj të mëdhenj, me kallinj të rezervuar
1,75 g (gjysma e tetë) lule kërpi, e bluar imët, e testuar në 27-28% THC (shih shënimin më poshtë)

sheqeri kaf shkërmoqet
bën 2 gota
1/2 filxhan sheqer organik kafe të errët, të paketuar
1/2 filxhan miell kokosi
1/4 filxhan miell orizi
1/3 filxhan gjalpë të ftohtë pa kripë, mundësisht të ushqyer me bar, të prerë në copa të vogla

boronicat e egra
Bën 11/2 gota
11/2 filxhan boronica të egra, të lara dhe të hequra kërcellet
11/2 lugë sheqer kallami organik, ose sipas shijes
Lëng dhe lëng nga 1 limon
3 gjethe mente të freskëta, të prera

udhëzim

  1. Për të bërë bazën e akullores me misër të ëmbël: Në një tenxhere me fund të rëndë, vendosni kremin, qumështin, sheqerin, rigonin dhe kripën në valë, duke i përzier herë pas here, mbi nxehtësinë mesatare, rreth 20 minuta. Hiqeni bazën e akullores nga nxehtësia. Në një tigan të madh të cekët, shtoni kokrrat e misrit, kallinjtë e rezervuar dhe kërpin. E hedhim me kujdes bazën në tigan dhe e lëmë të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 1 orë. Mbulojeni me mbështjellës plastik, duke shtypur butësisht drejtpërdrejt mbi sipërfaqen e përzierjes dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës. Koment: Baza e gjerë dhe ana e cekët e tavës lejojnë që baza e akullores të ftohet më shpejt.
  2. Duke përdorur darë, hiqni kallinjtë e misrit dhe rigonin nga baza dhe hidhni. Rrihni bazën e akullores derisa të kombinohet mirë. Kaloni gjysmën e bazës së akullores në një përpunues ushqimi ose blender dhe bëjeni pure derisa të jetë homogjene. Kthejeni bazën e pure të akullores me përzierjen e mbetur në tigan, duke e trazuar që të përzihet mirë. Hidheni bazën e akullores në tasin e akullores së ftohtë, duke e mbushur makinën jo më shumë se tre të katërtat plot. Ziejini derisa akullorja të jetë trashur, në masën e konsistencës së akullores me servirje të butë. Transferoni në frigorifer dhe ngrini sipas udhëzimeve të prodhuesit.
  3. Për të thërrmuar sheqerin kaf: Ndërsa akullorja është lënë në frigorifer për t’u forcuar, filloni të thërrmoni sheqerin kaf. Ngrohni furrën në 375°F. Në tasin e një procesor ushqimi, bashkoni sheqerin dhe miellin. Shtoni disa copa në të njëjtën kohë tek gjalpi dhe rrihni derisa masa të bëhet krokante dhe të formojë një masë sa bizele. Koment: Nëse jeni duke punuar në një zonë të lagësht, mund t’ju duhet të shtoni disa pika ujë akulli në përzierjen e grimcuar. Piqni në një fletë pjekjeje me madhësi çerek ose në një tigan mesatar të sigurt për furrë në furrë, duke e përzier herë pas here, deri në kafe të artë, rreth 8 minuta. Anulo.
  4. Për të përgatitur boronicat e egra: Në një tas të vogël, përzieni butësisht boronicat, sheqerin, lëkurën e limonit, lëngun e limonit dhe nenexhikun derisa të kombinohen mirë. Anulo.
  5. Për të shërbyer: Hiqeni akulloren në tas dhe shtoni sheqer kaf dhe boronica në çdo shërbim.

Lexo më shumë

në lidhje me këtë temë

Leave a Comment

Your email address will not be published.