Lëreni flakën të bëjë punën me këto receta për pjekje verore, thotë Robert Irwin

Ndërsa shumë kuzhinierë të shtëpisë gatuajnë aq gjatë sa të bëhen mjeshtër të flakës, pjekja në skarë gjatë verës kërkon pa mundim për të ofruar receta me shije të patëmetë. Robert Irwin mund ta bëjë të lehtë pjekjen në skarë, por realiteti është se disa këshilla të thjeshta do të bëjnë pjata të shijshme.

Nga shfaqjet e tij të Rrjetit Ushqimor në restorantet e tij e deri te burimet e tij të mediave sociale, Robert Irwin është gjithmonë i gatshëm të ndihmojë. Ndërsa ai ka qenë integral për të ndihmuar restorantet dhe kuzhinierët të zbulojnë krijimtarinë e tyre të kuzhinës, kjo këshillë nuk kufizohet vetëm tek personi që drejton lejen. Irvine ka shumë për të ndarë për ta bërë kuzhinierin e shtëpisë një yll pas skarës.

Me gatimin e verës në meny, Irwin vlerëson që shumë janë të përgatitur të dalin jashtë dhe të ndezin një flakë. Edhe pse ndonjëherë ajo teknikë gatimi mund të jetë frikësuese, ushqimi i gatuar në flakë mund të japë një aromë të shijshme dhe të fortë.

Kur u pyet për këndvështrimin e tij mbi recetat e pjekjes së verës, Robert Irwin ndau:

“Për mua, pjekja e verës në skarë ka të bëjë me të qëndruarit larg rrugës. Brinjët dhe biftekët janë disa nga ushqimet e mia të preferuara; pak erëza e menduar shkon shumë dhe flaka bën pjesën tjetër. Për frutat dhe perimet, përsëri, me ju jeni në këtë pozicion të shkëlqyeshëm për të qenë në gjendje të tërhiqeni dhe të qëndroni larg rrugës. Flaka do të skuqë perimet që mund të bëni në sobë dhe me frutat, karamelizon sheqernat që janë tashmë atje. Pas vetëm një pak minuta keni diçka të re, të shijshme dhe të shëndetshme për të nisur.” – Robert Irwin

Është e lehtë të zotërosh recetat e pjekjes verore të Robert Irwin

Televizioni ushqimor tundon me të gjitha ato receta për pjekje në skarë gjatë verës, por realiteti është se recetat janë mashtruese të lehta për t’u zotëruar. Në të vërtetë, gjithçka ka të bëjë me vlerësimin e teknikave të gatimit të përziera me një shije të mirë.

Për shembull, të kesh një fërkim të thatë të shkëlqyeshëm dhe të gjithanshëm është një gjë thelbësore për pjekjen në skarë. Shikoni recetën e Irwin për BBQ Dry Rub.

Receta Robert Irwin Grilled Recipe, foto e siguruar nga Robert Irwin

BBQ Dry Rub – (bërin rreth 2 gota)

material,

 • 2 lugë paprika
 • 4 lugë spec djegës pluhur
 • 2 lugë gjelle koriandër të bluar
 • 4 lugë hudhër pluhur
 • 3 lugë qepë pluhur
 • 4 lugë qimnon të bluar
 • 1 lugë djegës i kuq
 • 3 lugë piper të zi
 • 3 lugë fara të thata karamele të bluara
 • 1 lugë gjelle kripë kosher

udhëzim,

 • Përziejini mirë të gjithë përbërësit.

Ky BBQ Dry Rub mund të përdoret në mish ose ushqim deti. Kur e përdorni në mish, spërkateni dhe lëreni të qëndrojë për 30 minuta. Për ushqimet e detit, spërkatni erëza dhe gatuajeni menjëherë.

Ndërsa proteinat mund t’i marrin të gjitha oh dhe aah, perimet duhet të jenë pjesë e një menuje të recetave për pjekje verore. Kjo recetë për patëllxhanë të pjekur në skarë do t’i bëjë të gjithë të kthehen për të marrë një ndihmë të dytë me perime.

