Me pasta, me feta dhe domate, me bourbon dhe lime… 17 mënyra të shijshme për të përfituar sa më shumë nga kajsitë | vakt

ÇajFjala kajsi ka të njëjtën rrënjë me fjalën e parakohshme – fruti quhet kështu sepse piqet më herët se kumbullat, pjeshkët dhe mollët. Në klimat më të ngrohta se në Mbretërinë e Bashkuar, kajsitë mund të jenë gati për t’u mbledhur që në maj, por sezoni britanik fillon tani dhe duket se do të jetë një vit i vështirë, me një korrje të vlerësuar prej 250 tonësh.

Edhe pse fruti është rritur vetëm komercialisht në këtë vend që nga viti 2005 – kryesisht në Kent – rendimentet janë tashmë gjashtë herë më shumë se një dekadë më parë. Çfarë do të bëjmë me gjithë këto kajsi shtesë? Këtu janë 17 ide të shijshme për t’ju ndihmuar të absorboni kuotën tuaj.

Ju thjesht mund t’i hani ato, por kajsitë mbeten — në një trill — një nga frutat më zhgënjyes të verës. Ndërsa një i mirë është padyshim i shkëlqyeshëm, ato jo të këndshme janë të zakonshme. Ato shiten shpesh kur janë të papjekura dhe mund të jenë pak të leshta kur piqen.

Pak nxehtësi e aplikuar bën mrekulli… me Biskotën dhe kremin e Yotam Ottolenghi me kajsi të pjekur në skarë dhe me xhenxhefil me arra. Fotografia: Lewis Hager / The Guardian

Por gatimi mund të shpëtojë edhe kajsitë më të rënda – pak nxehtësi e aplikuar bën mrekulli. Kajsitë zakonisht nuk kanë nevojë të qërohen; Thjesht i përgjysmojmë, i gurojmë, i spërkasim pak sheqer dhe i vendosim nën skarë. Yotam Ottolenghi i mban në Barbecuen e tij dhe i shërben me një krem ​​kosi vanilje dhe biskota me arra xhenxhefili të grimcuar. Anna Jones shton kardamom “para ose pas” për të bërë një ëmbëlsirë të shpejtë të dizajnuar për kajsi.

Nigel Slater i zien frutat me mjaltë dhe gjalpë për tortën e tij ngjitëse me kajsi dhe xhenxhefil, ose i pjek ato – të prera në gjysmë – të mbyllura në një kuti pastiçerie të thërrmueshme.

Për tatinet e tartave të Slater-it, të bëra me kajsi në vend të mollëve, ato shkojnë nga ana e prerë poshtë, me një bajame të vendosur në secilën zgavër. Torta me kajsi me kokë poshtë është një ide e ngjashme, por përdor një sfungjer në vend të pastë për shtresën e sipërme — të poshtme — në fund.

Pudingu Mascarpone Limoncello Kajsi i Benjamina Ebuhi.
Përgatituni paraprakisht… Pudingu me Kajsi Limoncello Mascarpone i Benjamina Ebuehi. Fotografia: Rita Platts/The Guardian

Për fat të keq, sezoni i kajsisë britanike përkon me një periudhë kur shpesh është shumë nxehtë për të menduar për përdorimin e furrës. Duke pasur parasysh kërkesën e lehtë të gatimit të kajsisë, e gjithë kjo duket e pashmangshme. Për shembull, Pudingu me Kajsi Limoncello Mascarpone i Benjamina Ebuehi-t kërkon që të përgatisni si marengën ashtu edhe sfungjerin dhe t’i pjekni kajsitë në një furrë të nxehtë. Për fat të mirë, kjo mund të bëhet paraprakisht, në freskinë e mbrëmjes, përpara se produkti përfundimtar të montohet të nesërmen.

Po kështu, Tamale Ray’s Apricot Croquembouche ju lejon të hiqni dorë nga puna e vështirë e një dite më parë, dhe për purenë e thjeshtë të kajsisë – me kajsi, mjaltë dhe sheqer – do të ketë përdorime të tjera në kuzhinë. Përndryshe, një cheesecake me çokollatë të bardhë dhe kajsi nuk përfshin shumë nxehtësi – bëni një pjekje të lehtë të kajsive përpara se t’i rregulloni sipër.

Tamal Ray's Apricot Croquembouche.
Tamal Ray’s Apricot Croquembouche. Foto: Yuki Sugiura/The Guardian

Nëse nuk e duroni dot vapën e kuzhinës, kajsitë mund t’i përfshini në sallatat e verës. Në përgjithësi, shtimi i diçkaje të kripur dhe një lloj djathi në një sallatë me kajsi funksionon mirë. Ja një shembull i mirë nga faqja e internetit australian thedevilswearssalad.com: Sallata me kajsi, proshutë dhe djathë dhie është kaq e lehtë.

Kombinime të tjera të shijshme përfshijnë kajsinë, fetën dhe domaten, ose kajsinë, raketën dhe hallumin. Sallata e Kajsisë Kaliforniane e Thomasina Myers përfshin burrata, lakër jeshile, marule, domate dhe fara kungulli. Kontributi i Slater në stil është sallata me rosë të pjekur dhe kajsi, duke përdorur këmbët në vend të gjoksit.

Nëse mendoni të përdorni frutat në pjatat e shijshme të mishit, kajsitë janë një mënyrë e mirë, me ëmbëlsinë më delikate se disa nga opsionet e tjera. Derri i pjekur i Slater me kajsi dhe patëllxhan është një çështje. Rastësisht, ne po gërvishtim vetëm sipërfaqen këtu kur bëhet fjalë për dyqanin e recetave me kajsi të Slater. Ai ka mjaftueshëm për të paktën një libër.

Sallatë Kajsi Kaliforni e Thomasina Mears.
E shijshme… Sallatë me Kajsi Kaliforni të Thomasina Mears. Foto: Yuki Sugiura/The Guardian

Ndonjëherë mënyra e vetme për t’u marrë me një tepricë të frutave të buta është ruajtja e tyre për përdorim të mëvonshëm. Ju mund t’i thani kajsitë tuaja në një dehidratues ose në një furrë të ulët. Personalisht nuk dua të njihem kurrë si personi që thajnë kajsitë e tyre.

Konservat janë ndoshta një përdorim më i mirë i kohës suaj dhe Claire Ptak ka një recetë për një komposto të thjeshtë me kajsi. Guri, ose bërthamat brenda tij, përdoren shpesh për të përmirësuar shijen në recetat e reçelit të kajsisë. Megjithatë, ka shqetësime se ato përmbajnë gjurmë të një përbërjeje që trupi e shndërron në cianid, kështu që kjo recetë i anashkalon ato.

Në fund, kokteje. Nuk ka shumë pije me kajsi që kërkojnë fruta të freskëta – shumica përdorin raki kajsi – por këtu janë dy. E para është Kajsia dhe Bourbon i Mjaltit, i cili përdor shurup kajsie të bërë në shtëpi, burbon, bitters, lëng limoni dhe nenexhik. E dyta është një Apricot Bourbon Fizz, e cila përdor kajsi të freskëta pure dhe lëng gëlqereje. Bëji vetes një shtambë prej tij dhe vendose atë dehidratues përsëri në kasolle.

Leave a Comment

Your email address will not be published.