Makarona me kungull i njomë nga Stanley Tucci Alla Nerano

Spageti alla Nerano u bë një pjatë e famshme makarona pasi aktori Stanley Tucci e vuri re në emisionin e tij. Në kërkim të Italisë, (Fotot: Getty Images)

Kur aktori Stanley Tucci vizitoi Nerano, një fshat i vogël italian pranë bregut të Amalfit ndërsa xhironte serialin e tij të njohur në CNN Në kërkim të ItalisëAi ndoshta nuk priste që një makarona rajonale të bëhej një sensacion ndërkombëtar.

Por kjo është pikërisht ajo që ndodhi kur aktori ikonë hyri në restorantin Lo Scoglio da Tommaso vite më parë dhe hëngri një pjatë me spageti me kunguj të njomë, të njohura në Itali si spageti alla nerano. Në episodin e parë të emisionit, Lojerat e Urise Aktori nuk mund të ndalonte së brengosuri se sa të mira ishin makaronat me salcën e tyre kremoze dhe copat delikate të kungujve të njomë.

Ndërsa shumë njerëz janë përpjekur të përsërisin makaronat në shtëpitë e tyre, Chris Cutler, një redaktor udhëtimesh Live in Italy Magazine Pjata me djathë është e plotë. Cutler ka disa këshilla për të bërë makarona në shtëpi.

Si fillim, ajo i thotë Yahoo Life, “nuk do të mund të gjesh shumicën e djathrave në Shtetet e Bashkuara”.

Receta rajonale përdor Provolone del Monaco, një djathë gjysmë i fortë i bërë nga qumështi i lopës në provincën e Napolit, i cili është jashtëzakonisht i vështirë për t’u gjetur në shtet. “Më pëlqen të përdor djathin Pecorino Romano, megjithëse në varësi të asaj që kam unë do të përdorja edhe parmixhanin”, thotë Cutler. Ajo gjithashtu përmend se lloji i makaronave nuk ka shumë rëndësi për kuzhinierin e shtëpisë, të thata apo të freskëta, spageti apo linguine, pjata do të jetë e shijshme pavarësisht se çfarë.

Një nga pjesët më të rëndësishme të recetës është prerja e hollë e briskut të kungujve. “Unë përdor një thikë,” thotë Cutler, “por disa nga fetat e mia janë të trasha dhe disa prej tyre janë të holla. [Chefs] pëlqen të bëjë [the slices] Sa më i hollë që të mundesh.”

Salca është bërë nga një përzierje e ujit të djathit dhe makaronave, për të cilën Cutler thotë se është e lehtë për t’u përzier me makarona nëse keni dy mjete bazë. “Unë përdor darë që kanë dhëmbë dhe një lugë të madhe,” thotë ajo, duke shtuar se përzierja e makaronave dhe salcës së bashku duhet të jetë si të hedhësh një sallatë, me gjithçka të lyer mirë përpara se të shërbehet.

Pasi lexova disa receta dhe, natyrisht, pashë Tucci të bënte pjatën në Instagram, desha të provoja vetë spageti me kungull i njomë. Bonus? Vakti nuk dukej shumë i frikshëm dhe nuk kishte një listë përbërësish lavanderie, si shumë pjata të tjera të amerikanizuara me makarona.

Mblodha të gjithë përbërësit e mi: kungull i njomë, makarona, djathë, vaj, borzilok, kripë dhe piper dhe shkova në punë.

Ndërsa Cutler thotë se përdor një thikë për të prerë kungull i njomë, unë përdora një mandolinë për t’i bërë fetat sa më të holla që të ishte e mundur dhe për t’u siguruar që të gjitha fetat të ishin të njëjtën madhësi. Pas prerjes në feta, vendosa pak vaj ulliri në një tigan të thellë për ta ngrohur – gjella origjinale kërkonte skuqjen e thellë të kungujve, por unë nuk kam një tigan të thellë në kuzhinën time, kështu që u përmirësova.

I skuqa kungulleshkat në tufa, gjë që ndihmoi të mos mbipopullohej tigani dhe lejoi që kungull i njomë të skuqej vetëm me avull me skaje të mprehta. Ndërsa mbaroi çdo grumbull, e vendosa në një pjatë të veshur me peshqir letre për të lejuar që vaji i tepërt të kullojë. Kur të dyja grupet mbaruan, i hodha kungull i njomë së bashku me shirita të hollë borziloku (një teknikë prerjeje e quajtur byrynxhyk nga shefi).

