Makarona me kërpudha kremoze me proshutë

Unë koha totale: 30 Minuta

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Lexoni politikën tonë të zbulimit.

Kjo makarona kremoze me kërpudha është e mrekullueshme me proshutë. Kërpudhat e skuqura, proshutë të kripur dhe petë të buta makarona hidhen në një salcë kremoze hudhre në vetëm 30 minuta – nuk mund të bëhet më mirë se kjo!

E di që disa njerëz do të ngrenë menjëherë hundën lart kur të dëgjojnë për ndonjë recetë që përmban kërpudha. Por provojeni! Unë premtoj se kam konvertuar edhe ngrënësit e mi më të kujdesshëm me këtë salcë makaronash me kërpudha. Kërpudha të kripura dhe proshutë të kripur dhe më pas salcë kremoze me djathë… ka aq shije sa nuk do t’i vini re as kërpudhat. Dhe mund t’i merrni nëse është e nevojshme – por të shijshme!

si ta bëni këtë recetë

Përbërësit e recetës

Përbërësit për salcën e makaronave me kërpudha
 • petë makaronash – Unë përdor rigatoni, por ju mund të përdorni çdo petë të madhe makarona që ju pëlqen. Të gjitha do të jenë të shijshme!
 • kërpudha – Blini kërpudha të bardha të prera paraprakisht dhe kurseni kohë!
 • proshutë – Përdorni çdo lloj proshutë që ju pëlqen, gjithçka është mirë!
 • hudhra – Kam përdorur hudhër të grirë nga një kavanoz, por mund të përdorni çfarë të keni në dorë ose të grini vetë.
 • Miell Mielli për të gjitha përdorimet është i përsosur.
 • supë pule – Çdo markë e njohur e lëngut të pulës është e mirë. Më pëlqen të përdor më pak natrium dhe ta rregulloj kripën sipas shijes sime më vonë në procesin e gatimit.
 • Krem i rëndë Nëse keni ose mund të përdorni krem ​​të rëndë, kjo recetë e makaronave me salcë kërpudhash ia vlen kremin shtesë.
 • qumësht – Çdo qumësht që keni është mirë.
 • Kripë – Përdorni kripë të mirë kosher për shije.
 • I ftohtë – Më pëlqen ta grij vetë piperin tim të zi në një salcë kremi të lehtë me kërpudha, por mund të përdorni edhe piper të zi të bluar imët.
 • parmixhano Pak para se t’i shërbeni, sipër kësaj makarona vendosni pjatën me proshutë me parmixhan të grirë.
 • majdanoz – Kjo është opsionale, por më pëlqen të vendos majdanoz të freskët të grirë sipër kësaj pjate. Nëse kjo është ajo që keni në raftin tuaj të erëzave, atëherë edhe e thata do të funksionojë.

udhëzime hap pas hapi

Katër hapa për të përgatitur salcën e kërpudhave
 1. vlim Petë rigatoni (ose të tjera) sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni Makaronat dhe i hidhni me pak vaj ulliri që të mos ngjiten dhe lërini mënjanë.
 2. Më pas, në një tigan të madh, Kuzhinieri Gatuani proshutën në nxehtësi mesatare-të lartë ose derisa të jetë thjesht e freskët, duke pasur kujdes që të mos e teproni. Më pas, përdorni darë transferimi Në një pjatë të veshur me peshqir letre, lëreni përafërsisht proshutën të ftohet pak. prerje, Shënim: Sigurohuni Mbani ato pika proshutë nga tigani. (Shih shënimin më poshtë për një metodë alternative.)
 3. Tani, në të njëjtën tigan, mbi nxehtësinë mesatare në të lartë, shtoni hudhrat dhe kërpudhat dhe skuq Skuqeni për 2-3 minuta ose derisa hudhra të jetë aromatik dhe kërpudhat të jenë të buta. përziej Copa proshutë.
 4. Spërkatni Brumë mbi hudhra, kërpudha dhe proshutë dhe përziej për 1 minutë.
 5. ngadalë I ngadalshëm në lëngun e pulës, kremin e trashë dhe qumështin. bashkojeni përzierjen vlimMë pas uleni temperaturën në një valë të lartë.
 6. vlim Gatuani për 5-10 minuta, ose derisa salca të bëhet e trashë dhe kremoze.
 7. Sezoni Shtoni kripë dhe piper sipas shijes dhe shtoni në petët e makaronave.
 8. Shije Dhe shtoni më shumë kripë dhe piper nëse është e nevojshme.
 9. E zbukurojmë këtë pjatë me makarona me kërpudha me parmixhan dhe majdanoz dhe e shërbejmë. kënaquni!
Katër faza të përgatitjes së makaronave me salcë kërpudhash

pse funksionon

Lehtësi – Pak nga ajo, pak nga ajo dhe para se ta kuptoni, keni një pjatë makaronash të shijshme, kremoze dhe të shijshme, e cila rrotullohet në një salcë kremoze kërpudhash me proshutë.

