Llojet e makaronave – Forma të zakonshme të makaronave dhe çiftëzime salcesh

Makaronat janë të mrekullueshme. Me vetëm disa përbërës—miell, ujë dhe kripë—mund të bëhet një brumë i thjeshtë për të bërë më shumë se 600 lloje të ndryshme makaronash. Ka petë të gjata, tuba të shkurtër, fletë të sheshta, kokrra të vogla etj. Dhe secila prej këtyre formave të makaronave shërben për një qëllim të ndryshëm. Një lloj kreshtash janë të mira për të mbajtur salcën e domates; Pjesa më e madhe e tjetrës do të përballojë një salcë kremoze me tre djathë; Dhe tjetri mund të jetë ylli i shfaqjes me një salcë të thjeshtë gjalpi dhe barishte.

Ne u konsultuam me disa ekspertë të makaronave (punët më të mira në botë) për të mësuar gjithçka rreth llojeve të zakonshme të makaronave dhe salcave që kombinohen më mirë me to. Matthew Adler është një partner dhe kuzhinier ekzekutiv në Caruso Grocery, një restorant italian i vjetër në Uashington DC. “Çfarëdo salcë që po shërbeni duhet të ketë të njëjtën strukturë si makaronat,” shpjegoi ai. Dino Borri, VP Global për Italinë, i bëri jehonë këtij mendimi, duke thënë se madhësia e makaronave dhe çiftimi i salcave mund të varen nga vendi ku ndodheni në Itali. “Jo vetëm çdo rajon, por çdo qytet i vogël, çdo zonë e vogël ndryshon mënyrën se si formohen salcat dhe makaronat,” tha ai.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se çiftet e salcës së makaronave nuk janë një madhësi që i përshtatet të gjithëve. Bozhure nuk duhet të mbajë gjithmonë salcë vodka. Fettuccine nuk ka nevojë të mbulohet me salcë Alfredo. Shikoni listën e mëposhtme për të zgjeruar botën tuaj të makaronave, në mënyrë që herën tjetër që të jeni në dyqan, mund të mendoni dy herë për të marrë atë kuti me pena dhe për të provuar diçka të re.

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

1

agnolotti

“Është një makarona e freskët me mbushje mishi”, tha Borri për këtë makarona të mbushura. “Mund t’i hani me pak djathë të mbushur me vaj ulliri ekstra të virgjër ose gjalpë. Ose me më pak salcë mishi.”

2

Flokët e engjëjve

Siç sugjeron edhe emri i tij, flokët e engjëllit janë shumë të gjatë, të hollë dhe delikate. Për shkak të kësaj, duhen vetëm disa minuta për të gatuar dhe duhet të përgatitet lehtë me vaj, gjalpë ose salcë të hollë domate.

3

bucatini

Bucatini është një petë shumë e rëndë. Aq e trashë në fakt, ka një vrimë të vogël nëpër të cilën kalon petë. “Ne e shërbejmë ragun tonë me bucatini sepse është një makarona e trashë dhe bluarja në mish është pak e ashpër,” tha Adler. Pesha e bukatinit mund t’i rezistojë shumicës së salcave më të trasha dhe më të rënda.

4

kaskateli

fjalë kaskateli vjen nga Fjala italiane për ujëvarë. forma është ideja xixëllues podcast Pritësi Dan Pashman. Ata vendosën të krijojnë formën e përsosur të makaronave, duke kombinuar finesën, pirun dhe zhytjen e dhëmbëve. Rrobat krijojnë një lug për salcën, forma e gjatë e bën të lehtë pirunin dhe tekstura komplekse e bën atë argëtuese për t’u ngrënë.

5

Kavatappi

Cavatappi janë më pak si kaçurrelat me tapa dhe më shumë si kaçurrela tubulare me kreshta. E gjithë ajo strukturë e integruar i bën ato të shkëlqyera për çdo salcë – kremoze, e trashë, me bazë domateje ose vaji.

6

kavateli

Në pamje të parë, kavatelët duken si krimba të vegjël të trashë dhe të vegjël. Tekstura është jastëk, e butë dhe e butë. Ato shpesh shërbehen me brokoli dhe sallam, por gjithashtu luajnë mirë me salcën e kuqe dhe salcën e gjalpit të barishteve.

7

ditalini

Ditalini janë tuba super të shkurtër, që përdoren shpesh si bazë në sallata ose për t’i shtuar masë supave.

8

farfalle

A do të habiteshit të dinit se farfall do të thotë flutur? Kjo formë makarona me valë, e njohur gjithashtu si papion, është bërë nga mielli i grurit të fortë, kështu që është shumë i fortë, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm me pjatat e gatuara, salcat kremoze dhe sallatat.

9

fetuccine

Kjo petë e sheshtë me fjongo është më e njohur për kombinimin me salcën Alfredo. Përzierja e trashë dhe kremoze ngjitet në mënyrë të përkryer me fetuccine, duke e bërë atë një shoqërues të shkëlqyeshëm për çdo salcë të butë dhe/ose kremoze.

10

fusilli

Fusilli, i njohur gjithashtu si tapash, ka shumë shtresa për të mbajtur salcën në vend. Shkon mirë me pesto borziloku ose salca të tjera të lëmuara.

