Mango ka më shumë se ëmbëlsirat dhe lëngjet, shkruan Kunal Vijayakar

Unë

Nëse ka diçka që mund t’ju largojë nga kjo stinë përvëluese e verës, është ardhja e mangos së artë dhe me lëng, mbretit të të gjitha frutave. Për mua, pritja e ardhjes së sezonit të mangos është sa sakrament aq edhe stinë.

Në Mumbai, në shkurt, njerëzit zakonisht fillojnë të diskutojnë se sa pritet të kushtojë mango e parë. Dhe ata që e vlerësojnë statusin e tyre në shoqëri po aq sa vetë frutat, arrijnë të marrin disa dhjetëra para kujtdo tjetër. Nga mesi i marsit dhe prillit, dhjetëra mango Alphonso arrijnë në Mumbai nga Ratnagiri dhe Devgad. Ai është mangoja më e mirë për paratë e mia. Dhe, e dini se sezoni i mangos ka filluar në të gjithë Gujju Pjatë Shtesë në Kalbadevi aamras puri në menunë e tyre dhe prodhuesit vendas të akullores njoftojnë se akullorja e tyre e freskët Mango është gati. Restorantet dhe pastiçeritë do të fillojnë gjithashtu programin e tyre të ekstravaganzës së mangos. Mango e freskët me krem, Mango Gatox, Mousse Mango, Mango Panna Cotta, Tortë e freskët me Mango, Keku me Mango, Cheesecake Mango, Mango Brulee, Mango Mille Feuille dhe mango të tjera.

Por mango ka më shumë sesa thjesht të bësh ëmbëlsira dhe lëngje. Mangot kanë qenë tradicionalisht një pjesë integrale e gatimit indian, veçanërisht në bregdetin Konkan. Ne i njohim mirë pjatat, turshitë, pijet dhe sallatat e bëra nga mango të papërpunuara Amraasi Ndërsa ende një mënyrë popullore për të ngrënë mango, gatimi me mango të pjekura është mjaft i zakonshëm dhe tradicional përgjatë bregdetit, ku mangot rriten me bollëk.

Le të fillojmë me Ratnagiri dhe Goa. Goans gatuajnë një kerri mangoje të butë, tropikale të pjekur të quajtur Ghotche Sanskar. Është aamras i gatuar me kalitje të hingut, specit të kuq, farave të mustardës dhe gjetheve të kerit së bashku me arrë kokosi të freskët dhe pak jaggery. Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, është në të vërtetë mjaft e shijshme dhe më së miri hahet me oriz dhie të kuqe dhe një copë të vogël skumbri të skuqur. Gjithashtu, në mesin e Saraswats në Goa dhe në rajonin Raigad, Ratnagiri dhe Sindhudurg ku jackfruit rritet në çdo kopsht, një kerri i ëmbël kokosi me një kombinim tërheqës të jackfruit, ananasit dhe mangos shënon fillimin e sezonit të verës. Ansa-Phansachi Bhaji është një kerri i bërë nga kombinimi i këtyre tre frutave dhe kokosit të sapo grirë. E kalitur me gjethe kerri, fara mustarde dhe mente, dhe erëz me koriandër, piper të zi dhe djegës të kuq të thatë, një mango e plotë e pjekur shpesh gatuhet në ansa-fansachi bhaji, me farat e paprekura. Me orizin është pak i ëmbël, pak i thartë dhe pak pikant. Jeta duhet të jetë e tillë.

Në Kerala, Mambazha Pulisari, një mango tradicionale e ëmbël dhe e thartë e pjekur dhe karkaleca, bëhet veçanërisht gjatë Kreshmës, kur të krishterët e devotshëm abstenojnë nga mishi. Kari përgatitet me kos, kokos, qepë të vogla, spec djegës, xhenxhefil, mustardë, fenugreek, shafran të Indisë dhe vaj kokosi, shërbehet me një grusht karkaleca të vegjël dhe hahet me oriz të zier në avull. Ekziston edhe Chemmin Manga Curry më i njohur, përsëri një karkalec mango me mango të papërpunuara të gatuara në një salcë kremoze kokosi. Mangot e papërpunuara i japin një shije të butë të egër kësaj pjate, e cila është absolutisht e mrekullueshme.

Orizi i papërpunuar i mangos është një specialitet në shumicën e pjesëve të Indisë Jugore ku fillimisht u rrit mango. Mangai Sadam është një pjatë e thjeshtë me oriz, e gatuar me mango të papërpunuar të grirë dhe e kalitur me erëza të thjeshta dhe e përzier me oriz të bardhë.

Në Karnataka, Mango Rasam është bërë me jaggery, erëza dhe mango jeshile. Dhe, përdorimi i mangove të vogla plotësisht të pjekura është një kerri Mangalorean i quajtur Ambe Upkari. Është një kerri pikant dhe i ëmbël i bërë me mango të vogla, plotësisht të pjekura, speca djegëse dhe speca të gjelbër. Është i mrekullueshëm me oriz të nxehtë dhe ghee, dhe përfundon me një kalitje klasike të Indisë së Jugut. Nëse nuk gabohem, ky kerri quhet edhe kukku da kazipu, jo tipi punxhabi “kukku da” por kukku, që do të thotë i zakonshëm në tulu.

Në Tamil Nadu, një mango pachadi e papërpunuar është një domosdoshmëri për Vitin e Ri Tamil. Por i njëjti mango pachadi mund të bëhet edhe nga mango të ëmbla të pjekura. Grini miellin e orizit dhe pastën e kokosit, së bashku me farat e mustardës dhe disa speca djegës të gjelbër. Pasi pasta të jetë gati, gatuajeni tulin e mangos derisa të bëhet i butë dhe i butë, shtoni jaggery në të dhe përzieni derisa jaggery dhe mango të bëhen uniforme. Pasi mango dhe jaggery të jenë gatuar së bashku, shtoni kokosin dhe pastën e djegës. Një herë lara-lara Pasi të trashet, shtoni shafranin e Indisë dhe kaliteni masën me hingë dhe spec të kuq të thatë.

Në traditën e Andhras, mangoja e papërpunuar përzihet me thjerrëzat për të bërë Mamidikaya Pappu. Është një mango dal e bërë me mango të papërpunuara, tur dal, kalitje dhe erëza. dhe së fundi, në Bengal, ku Kasundi (mustard chutney) është një element kryesor, kasundi mango është një variacion sezonal. Është i athët dhe mustardë dhe është i përsosur me peshk të skuqur dhe bërxolla ose ndonjë gjë tjetër. Më pëlqen në një sanduiç pule me majonezë. Kjo është shumë ariu,

Kunal Vijaykar është një shkrimtar ushqimesh me bazë në Mumbai. Ai poston në Twitter @kunalvijayakar dhe mund të ndiqet në Instagram @kunalvijayakar. Si quhet kanali i tij në youtube? Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull janë të autorit dhe nuk përfaqësojnë qëndrimin e këtij botimi.

Lexoni të gjitha lajmet më të fundit, lajmet e fundit dhe përditësimet e drejtpërdrejta të IPL 2022 këtu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.