e preferuara e familjes – Edhe fëmijët e mi të dashur e duan këtë pjatë! Unë i kam bindur të hanë edhe kërpudha! Rezulton se kur kërpudhat kanë shije të shijshme, nuk doni t’i zgjidhni ato. Kush e dinte?

e majta e madhe – Nëse ka mbetur, dmth kjo makarona me proshutë është e madhe e mbetur për ditën e nesërme. Ose më pëlqen ta ha për drekë gjatë javës. Vendoseni enën në mikrovalë për rreth një minutë për t’u ngrohur, përziejeni, më pas lërini një ose dy minuta dhe voila – Pasta Easy Mushroom Cream Salce Makarona me proshutë për drekë! Do të ndiheni mirë në zyrë.

lehtësisht i personalizueshëm Përdorni çdo makarona të zgjedhjes suaj, ose shtoni më shumë parmixhan (ose ndonjë djath tjetër të fortë) në salcën e makaronave me kërpudha kur e bëni atë. Shtoni pak brokoli të gatuar në gjellë dhe shtoni perimet tuaja për të shtuar pak jeshile. Përdorni proshutën e gjelit të detit ose sallamin e zier të pulës italiane si proteinë. Ose edhe hiqni kërpudhat nëse është e nevojshme!

Tavë makaronash rigatoni me salcë kërpudhash

përfitimet e ngrënies së kërpudhave

Ndoshta njohja e vlerave ushqyese të kërpudhave do t’ju ndihmojë juve që nuk i pëlqejnë ato!

Kërpudhat janë të ulëta në kalori, por të larta në antioksidantë, vitamina dhe minerale. Kërpudhat Cremini, në veçanti, janë shumë të larta në zink, i cili është i shkëlqyeshëm për sistemin tuaj imunitar. Kërpudhat janë gjithashtu të pasura me kalium, i cili është i mirë për presionin e gjakut. Dhe vetitë anti-inflamatore të kërpudhave janë gjithashtu të shkëlqyera për sistemin tuaj imunitar. Së fundi, kërpudhat janë një zëvendësues i shkëlqyer i mishit për ato të hëna pa mish.

Si të pastroni dhe prisni kërpudhat e plota?

Ju nuk keni nevojë gjithmonë të pastroni kërpudhat tuaja. Në fakt, vënia e tyre nën ujë mund të shkaktojë që ato të fillojnë të prishen menjëherë, prandaj sigurohuni që të mos lani papastërtitë prej tyre derisa të jeni gati për t’i prerë dhe gatuar dhe/ose ngrënë.

Nëse kërpudhat tuaja duken të pastra, mos i lani dhe vazhdoni t’i prisni. Nëse duken pak të ndotura ose ngjitëse, mund t’i fshini me një peshqir letre. Nëse janë vërtet të ndotura, mund t’i lani dhe më pas thajini.

Për të prerë kërpudhat fillimisht preva fundin e kërcellit. Nëse kërcelli është vërtet i thatë, mund ta prisni të gjithë. Më pas vendosni anën e kërcellit të kërpudhave poshtë dhe kaloni thikën përmes tyre për të bërë feta të çfarëdo trashësie që ju nevojitet. Sa më të trasha të jenë fetat tuaja, aq më shumë do të duhet për t’u gatuar dhe anasjelltas.

Makarona me kërpudha dhe proshutë me një pirun në një pjatë

Si të ruani kërpudhat dhe sa zgjasin ato

Mund të ruani kërpudhat e freskëta në frigorifer deri në 7 ditë. Nëse janë pjekur, mund të ruhen në frigorifer për rreth 3-5 ditë (i hidhni kur të fillojnë të bëhen tul dhe/ose ngjiten).

