Lërini studentët të hanë festat e tyre të preferuara të festave

Ndërsa viti shkollor i Loyolës po i afrohet fundit, studentët po festojnë më shumë se fundin e orëve të mësimit – ata po festojnë gjithashtu Ramazanin, Pashkët dhe Pashkën.

Të tria festat ndodhin brenda prillit të këtij viti, një sinkronizim i pazakontë pasi Islami, Krishterimi dhe Judaizmi ndjekin kalendarë të ndryshëm.

Këto fe abrahamike ndajnë një diversitet të thellë në dietë, gjë që reflektohet në pjatat e përgatitura për çdo festë.

Pothuajse gjysma e studentëve të vitit 2018 të Loyola-s u identifikuan me një fe tjetër përveç asaj katolike romake, sipas një brosure të mbajtur nga Departamenti i Diversitetit Studentor dhe Çështjeve Multikulturore.

Pushimi njëmujor i Ramazanit filloi më 2 prill dhe do të përfundojë më 2 maj. Muslimanët hanë një vakt të quajtur syfyr para agimit dhe agjërojnë deri në mbrëmje që quhet Iftar. Ata gjithashtu abstenojnë nga pirja e ujit.

Seniori Mahin Naeem tha se ai ndjen se jomuslimanët po bëhen më të vetëdijshëm për diversitetin fetar në kampus.

Naeem, 20 vjeç, tha, “Këtë vit shumica e njerëzve jomuslimanë erdhën tek unë dhe më thanë, ‘Ramazan Mubarak’.”

“Ramazan Mubarak” është një përshëndetje e zakonshme në arabisht që do të thotë “Ramazan i bekuar”.

Pavarësisht nga sekti apo grupi i mërgimtarëve, shumica e muslimanëve e prishin agjërimin e tyre me një datë. Prishja e agjërimit me datë është mbështetur si nga Suneti – një përmbledhje thëniesh dhe veprash të Profetit Muhamed – ashtu edhe nga literatura shkencore. Sipas një studimi të Weill Cornell Medicine të vitit 2016, hurmat mund të balancojnë nivelet e sheqerit në gjak pas një agjërimi 10-14 orësh.

“Para disa ditësh, profesori im solli një takim në klasë dhe më tha: “Nëse duhet të prishësh agjërimin, kam një takim për ty”. Është shumë e menduar, “tha Naeem.

Naeem tha se pjata e tij e preferuar ishte pakora pakistaneze – pakora me qiqra të mbushura me patate dhe qepë dhe të shërbyera me chutney.

Studentja e dytë Ayse Gulsen tha se çfarëdo ushqimi që gatuan për vete është ndikuar nga trashëgimia e saj turke. Ajo renditi gjethet e mbushura të rrushit, supën me thjerrëza të kuqe dhe byrekët ndër ushqimet e saj të preferuara për Ramazan.

Për Gulsen, ëmbëlsira e fundit e Ramazanit është Gullak. Gullak është një pastë e përbërë nga ujë trëndafili, fëstëkë dhe shegë.

“Është ndërtuar në Perandorinë Osmane”, tha Gulsen. “Çdo ëmbëlsirë turke” [has] Arrat, veçanërisht fëstëkët. ,

Ajo tha se nëna e saj, e rritur në Turqi, nuk mund të gjente fëstëkë të plasaritur në tregje dhe duhej t’i çante vetë.

Por Ramazani është më shumë se thjesht agjërim dhe ushqim, tha Gulsen.

“Është një mënyrë për të sqaruar gjithçka,” tha ajo. “Me shpirtin tuaj, me trupin tuaj dhe me ata që ju rrethojnë. Është koha të fokusoheni në adhurimin dhe lidhjen tuaj me Zotin.”

Studentja e dytë Sarah Haseeb tha se ajo i lidh vaktet me kohën e familjes, veçanërisht gjatë Ramazanit.

“jo te gjithe [in my family] Ha darkë në të njëjtën kohë”, tha 20-vjeçari Haseeb. “Vetëm kur hamë së bashku po e prishim agjërimin. Është ai aspekti i përbashkët”.

Ajo ndau një recetë për orizin Singapori, një pjatë me shtresa e bërë me petë, oriz dhe pulë. Pavarësisht emrit të saj, pjata është pakistaneze.

Nick Russell, SJ, një studiues jezuit në Loyola, tha se ai mendon se kombinimi i Ramazanit, Pashkëve dhe Pashkës këtë vit është një kryqëzim i bukur i feve të ndryshme abrahamike.

“Është një kujtesë e marrëdhënies sonë dhe besimit tonë të përbashkët, shpëtimit tonë,” tha Russell.

Katolikët agjërojnë në ditë të ndryshme të Kreshmës, periudha dyzetditore që çon në Pashkë, e cila këtë vit bie më 17 prill. Ata gjithashtu inkurajohen të përmbahen nga ngrënia e mishit të premteve gjatë Kreshmës. Më pas, në Pashkë, ata festojnë ringjalljen e Jezu Krishtit duke festuar me familjen dhe miqtë.

“Ringjallja ka të bëjë me jetën e re,” tha Russell. “Është pjesa më e rëndësishme e Pashkëve – të jetosh së bashku si një komunitet i madh katolik dhe të festosh jetën në atë komunitet.”

Russell tha se i pëlqen pjekja, veçanërisht buka e thartë, biskotat dhe ëmbëlsirat. Ai ndau një recetë për rrotullat e kanellës, të cilat ai tha se nëna e tij i bënte për Pashkë.

E moshuara Lizzie Haggerty, një anëtare e Grupit Studentor Katolik AMDG të Loyola-s, tha se familja e saj merr pjesë në Meshën e Pashkëve në mëngjes dhe më pas mblidhet për drekë.

“Ka shumë çokollatë dhe shumë ëmbëlsira,” tha 21-vjeçari Haggerty. “Shumë prej nesh lënë jashtë ëmbëlsirat për Kreshmën, kështu që zakonisht dalim për Pashkë.”

Ajo tha se ëmbëlsira e saj e preferuar ishte një pjatë gjevre me luleshtrydhe, e bërë shpesh nga tezja e saj Cheri.

Studenti i dytë Jonathan Nerenberg tha se ushqimi i bërë në shtëpi është më i miri për Pashkën. Festa hebraike fillon më 15 prill dhe përfundon më 23 prill.

Ajo tha se pavarësisht se nëna e saj është vegjetariane, ajo për festat e festave bën gjoks viçi dhe e gjithë familja duhet ta shijojë. Nerenberg tha gjithashtu se makaronat e bëra në shtëpi ishin më të mira se makaronat e blera në dyqan.

“Kur merrni një makarona nga dyqani është me kokrra, por nëna ime e bën atë me shirita të grirë kokosi,” tha Nerenberg, 19 vjeç. “Kjo është mënyra më e mirë për ta bërë […] Unë e marr përvojën e vërtetë vetëm kur jam në shtëpi.”

Populli hebre ka një lloj tjetër kosher, ose ligj diete, për Pashkën. Kjo do të thotë se buka pa maja, buka pa maja, matzo, është një ushqim bazë për shumicën e vakteve të Pashkës.

(97 shikime, 97 shikime sot)

Leave a Comment

Your email address will not be published.