Margaret Pross: Bota në ndryshim e kuzhinës

Teksa vizitoja vëllanë dhe kunatën, ndihmova të zgjidhja disa letra nga shtëpia e prindërve të mi, të cilat ishin bosh prej kohësh. U ktheva në shtëpi me një koleksion të ri recetash të vjetra dhe gërmova faqet që kishte trajtuar nëna ime vite më parë.

Koleksioni im i preferuar është shkruar me dorëshkrimin e veçantë të lëngshëm të nënës sime, në një bllok steno. Gjëja e parë që vë re është se nuk ka gabime për të improvizuar, asnjë fjalë gërvishtëse apo shkronja të mbishkruara. Kjo është ndryshe për mua, pasi shpesh bëj gabime kur shkruaj me dorë. Mendoj se për shkak se është kaq e lehtë të rregullosh gabimet kur shkruani në kompjuter, jam pak më pak i kujdesshëm kur shkruaj.

Kur mamaja ime shkroi ato receta, unë jam i habitur se sa të ndryshëm janë burimet e sotme. Koleksioni i saj i recetave – dhe unë do të shtoj se ajo kishte një reputacion si një kuzhiniere e mirë, shpesh e vlerësuar me çmime në shumë panaire lokale – përshtaten në një sirtar në kuzhinën e saj. Koleksioni im i gjerë përfshin libra gatimi që përfshijnë dy rafte librash, disa lidhëse dhe kuti me karta recetash të shkruara me dorë, çdo gjë që dua të marr në internet, grupe revistash gatimi dhe disa sirtarë në dollapët e dosjeve.

Recetat, në vetvete, kanë histori për të treguar – për kohën dhe për nënën time. Mendimi im është se ato janë shkruar në fund të viteve 1930 dhe në fillim të viteve 40 dhe 50. Ka receta për byrekë dhe biskota, konserva dhe shumë sallata me pelte, shumica e të cilave filluan me xhelatinë pa aromë. Jo shumë në paradën e suksesit të recetave në fillim të viteve 2000, sallatat me pelte kishin një bazë të madhe fansash kur nënat zgjodhën recetat e tyre.

Në atë koleksion nuk ka gatime me mish, shpezë apo peshk dhe disa receta për perime. Kjo sepse ai nuk do të ketë nevojë për to. Këto pjata kryesore do të ishin të njëjta javë pas javësh – mish, patate, perime, ndonjëherë lëng mishi ose salcë, dhe ajo do të dinte t’i gatuante pa asnjë udhëzim.

Disa faqe të steno jastëk ishin të pastra, enët ndoshta nuk ishin përdorur kurrë. Në koleksionin tim kam edhe disa receta që duken mirë, por asnjëherë nuk jam nisur të përgatitem. Ata me një vijë të gjatë diagonale që kalon nëpër të duhet të kenë qenë të zhgënjyer që nuk i përmbushte standardet e tij.

Është e lehtë të dallosh pjatat që ai bën përsëri dhe përsëri. Faqet janë të spërkatura dhe të shpërndara, duke i bërë ato pothuajse të pamundura për t’u lexuar. Disa nga të preferuarat ishin ëmbëlsira me luleshtrydhe, byreku me kungull Helen, biskotat e babait, unaza e ananasit të derdhur dhe sallata e dukeshës.


Këtu është receta e saj e sallatës dukeshë, e përsosur për një pjatë sallatë të freskët verore.

Sallatë dukeshë

  • Zieni 1 2/3 filxhan ujë. Hidheni në një paketë 1 3¼ oz* xhelatinë me shije limoni. Shtoni 1/4 filxhan sheqer, 3 lugë gjelle lëng limoni, 3 lugë gjelle lëng ananasi, 1/2 lugë kripë. E vendosim në frigorifer pelte derisa të ngurtësohet.
  • E përziejmë me 2 gota lakër të grirë, 1 filxhan ananas të konservuar, 1/2 filxhan selino të copëtuar, 2 lugë pimento të copëtuara.
  • Vendoseni në kallëp. Lëreni në frigorifer derisa të vendoset. Zhbllokoni mbi marule, shërbejeni me majonezë.

10 porcione.

*Shënim: 3 1/4 oz = 92 g. Aktualisht, paketa e pluhurit të pelte është 85 gram, që është mjaft afër për mua.


Receta e preferuar e mamasë për byrekun me limon nuk ishte shkruar me dorë ose aq e vjetër sa ato në koleksionin e saj Steno Pad. Recetën e kam kopjuar fjalë për fjalë nga libri i gatimit të kishës. Nuk mund t’i rezistoja përmirësimit të aromës së limonit duke shtuar lëkuren e limonit në mbushje dhe një majë krem ​​tartari në beze.

Byrek me limon Judy

Nga Recetat nga Kuzhina Kilmartin përpiluar nga Kisha Presbyteriane e Zonjave të Burns, MOSA, 1978.

  • Në një tenxhere bashkojmë 1 c. sheqer, 1/3 c. niseshte misri, 1 lugë gjelle gjalpë. Kësaj i shtoni 1 3/4 c. Ujë të vluar. E ziejme derisa te trashet. Më pas i përziejmë të gjitha së bashku 1/4 c lëng limoni, 3 të verdhat e vezëve të rrahura.
  • E heqim nga zjarri dhe e derdhim në lëvozhgën e pjekur të byrekut dhe sipër e lyejmë me beze të bërë nga 3 të bardhat e vezëve me 4 lugë sheqer dhe e përziejmë derisa të bëhet e fortë. Kafe marengën nën broiler derisa të marrë ngjyrë të artë.

Një shpjegim për një recetë brownie që u shfaq në edicionin e 2 korrikut të The Guardian: Sasia e kakaos është 75 ml, ose 1/3 filxhan. Na vjen keq për konfuzionin që përjetoi kushdo që ka nevojë për matje mbretërore.

Ekonomistja e shtëpisë Margaret Prouse shkruan këtë rubrikë çdo të premte për The Guardian. ai mund të kontaktohet me email [email protected],

Leave a Comment

Your email address will not be published.