Me recetën Wow In Dessert

Një nga episodet e preferuara të familjes sime “Seinfeld” ka Ellen që ankohet për kolegët që sjellin tortë në zyrë për të festuar gjithçka, nga ditëlindjet deri te ditët e sëmundjes. Unë jam shumë i interesuar kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat: Unë kam qenë i njohur për të gatuar një ëmbëlsirë të këndshme për të festuar një sërë “ngjarjesh”, nga ardhja e një fëmije më të madh në shtëpi deri tek fundjava që është negative për COVID-Up. deri në 19 teste. ,

Ndërsa familja dhe miqtë rregullisht rrotullojnë sytë nga ofertat e mia, ata gjithmonë përfundojnë me ëmbëlsirat.

Metoda ime është të përgatis një bhoga me pamje të hollësishme me pak përpjekje. Ndonjëherë, ai thjesht përfshin një planifikim paraprak dhe mbledhjen e disa përbërësve kryesorë. Unë gjithashtu kërkoj mënyra se si recetat e mia mund të bëjnë detyrë të dyfishtë. Mund të bëj një ëmbëlsirë të vështirë për të dielën në mbrëmje dhe të përdor përbërësit për të bërë një pjatë më të ëmbël më vonë gjatë javës.

Një shembull i kësaj është Death by Chocolate, një recetë që miqtë dhe unë e kemi bërë prej vitesh që kombinon brownies me çokollatë, puding dhe karamele në një version elegant të gjellës britanike. Mund të shërbehet si pjatë anësore ose si pjesë e veçantë. Është gjithmonë një ide e mirë që të keni në dorë përzierje brownie, puding dhe ëmbëlsira. Për më tepër, nuk jam kurrë pa majë të rrahur në frigorifer dhe frigorifer.

Disa produkte të tjera të qilarit përfshijnë krisur graham, pluhur kakao (një markë e mirë holandeze si Gittard’s është e preferuara ime) dhe një shumëllojshmëri çokollate, duke përfshirë çokollatë të errët, qumësht dhe pjekje.

Përveç çokollatës së vogël, disa nga ëmbëlsirat e mia më të këndshme për turmën janë sufllaqet individuale me çokollatë dhe Cheesecakes Key Lime Pie me një shërbim të vetëm. Unë përgatis sufllaqe pak para darkës dhe i vendos në furrë derisa të kemi mbaruar së ngrëni në mënyrë që të shërbehen të ngrohta. Ato janë të pasura dhe të lëmuara dhe vetëm sasia e duhur e ëmbëlsirave. Receta është për dy racione të veçanta, kështu që i dyfishoj ose trefishoj përbërësit në varësi të sasisë që do të ushqej.

Limonet e freskëta janë në dispozicion në muajt e verës dhe ia vlen të përdoren për shije dhe lëngshmëri në mini cheesecakes. Por një lëng i mirë gëlqereje në shishe do të funksionojë gjithashtu.

Gjëja më e mirë për të dyja ëmbëlsirat është se ato janë ëmbëlsira me peshë të lehtë (çdo servim është 7 pikë), por familja dhe miqtë nuk do ta njohin kurrë kënaqësinë e tyre.

vdekje nga çokollata

1 (19,8 ons) paketë përzierje brownie

2 pako (3,9 ons) përzierje pudingu me çokollatë të menjëhershme

1 (16 ons) enë sipërme e ngrirë e rrahur, e shkrirë

3 (1,4 ons) kafshatë angleze të mbuluar me çokollatë ose karamele të tjera të mbuluara me çokollatë

Përgatitni brownies sipas udhëzimeve. lëreni të ftohet.

Përzieni pudingun sipas udhëzimeve dhe shtoni 1 filxhan në 1 1/2 filxhan majën e rrahur.

Në një tas qelqi ose pjata individuale, shtrojini në rendin e mëposhtëm: brownies të përgjysmuar, shkërmoqen; gjysma e pudingut; 1 karamele ose karamele tjetër, e grimcuar; Gjysma e majës së rrahur.

