Libri i gatimit Wakanda sjell në jetë dijen e ushqimit të Pantherit të Zi

Lakër jeshile dhe domate të skuqura

Koha aktive:25 minuta

koha totale:35 minuta

Shërbimet:4

Koha aktive:25 minuta

koha totale:35 minuta

Shërbimet:4

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Botët imagjinare që rrotullohen rreth shumë shfaqjeve televizive, filmave dhe videolojërave mund të ndihen po aq reale dhe kuptimplota për fansat sa edhe vendndodhjet me kode postare të vërteta. Mendoni Hogwarts, një shkollë me konvikt magjike, me dritë mjalti në botën e librave dhe filmave të Harry Potter; galaktika e largët e “Luftërave të Yjeve”; Ose edhe qyteti i vogël dhe i lezetshëm i Stars Hollow në “Gilmore Girls”.

Wakanda, toka e pasur, teknologjikisht e avancuar, e rrethuar nga malet e filmit komik dhe bllokbuster “Black Panther” 2018, megjithatë, luan një rol edhe më të rrallë. Nuk është vetëm mjedisi për aksionin në një ekskluzivitet të dashur; Është bërë një simbol i madhështisë afrikane, një vend mitik që ndihet si një atdhe i vërtetë për shumë njerëz, jo vetëm për entuziastët e komikeve me postera të mbretit T’Challa në muret e tyre të dhomës së gjumit.

Këtë javë, vendi mitik po sheh zgjerimin e kulturës së tij me “The Official Wakanda Cookbook”, një koleksion recetash të miratuara nga botuesi “Black Panther” Marvel.

“Padyshim që ndjeva një kombinim presioni dhe krenarie,” thotë Nyanika Banda, një shkrimtare dhe kuzhiniere e pavarur që krijoi librin e gatimit. “Dija e Black Panther dhe kuptimi i Wakanda janë kaq të rëndësishme shoqërore tani, jo vetëm për amerikanët me ngjyrë, por për njerëzit me origjinë afrikane në mbarë botën.”

Banda, e cila ka qenë prej kohësh studente e Foodway të diasporës afrikane, e zhvilloi historinë brenda historisë së më shumë se 70 recetave dhe librave të gatimit: ajo është shkruar nga këndvështrimi i një gruaje të re që zhveshet nga kryeqyteti i saj. Stalla e nënës në tregun e mbretit T’Challa për të qenë kuzhinier mbretëror; Një grua që – si Banda – u ndikua nga gratë e moshuara në familjen e saj.

Përveç sfidave të paraqitura nga kënaqja e një baze fansash entuziaste dhe respektimi i një gur prove kulturor, Banda u përball me një detyrë më praktike. Shpesh, një autor librash gatimi që shkruan për një rajon të botës është i shqetësuar për t’i qëndruar besnik kuzhinës, përbërësve, njerëzve dhe historisë së vendit. Por çfarë kuptimi ka të jesh besnik ndaj diçkaje që nuk ekziston realisht?

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Banda thotë se para nënshkrimit të projektit, ai e kishte parë filmin, por nuk kishte lexuar shumë komike. Dhe kështu ai eksploroi dhe zbuloi një pus të thellë faqesh interneti të nxitura nga fansat, duke u përpjekur të kuptonte personazhet dhe peizazhin e Wakanda. Ushqimi nuk shfaqet në mënyrë të dukshme në komike apo filma, kështu që një kreativitet ishte në rregull.

Pak ide erdhën më lehtë. Ka një liqen në Wakanda, vëren Banda, kështu që pjatat e peshkut do të funksionojnë. Produktet dhe përbërësit e disponueshëm në Afrikën Sub-Sahariane (ku ndodhet Wakanda, sipas komikeve), të tilla si kasava, mango dhe dhi (mund ta zëvendësoni qengjin, udhëzon Banda), figurojnë dukshëm. Janë paraqitur edhe pjata me perime – në një recetë për patëllxhanë dhe barishte, rrëfyesi vëren se “shumë Wakandan hanë një dietë kryesisht vegjetariane”, ndoshta një referencë për një moment të përshkruar në film në të cilin udhëheqësit e fiseve ‘Baku kërcënon të ushqejë një. Para se agjenti i CIA-s të kërcënojë fëmijët e tij është vetëm një shaka. “Po bëj shaka”, thotë ai. “Ne jemi vegjetarianë.”