Kungulleshkat e mia te skuqura dhe borziloku i grire holle. (Foto: Megan Dubois)

Kungulleshkat e mia te skuqura dhe borziloku i grire holle. (Foto: Megan Dubois)

Ndërkohë që kungull i njomë po skuqej, vendosa një tenxhere të madhe me ujë të ziejë, duke u kujdesur që ujin ta kriposim me bollëk për të siguruar shijen e makaronave. para kesaj Hidheni atë me salcën. Kur uji mori një valë, shtova makaronat e mia – flokët e engjëjve, sepse kjo ishte ajo që kisha në dorë.

Thaja flokët e gatuar të engjëllit dhe i vendosa në një tigan, duke kujtuar që të mos e hidhja ujin menjëherë pasi do të më duhej për salcën. Pasi të gjitha makaronat ishin në tigan, shtova përzierjen e borzilokut dhe kungujve të njomë dhe fillova t’i përziej të gjitha. Rreth një filxhan ose më shumë ujë dhe djathë të rezervuar për makarona dhe i hodha të gjitha së bashku derisa salca të bëhej kremoze dhe të lyeja makaronat dhe kungull i njomë. I vendosa makaronat në tasin e madh dhe shtova më shumë djathë të grirë dhe disa copa të tjera borziloku përpara se të zhytesha.

Versioni im i përfunduar i makaronave të preferuara të Stanley Tucci. (Foto: Megan Dubois)

Versioni im i përfunduar i makaronave të preferuara të Stanley Tucci. (Foto: Megan Dubois)

Makaronat alla Nerano nuk ishin një pjatë që e prisja shumë, veçanërisht pasi i mungonte salca tradicionale e kuqe e rëndë që përdor me makaronat. Por, unë dhe familja ime e hëngrëm dhe nuk mbeti kush ta shihte. Salca është e lehtë, por kremoze dhe ende shumë e kënaqshme. Mezi pres ta bëj sërish për miqtë dhe familjarët që e dinë se ku e kam gjetur recetën. Unë do të thosha, “Stanley Tucci më tha për këtë.”

spageti alla nerano

Mirësjellje e Live in Italy Magazine

materiali:

 • 12 oz kungull i njomë

 • 9 oz makarona

 • 8 ons djathë kasiokavallo ose pecorino Romano

 • vaj ulliri për skuqjen e kungujve të njomë (receta origjinale përdor vaj luledielli)

 • gjethet e borzilokut, të grisura

 • kripë dhe piper i sapo bluar

Udhëzime:

 1. Pritini kungull i njomë në monedha të holla. Ato duhet të jenë rreth 1/8 inç të trasha. Nëse përdorni mandolina, sigurohuni që të jenë të gjitha me të njëjtën trashësi.

 2. Ngrohni vajin dhe vendosni disa monedha në të. Gatuani deri në kafe të lehtë. Hiqeni dhe lëreni të kullojë në peshqir letre. Përsëriteni derisa të keni gatuar të gjitha kunguj të njomë. Bashkoni borzilokun e grisur dhe kungulleshkat në një tas.

 3. Ndërsa kungull i njomë është duke u skuqur, ngrohni ujin në një tenxhere që të vlojë. Shtoni makaronat dhe ziejini derisa të jenë thjesht al dente. Kullojini, por kurseni pak nga uji i makaronave.

 4. Kulloni pjesën më të madhe të vajit nga tigani dhe shtoni makaronat dhe kungull i njomë. Shtoni një lugë ujë me makarona dhe përziejini së bashku.

 5. Përzierjes shtoni gjizë, kripë dhe piper dhe përzieni plotësisht. Nëse është e nevojshme, shtoni më shumë ujë me makarona për ta bërë salcën më të butë.

 6. Shërbejeni në një pjatë. Spërkatni më shumë djathë të grirë dhe makarona ose sipër me më shumë borzilok.

Dini për: mirëqenien, prindërimin, imazhin e trupit dhe më shumë OBSH? Mbrapa OBSH Me buletinin e Yahoo Life. regjistrohu këtu,

Leave a Comment

Your email address will not be published.