Për t’i bërë kërpudhat tuaja të qëndrojnë më gjatë në frigorifer, mbajini të plota (ose blini të plota) dhe mos i gatuani derisa të jeni gati për t’i ngrënë. Gjithashtu, mos i lani kërpudhat përpara se t’i vendosni në frigorifer, pasi kjo do të bëjë që ato të kalben më shpejt. Nëse duhet të shpëlahen, bëjeni pak para se të jenë gati për t’u prerë dhe gatuar.

këshilla të ekspertëve

 • Kjo gjellë me makarona me kërpudha me proshutë mbajeni në frigorifer Në një enë hermetike deri në 5 ditë. Mund ta ngrini, por makaronat mund të bëhen të skuqura në frigorifer, vetëm një paralajmërim.
 • jo në Mess Makes Bacon Ndërsa gatuani në sobë? Provoni recetën time të proshutës së pjekur në furrë. Kur të vijë koha për të skuqur hudhrat, ia shtoni gjalpit dhe e skuqni. Kjo salcë e gjalpit të hudhrës mund të zëvendësojë pikimin e proshutës.
 • ndjehuni të lirë të Përdorni çdo petë makarona italiane në këtë recetë. Fettuccine, Bowtie, Ziti dhe penne funksionojnë të gjitha. Zgjidhni të preferuarën tuaj ose çfarëdo që keni në dorë!
Pamje e sipërme e një pjate me makarona me proshutë dhe kërpudha me një pirun

Më shumë receta që do t’ju pëlqejnë

Po kërkoni të gjitha recetat e shijshme të makaronave? Shikoni postimet e mia të njohura për makaronat Alfredo me karkaleca Cajun, Makaronat e pulës me domate të thara në diell dhe Alfredo pule me brokoli.

E keni bërë këtë recetë makaronash me kërpudha? E shkëlqyeshme! ju lutem vlerësoni recetën më poshtë!

Pamje nga afër e makaronave Rigatoni me kërpudha dhe salcë proshutë

Salca më e mirë e kërpudhave kremoze për makarona

atë Makarona me kërpudha kremoze me proshutë shume e bukur. Kërpudhat e skuqura, proshutë të kripur dhe petë të buta makarona hidhen në një salcë kremoze hudhre në vetëm 30 minuta – nuk mund të bëhet më mirë se kjo!

koha e përgatitjes: 10 Minuta

Koha e GATIMIT: 20 Minuta

0 Minuta

koha totale: 30 Minuta

Shërbimet: 4 porcionet

Udhëzim

 • Gatuani petë sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni, hidheni me pak vaj ulliri dhe lëreni mënjanë.

 • Në një tigan të madh, gatuajeni proshutën mbi nxehtësinë mesatare derisa të jetë e freskët (mos e gatuani). Përdorni darë për ta transferuar proshutën në një pjatë të veshur me peshqir letre për t’u ftohur pak përpara se ta prisni përafërsisht. *Vendosni pikat e proshutës në tigan* (shih shënimin për metodën alternative)

 • Në zjarr mesatar-të lartë, shtoni hudhrat dhe kërpudhat në tigan dhe skuqini për 2-3 minuta derisa hudhra të jetë aromatike dhe kërpudhat të zbuten. Përzieni copat e proshutës.

 • Hidhni miell mbi hudhrat, kërpudhat dhe proshutën dhe përzieni për 1 minutë.

 • Hidhni ngadalë lëngun e pulës, më pas kremin e trashë dhe qumështin. Lëreni të ziejë, më pas zvogëloni në një valë të lartë.

 • Ziejini për 5-10 minuta derisa salca të jetë e trashë dhe kremoze.

 • I rregullojmë me kripë dhe piper. Përziejini petët e makaronave.

 • Shijoni, shtoni kripë dhe piper nëse është e nevojshme. Nëse dëshironi, zbukurojeni me parmixhan dhe majdanoz dhe shërbejeni. kënaquni!

shënime

Pjekja e pjekjes: Nëse nuk dëshironi një spërkatje me proshutë, përdorni metodën time të proshutës së pjekur në furrë dhe më pas skuqni hudhrën tuaj në 2 lugë gjelle gjalpë në vend të pikave të proshutës. Përndryshe, mund të përdorni një peshqir letre për të hequr pjesën më të madhe të yndyrës së proshutës nga tigani dhe më pas shkrini 1-2 lugë gjalpë në tigan përpara se të shtoni kërpudhat dhe hudhrat.
Petë makaronash: Në këtë recetë mund të përdorni çdo makarona italiane. Përdorni Fettuccine, Bowtie, Ziti, penne, të preferuarën tuaj ose çfarëdo që keni në dorë!

të ushqyerit

Kalori: 728 kcal, Karbohidratet: 74 po, Proteina: 21 po, trashë: 39 po, Yndyra e ngopur: 20 po, Yndyra e poliunsaturuara: 4 po, yndyrna mono të pangopura: 13 po, Yndyrnat trans: 1 po, Kolesteroli: 109 mg, Natriumi: 1072 mg, Kaliumi: 620 mg, Fibra: 3 po, Sheqeri: 7 po, Vitamina A: 987 IU, vitaminë C: 6 mg, Kalciumi: 137 mg, Hekuri: 2 mg

Leave a Comment

Your email address will not be published.