mac choux – cigan

Cajun. Jepini misrit tuaj një Makeover në stilin e Luizianës mac choux, Misri është skuqur në yndyrë proshutë me erëza Cajun ose Creole, së bashku me përmirësues të tjerë të shijes.

Kjo recetë është e përkryer për verën, kur sezoni i misrit është në kulmin e tij. Do të bëhet gatimi i ri i yjeve në gatimet dhe ushqimet tuaja.

Është e ëmbël, e shijshme dhe pak pikante…

Ata me siguri dinë të bëjnë disa ushqime të shijshme në Luiziana, edhe kur bëhet fjalë për pjatat anësore. Orizi ynë i pistë dhe sallata me lakër kreole janë vetëm dy anë të tilla.

Ky maque choux është bërë një nga të preferuarat e mia për verën, sepse e dua misrin, dhe atëherë është në kulmin e tij.

Sigurisht që mund të konsiderohet si një kushëri, apo ndoshta edhe një vëlla apo vëlla i Sukotash-it. Por ka pak më shumë goditje.

Mak choux, shqiptimi …

… është një pjatë tradicionale e Luizianës që mendohet të jetë një kombinim i kuzhinës Cajun dhe kuzhinës vendase amerikane.

Misri, specat zile dhe qepët skuqen në yndyrë proshutë, së bashku me erëza dhe nganjëherë përbërës të tjerë.

Zakonisht është një pjatë anësore, por shtimi i mishit ose ushqimeve të detit mund ta shndërrojë maque choux në një pjatë kryesore me një tenxhere.

Jepini misrit tuaj një ndryshim në stilin e Luizianës me këtë Cajun Maque Choux! Kjo është pjata e përsosur e verës kur misri i ëmbël është në sezon.
 • proshutë – Si mjet për skuqje përdoret yndyra e proshutës, por neve na pëlqen ta thërrmojmë në enë. Në mungesë të tij mund të përdorni gjalpë.
 • kalli misri – Patjetër që shkoni me të freskëta kur është në sezon, por e ngrira funksionon nëse nuk keni akses në të freskëta.
 • speca zile – Ne përdorim të gjelbër dhe të kuq.
 • qepë
 • Erëza Cajun ose Creole.
 • krem – Opsionale, por e shkëlqyeshme.

Skuqni proshutën në një tigan dhe më pas transferojeni në një pjatë. Hiqni të gjitha, përveç 2 lugëve të yndyrës së proshutës (pjesën tjetër mbajeni në frigorifer për recetat e ardhshme, mund të ruhet në frigorifer deri në 3 muaj).

Hidhni specat dhe qepët e prera me erëza Cajun ose Creole. Ne gjithmonë rekomandojmë të bëni vetë. Ju mund të ndiqni recetën tonë për erëza kreole shtëpiake.

Skuqini për disa minuta, derisa të fillojnë të zbuten, më pas shtoni misrin. Skuqini për 10 minuta shtesë.

Mac Choux përpara se të shtoni krem

Mund të ndaleni atje, të shtoni proshutë dhe të pini një pjatë krisur. Por për ta çuar vërtet maque choux-in tuaj në nivelin tjetër, përzieni pak krem ​​të rëndë. Kur të nxehet, shtoni proshutë të grimcuar në të.

 • Përziejini me perime të tjera, si selino ose domate.
 • Bëjeni këtë një pjatë më të lehtë duke e zëvendësuar kremin me lëng pule.
 • Jepini pak më shumë goditje duke i derdhur salcën e nxehtë të stilit të Luizianës.
 • Për një vakt të plotë, prisni fillimisht mishin e pulës ose karkalecat. Hiqeni në një pjatë ndërsa gatuani gjellën dhe më pas hidheni përsëri me kremin. Ose, përdorni mbetjet e pulës rotisserie.

Mac choux bën mbetje të shkëlqyera, thjesht vendoseni në frigorifer në një enë hermetike deri në 4-5 ditë. Ngroheni përsëri në sobë me një spërkatje uji.

Mund ta ngrini, por lini mënjanë çdo pjesë për të ngrirë përpara se të shtoni kremin, pasi nuk ngrin mirë.

Jepini misrit tuaj një ndryshim në stilin e Luizianës me këtë Cajun Maque Choux! Kjo është pjata e përsosur e verës kur misri i ëmbël është në sezon.

Këtë verë, çoni niseshtenë tuaj të misrit në nivelin tjetër dhe bëni këtë mac choux. Kjo është një recetë super e shijshme që na pëlqen shumë.

Çojeni atë në potlukun tuaj të ardhshëm, të gjithë do ta kërkojnë recetën!

Vendosni ose shënoni këtë recetë të mrekullueshme në mënyrë që të dini gjithmonë se ku ta gjeni. Dhe sigurohuni që të abonoheni në GypsyPlate, ne gjithmonë po krijojmë receta të reja të thjeshta për ju!

Shërbyer Mac Choux në një tas cigan

Provoni këto receta të tjera të shkëlqyera Cajun dhe Creole!
makarona jambalaya
Karkaleca Creole
cochon de laeto
salcë remolade
Remoulade me karkaleca
Karkaleca Cajun Scampi
Grilat dhe grilat
yakamin

material

 • 4 feta proshutë

 • 1/2 piper i gjelbër, i copëtuar

 • 1/2 spec i kuq zile, i copëtuar

 • 1 qepë e vogël, e grirë

 • 1,5 lugë erëza kreole

 • 4 gota kokrra misri

 • 1/2 filxhan krem ​​të rëndë

 • kripë për shije

Udhëzimet

  1. Skuqni proshutën në një tigan mbi nxehtësinë mesatare, më pas vendoseni në një pjatë. Hiqni të gjitha, përveç 2 lugë gjelle me yndyrë proshutë.
  2. Shtoni speca dhe qepë të copëtuara, së bashku me erëzat kreole.
  3. Skuqini për disa minuta, derisa të fillojnë të zbuten, më pas shtoni misrin. Skuqini për 10 minuta shtesë.
  4. Përzieni kremin e trashë dhe gatuajeni derisa të nxehet.
  5. Shtoni proshutën e grirë dhe shërbejeni menjëherë.

informacion të ushqyerit

rendimenti 6

madhësia e shërbimit 1

sasia për shërbim

kalorive 207yndyrë totale 11 gYndyra e ngopur 6 gramyndyra trans 0 gYndyrna të pangopura 5Gkolesterolit 30 mgnatriumi 1050 mgKarbohidrate 23 Gfibra 3GSheqeri 6 gramproteina 7 G

Informacioni ushqyes i llogaritur nga Nutritionics.

E keni bërë këtë recetë?

Ju lutemi lini një koment në blog ose shpërndani një foto në Pinterest

Mos humbisni kurrë një recetë!

Bashkohuni me listën e postimeve të GipsyPlate dhe merrni receta të thjeshta për darkë të dorëzuara në kutinë tuaj postare. Nga ushqimi komod në shtëpi te kuzhinat ekzotike nga e gjithë bota.

Leave a Comment

Your email address will not be published.