Një pjesë e rëndësishme e historisë së mbretërisë është se ajo është jashtëzakonisht e avancuar teknologjikisht, kështu që Banda donte disa pjata që përfshinin pajisje, të tilla si një makinë sous-vide ose një dehidratues, për ta përfaqësuar atë.

Një pjatë e tillë, Smoked Mushroom Jerky, u frymëzua nga Dora Milaje, ekipi elitar i luftëtareve femra të Wakandës. “Mendova se do të ishte diçka që do të furnizohej me karburant, por do të funksiononte mirë,” thotë Banda.

Jennifer Sims, redaktore e Banda në Insight Editions, botuese e Wakanda Cookbooks si dhe e dhjetëra librave të tjerë spinoff të kulturës pop, thotë se që nga fillimi, ajo nuk donte të krijonte një libër gatimi që ishte “afrikan” në përgjithësi. “Ne donim të sigurohenim që nuk po përpiqeshim të përfaqësonim Afrikën si një kulturë ushqimore,” thotë ajo.

Për të krijuar një pjatë që të jetë fantastike, por të ndihet e veçantë, Banda tërhoqi vëmendjen jo vetëm te studimi i ushqimeve afrikane, por edhe në kuzhinën familjare. Një pjatë, Lakra e pjekur me domate, u mor direkt nga vakti i fundit që Banda gatuan me tezen e saj, e cila, ashtu si babai i Bandës, lindi në Malavi. “Ne folëm dhe qeshëm, dhe ishte një moment i veçantë”, thotë Banda, halla e së cilës vdiq në vitin 2020. “Kam menduar shumë për këtë ndërsa po shkruaja këtë.”

Një nga situatat e vështira të imponuara nga legjenda e Panterës së Zezë ishte se Wakanda, ndryshe nga shumë vende të tjera afrikane, nuk u kolonizua kurrë – sipas dijes së saj, ajo u fsheh prej kohësh për t’u mbrojtur nga pjesa tjetër e botës. Ishte dhe përmbante vlerën e saj. metal, nga të huajt. Dhe kështu Banda duhej të gjente një histori për të shpjeguar ndikimet perëndimore.

Një pjatë e thjeshtë me troftë dhe një kafe e ftohtë e zbukuruar me kakao interpretohen nga Captain America në një turne në Wakanda. Personazhi tregimtar, një vizitë në Nju Jork nga kuzhinieri imagjinar i pallatit, interpreton një pjatë makarona. Dhe mbreti aktual, T’Challa, u arsimua në Amerikë dhe Evropë me një emër fiktiv, dhe disa pjata përshkruhen si ushqime të zbuluara jashtë vendit.

Banda dhe Sims punuan ngushtë me ekipin e Marvel kur zhvillonin pjatat dhe tregimet rreth tyre. “Ne do të flisnim nëse ai mendonte se do të ishte pjesë e Wakanda,” thotë Banda. “Doja që pjata të kishte integritet brenda, por edhe të kishte integritet për sa i përket tregimit”.

Banda i zhvilloi recetat ndërsa jetonte me gjyshen e saj 90-vjeçare në Amherst, Mass, gjatë pandemisë. Dhe në të njëjtën kohë, ai e kuptoi se sa e rëndësishme ishte historia e Black Panther për fansat e tij më të përkushtuar. “Unë kurrë nuk kam menduar për fansat e Black Panther që shpresonin se do ta shihnin kohën dhe mendova se kjo shkoi në të,” thotë Banda.

Adhuruesit e Black Panther nuk janë të vetmit kuzhinierë që mendojnë për shtëpitë botuese këto ditë. Wakanda Cookbooks është pjesë e një tendence në rritje të librave të gatimit të kulturës pop të bazuar në ekskluzivitete të njohura me baza besnike të fansave. CEO i Insight Editions, Raul Goff tha se ai pa potencialin e zhanrit për herë të parë që nga suksesi i librit të gatimit “World of Warcraft” të vitit 2016, bazuar në lojën e njohur në internet me role.