1 1

gemeli

Kjo formë makarona është bërë nga një varg makaronash të përdredhura së bashku për të formuar një bukë me dy fije. Është po aq i gjithanshëm sa pena, por pak më pak popullor, që do të thotë se është një mënyrë e thjeshtë për t’u bërë përshtypje mysafirëve të darkës. Mendoni peston, salcat krem, supat, tavat dhe më shumë.

13

Lazanja

Kjo nuk është një gabim shtypi. Fletët e gjata të makaronave që përdorni për të bërë pjata të kripura, të kripura dhe të pjekura me mish quhen lazanja. Vetë pjata quhet lasagna.

14

gjuhësor

Në shumicën e menuve të restoranteve, do të gjeni linguine, një petë e sheshtë me gjerësi pak më të vogël se një fettuccine, për t’u shoqëruar me pjata me ushqim deti. Linguine është tradicionale me molusqe, por do ta shihni gjithashtu të shërbyer me karkaleca, kalamarë, fiston dhe butakë të tjerë. Ka shije të mirë edhe me salcat me bazë kremi.

16

manicotti

Manicotti janë tuba gjigantë me kreshta të mëdha që mbushen me djathë, vishen me salcë dhe piqen në furrë.

17

orecchiette

rrjedh nga fjala italiane oreçi, pra veshët e vegjël, kjo formë e lezetshme është shumë e vështirë për t’u bërë me dorë. Tradicionalisht, ajo shoqërohet me perime jeshile si brokoli, por një gropëz e vogël bën gjithashtu një mbajtës të shkëlqyeshëm të salcës.

18

orzo

Orzo konsiderohet makarona ose pak makarona. Forma e vogël si kokrra është e mrekullueshme në supa, sallata ose salcat e mishit.

19

pacheri

Mendoni për pacherin si një rigatoni të madh dhe të lëmuar. Është i shkëlqyeshëm me salcë mishi dhe peshku të trashë. “Ka një vrimë të madhe brenda dhe çdo copë peshku futet brenda,” tha Borri. “Sa herë që prisni makarona, keni edhe ndonjë peshk”.

20

papardelle

Pappardelle është një makarona me bazë vezësh dhe është më delikate dhe pak më e gjerë se tagliatella. Emri vjen nga fjala italiane për të gëlltitur, papare, Provojeni me salca dhe lecka mishi, si kjo Bolognese.

21

pena

Penne, ose penne rigate, është një makarona e zakonshme me tuba e bërë nga mielli i bollgur. Skajet janë të prera në një diagonale dhe trupi ka kreshta të vogla, duke e bërë atë ideal për salcat më të buta. Mendoni salcën e vodkës, salcën krem ​​ose marinara. Tekstura si kjo pjatë e paraqitur në foto me perime të pjekura mund t’i shtohet edhe një sallate me makarona të pasura me përbërës.

22

ravioli

Ravioli është një makarona me bazë vezësh e mbushur me djathë rikota, mish dhe/ose barishte dhe perime. Mund të shërbehet me një salcë të thjeshtë domate ose gjalpë të injektuar.

23

rigatoni

Mendoni për rigatonin si motrën më të madhe të flamurit. Është një formë tubulare me kreshta të thella, por skajet janë prerë drejt dhe jo diagonale dhe vetë tubi është më i madh. Kjo e bën atë super të gjithanshëm në çiftëzimin e salcave dhe të aftë për t’u bërë ballë salcave të rënda. Zgavra është e mrekullueshme për të mbajtur salcat e mishit ose shumë djathë dhe mund të hidhet edhe në furrë për një makarona të pjekura.

24

rotel

Ju ndoshta e njihni atë si makarona me rrota. Kreshtat dhe vrimat që përbëjnë këtë formë janë ideale për të mbajtur një copë salcë ose një copë mishi.

25

Predha

Fjala italiane për sferën është Konçiglie, Ato vijnë në disa madhësi, me opsionin më të vogël rreth një çerek. Ato përdoren për salcat mac dhe djathë ose krem. Topa të mëdhenj përdoren për mbushje dhe pjekje.

26

spageti

Spageti është një nga makaronat më të njohura në botë dhe ndoshta petë më e njohur për shumicën e njerëzve. Është e rrumbullakët dhe jo shumë e trashë apo e hollë dhe shkon shumë me të. disa. Salca Salcat me bazë vaji, salcat e domates, salcat krem… dhe si mund të harrojmë spageti karbonara?!

27

tagliatelle

Gjerësia e një petë tagliatelle është diku midis një fetuccine dhe një parpardelle. Forma e saj e shiritit të sheshtë mund të mbajë salca të trasha si ragu.

28

tortelini

Tortellini është një makarona e mbushur, në formë unaze, e mbushur shpesh me djathë dhe mish si proshuto, pulë të bluar dhe rikota. Kjo është një makarona shumë e shijshme, ka një pjatë, tortellini en brodo, ku makaronat shërbehen vetëm në lëng mishi. Do të shkonte mirë edhe me lloje të tjera supash.

29

trofe

“Është një copë e vogël e vogël makarona që vjen nga Liguria”, tha Borri për këtë makarona të përdredhur. Liguria është gjithashtu rajoni ku ka origjinën pestoja e borzilokut, kështu që shpesh do t’i shihni të servirura së bashku.

30

ziti

Ziti është një makarona tubulare pa kreshta. Madhësia varion midis penës dhe rigatonit dhe përdoret shpesh në pjatat e pjekura me djathë si ziti i pjekur.

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Leave a Comment

Your email address will not be published.