Patëllxhan i pjekur në skarë (4 shërbime)

material,

 • 2 patëllxhanë të plota
 • 2 lugë gjelle vaj farash rrushi
 • 2 lugë çaji kripë kosher
 • 2 gota salcë domate
 • 3 lugë djathë feta të grirë
 • 5 gjethe borziloku, të grisura
 • 1 salsiçe italiane pikante, e pjekur në skarë dhe e prerë në feta

udhëzim,

 • Duke përdorur një pirun, duke filluar nga lart dhe duke shkuar te butoni, hapni vrima në patëllxhan, deri në fund.
 • Vendoseni patëllxhanin në tepsi dhe lyejeni me vajin e farës së rrushit dhe kripën kosher. Lëreni të qëndrojë për rreth 2 orë para gatimit.
 • Vendoseni patëllxhanin në një skarë mesatare në të ngadaltë dhe gatuajeni, duke e kthyer shpesh, për 30 minuta.
 • Është në rregull të kesh pak karbon, por patëllxhani mos e lini të digjet. Për shkak të ngjyrës së errët të patëllxhanit, mund të jetë e vështirë për t’u parë.
 • Pasi patëllxhani të jetë gatuar plotësisht, e presim në gjysmë, sipër me salcën bazë të domates, sallamin e prerë në feta dhe fetën e grirë.
 • Vendoseni përsëri në skarë të ngadaltë dhe gatuajeni për rreth 7 deri në 10 minuta.

Meqenëse shumë njerëzve u pëlqejnë notat e ëmbla në ushqim, pse të mos vendosni në flakë disa fruta të stinës. Pjeshkët janë një frut i mrekullueshëm me gurë që mund të jetë një prekje e ëmbël dhe e kripur.

Në këtë recetë pjeshke të pjekur në skarë, marulja përzihet e ëmbël dhe e kripur. Në vend të asaj sallate caprese, ky opsion ka një aromë pak më të fortë.

Gjithashtu, përdorni këtë teknikë të pjekjes në skarë në recetat e ëmbëlsirave. Konsideroni thjesht t’i grini pjeshkët në skarë dhe në vend të kësaj të shtoni një copë krem ​​pana, krem ​​me krem ​​ose akullore.

Receta e pjeshkës së pjekur në skarë

Receta Robert Irwin Grilled Recipe, foto e siguruar nga Robert Irwin

Sallatë Pjeshkë e pjekur në skarë dhe Burrata – (Serbime 2)

material,

 • 8 oz. Topi i Burratës, i ndarë përgjysmë
 • 2 pjeshkë të prera në katër pjesë
 • 3 gota rukola
 • filxhan vaj farash rrushi
 • Patate të skuqura uthull Sherry
 • 1 qepë, e prerë hollë
 • filxhan bajame të grira të pjekura

udhëzim,

 • Ngroheni skarën në nxehtësi mesatare. Në një tas mesatar, lyeni pjeshkët me një sasi të vogël vaji të farave të rrushit dhe i rregulloni pak me kripë dhe piper të zi të sapo bluar.
 • Vendosini pjeshkët në skarë dhe ziejini për rreth 5 minuta nga secila anë.
 • Në një enë tjetër përzierjeje, shtoni uthull sheri, qepën e prerë në feta dhe rrihni vajin e farave të rrushit për të bërë vinegrette.
 • Në një tas vendosni rukolën, bajamet e pjekura dhe qepën e prerë hollë. Visheni me rreth 2 oz. vinegrette dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 • Sipër shtoni 2 pjeshkë të pjekura në skarë dhe burrata. Shtoni edhe një copë kripë dhe piper të zi të sapo bluar dhe shërbejeni.

Cilat janë disa nga recetat tuaja të preferuara për pjekje në skarë verore? A jeni gati të provoni këto receta nga Robert Irwin?

Leave a Comment

Your email address will not be published.