Që atëherë, botuesi ka prodhuar dhjetëra tituj të lidhur me lojëra si “The Elder Scrolls” dhe “Street Fighter”, si dhe filma dhe TV, duke përfshirë “Star Wars”, “Friends”, “Downton Abbey” dhe librat e ardhshëm të gatimit. . “Seinfeld” dhe “Emily në Paris”.

Goff i sheh këta libra si më shumë sesa thjesht një dhuratë për Krishtlindje për nipin e tij të fiksuar pas sportit ose mikun e tij të dashuruar. Ai thotë se gatimi i ndihmon fansat të lidhen me historitë dhe personazhet që duan, në një mënyrë që asnjë T-shirt nuk mundet. “Është vetëm një aspekt tjetër i të qenit i zhytur në atë botë, çfarëdo qoftë ajo,” thotë ai.

A ka ndonjë shfaqje për të cilën ai nuk mund të imagjinonte një spinoff të një libri gatimi? Ndoshta “The Walking Dead”, sugjeron ky reporter? Sigurisht që nuk ka asgjë më të shijshme në luftën për të mbijetuar pas një apokalipsi mumje.

Ai qesh. “Ne e kemi bërë këtë,” thotë ai. “Ishte një libër gatimi dhe një udhëzues mbijetese. Fansave u pëlqeu.”

“”Mirë, po “Dexter”? Unë e sfidoj atë që të emërojë shfaqjen, personazhi i titullit vrasës serial i të cilit kalon mbrëmjet e tij duke gdhendur mish njeriu.

Ka një pauzë, por Goff nuk është plotësisht i gatshëm ta pranojë. “Dexter,” thotë ai, “do të jetë i vështirë”.

Lakër jeshile dhe domate të skuqura

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shënim i ruajtjes: Lëreni në frigorifer deri në 3 ditë.

  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 qepë e vogël e verdhë (rreth 5 ons), e përgjysmuar dhe e prerë në feta
  • 5 thelpinj hudhra, të grira ose të grira
  • 2 domate të pjekura në hardhi, të grira
  • 1 lugë qimnon i bluar
  • 1 lugë paprika
  • kripë e imët
  • piper i zi i sapo bluar
  • 8 filxhanë lakër kaçurrela, me bisht dhe të copëtuar
  • 1 filxhan supë perimesh me pak kripë

Në një tenxhere të madhe me fund të rëndë ose furrë holandeze mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni vajin derisa të vezullojë. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe gatuajeni, duke e trazuar, derisa qepa të bëhet e tejdukshme dhe hudhra të fillojë të skuqet, rreth 4 minuta. Përzieni domatet, qimnonin dhe paprikën dhe i rregulloni pak me kripë dhe piper.

Shtoni një grusht lakër jeshile në të njëjtën kohë, duke e përzier herë pas here dhe prisni që të zbehet përpara se të shtoni më shumë. Pasi të jetë shtuar e gjithë lakra jeshile, shtoni në lëng.

Lëreni të vlojë, mbulojeni dhe ngrohni për 15 minuta, duke rregulluar nxehtësinë sipas nevojës për ta mbajtur të ziejë. Shijoni dhe shtoni më shumë kripë dhe/ose piper sipas nevojës.

Hiqeni nga zjarri dhe shërbejeni në stilin familjar ose ndajeni mes tasave.

Kalori: 163; Yndyra totale: 8 gram; Yndyra e ngopur: 1 g; Kolesteroli: 0 mg; Natriumi: 172 mg; Karbohidratet: 22 gram; Fibra dietike: 7 gram; Sheqeri: 6 gram; Proteina: 6 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

miratuar nga “Marvel’s Black Panther: The Official Wakanda Cookbook” Nga Judika Banda (Edicioni Insight, 2022).

gjyqi nga Alexis Sargent; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9700 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.