Përsëritni shtresat në të njëjtin rend. Ruajeni copën e fundit të karamele që të shkërmoqet dhe spërkateni sipër përpara se ta shërbeni.

Eksploroni skenat e ushqimit dhe pijeve të Tampa Bay

Regjistrohu në buletinin tonë FALAS për Shijen

Merrni lajmet, njohuritë dhe komentet për restorantet dhe baret që dëshironi çdo të enjte nga kritikja e ushqimit dhe ushqimit Helen Freund.

Jeni të gjithë të regjistruar!

Dëshironi më shumë nga buletinet tona falas, javore të dërgohen në kutinë tuaj hyrëse? le të fillojmë.

Eksploroni të gjitha opsionet tuaja

Ju gjithashtu mund t’i vini sipër gjellës me çdo gjë që ju pëlqen, duke përfshirë qershitë maraschino ose fruta të tjera, arra ose çokollatë të rruar.

Tortë me djathë me mini çelës

filxhan thërrime krisur graham (blini thërrime të paketuara ose përpunoni 2½ fletë krisur graham)

1 lugë çaji gjalpë pa kripë, i shkrirë

1 majë kripë

4 oce krem ​​djathi me pak yndyre, ne temperature ambjenti

6 lugë kos grek të thjeshtë, pa yndyrë në temperaturë dhome

filxhan sheqer të grimcuar

1 vezë e madhe

2 lugë gjelle lëvore gëlqereje nga lime kyçe (mund të përdorni lime persiane)

21/2 lugë çaji lëng limoni të freskët

6 lugë gjelle “Light” Mbushje me kamxhik

Ngroheni furrën në 325 gradë. Rreshtoni një tavë për kifle me madhësi të rregullt me ​​gjashtë veshje letre për kek kek.

Në një tas të vogël, përzieni thërrimet e grahamit, gjalpin e shkrirë dhe kripën. Ndani në mënyrë të barabartë përzierjen e thërrimeve në fund të veshjeve të kekut (rreth 1 lugë gjelle secila); Shtypeni lehtë me pjesën e pasme të lugës që të rrafshohet. Piqeni 5 minuta.

Ndërsa kora po piqet, rrihni së bashku kremin e djathit, kosin, sheqerin, vezën, lëngun e limonit dhe lëvoren e gëlqeres derisa të jenë të lëmuara. Hidheni përzierjen në mënyrë të barabartë midis tiganëve të përgatitur (rreth 1/4 filxhan të rrumbullakosur në secilën prej tyre); E pjekim derisa të vendoset sipër, rreth 20 minuta.

Lëreni të ftohet plotësisht, rreth 1 orë); Dekoroni çdo tortë me 1 lugë gjelle sipër të rrahur dhe lëvore lime.

supë me çokollatë të personalizuar

llak gatimi

1 lugë gjelle pluhur kakao pa sheqer

1 lugë gjelle miell

3 lugë sheqer të grimcuar, të ndarë

3 lugë gjelle qumësht me çokollatë me pak yndyrë

1 vezë e madhe

lugë sheqer pluhur

Ngroheni furrën në 350 gradë. Spërkatni dy ramekins prej 6 ons me llak që nuk ngjit.

Në një tenxhere të vogël, bashkoni pluhurin e kakaos, miellin dhe 2 lugë sheqer të grirë; Vendoseni në zjarr mesatar. Shtoni qumësht; Gatuani, duke e përzier vazhdimisht, derisa të jetë e qetë dhe e trashur pak, rreth 2 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe ftoheni 5 minuta.

Ndërkohë, në një tas mesatar, rrahim të bardhat e vezëve derisa të bëhen me gëzof. Shtoni gradualisht 1 lugë gjelle sheqer të grimcuar dhe përzieni derisa të formohen maja të buta. Hidheni përzierjen e ftohur të çokollatës në të bardhat e vezëve, nga pak, derisa të mbeten vija të bardha.

Ndani brumin në mënyrë të barabartë midis ramekins. Piqni derisa të dalin sufllaqet dhe majat të duken pak të thata, 14 deri në 16 minuta. Spërkateni me sheqer pluhur dhe shërbejeni të nxehtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.