Laura’s Pop Tarts Strawberry Pa Gluten

Ne kurrë nuk kemi pasur Tarts Pop në shtëpinë time duke u rritur. Ato konsideroheshin si ushqim i padëshiruar dhe nuk konsideroheshin si një rostiçeri e duhur. Tartët e popit më rezervoheshin kur flija në shtëpitë e miqve, prindërit e të cilëve bëri Lëreni ëmbëlsirën e shijshme të shërbejë si meze të lehtë!

Tortat me luleshtrydhe kanë qenë gjithmonë të preferuarat e mia (sepse jam pinjoll i reçelit me luleshtrydhe). Pra, le të jetojmë për të vegjlit tanë dhe të përgatisim mëngjesin (ose rostiçeri) më të mirë pa gluten me këtë recetë të tarteve pa gluten.

Koha e gatimit është 20 minuta, por përgatitja është pak më shumë. Kjo është një recetë që mund të përgatitet paraprakisht.

pyetjet më të shpeshta

Çfarë mjetesh do të më duhen për këtë recetë?

 1. procesues i ushqimit
 2. Rul (për rrotullimin e brumit)
 3. fletë pjekje e mbuluar me pergamenë
 4. pergamenë
 5. Pirun – për shtrëngimin e brumit të pastave
 6. Tas i vogël x 2 (një për mbushje, një për glazurë)
 7. raft ftohës

Cila është shija më e njohur e Tarteve Pop?

Sipas HuffPost (e cila duket se po kryen një sondazh), tartat Strawberry Pop janë – jo çuditërisht – të preferuarat universale. Nënkampion është Brown Cinnamon Sugar. Ajo që është e mrekullueshme është se pasi të dini se si të bëni tartat pop pa gluten, mund të përdorni çdo mbushje që dëshironi! Bota janë tortat tuaja pop pa gluten (kujt i duhen gocat e detit tani?!)

A mund t’i vendos këto në toster?

Ndërsa tortat tradicionale të popit janë pasta dolli, ato janë më të mirat në furrë. Nëse nuk i lyeni me glazurë dhe nuk i vendosni në frigorifer gjatë natës, jeni të mirëpritur të provoni t’i vendosni në toster ditën tjetër (nuk e kam bërë vetë këtë).

A duhet t’i ngrij tortat e mia pa gluten?

Unë personalisht nuk do. Është si të ngrini byrekun me fruta, por është zgjedhja juaj!

A prodhon Kellogg’s torta pop pa gluten?

Nr. Megjithatë, tani ju kemi vendosur që të mund të bëni tarte pop pa gluten në shtëpi!

A ka ndonjë zëvendësues apo ndryshim që mund të bëj në këtë recetë?

Pjekja pa gluten mund të jetë e vështirë kur po përpiqeni të përshtatni një recetë. Mund të jetë edhe më e vështirë kur shtoni kufizime të tjera dietike. Unë personalisht nuk kam ndonjë kufizim tjetër dietik (përveç bananeve), prandaj, shumë shpesh sugjeroj vetëm ato që nuk e kam provuar dhe testuar vetë. Mielli pa gluten që më pëlqen më shumë për të bërë Tarts Pop pa gluten është Cup4Cup. Por, ky miell përmban bulmet – kështu që këshillohuni.

Nuk e kam idenë se si do të funksiononte kjo pa qumësht. Tartët Pop pa qumësht mund të merren nëse mund të bëni brumë pastiçerie pa qumësht. Ka gjalpë në brumin tim të pastave, por, nëse mund të përdorni diçka si shkurtues perimesh (siç është Crisco), ai mund të jetë një zëvendësues.

Për ta bërë këtë recetë vegane, do t’ju duhet të përdorni një gjalpë vegan ose mbushës në brumin e pastave, si dhe të hiqni dorë nga larja e vezëve që shkon sipër. Përveç kësaj, disa kinezë nuk konsiderohen vegjetarianë. Ju do të duhet të kontrolloni sheqerin pluhur për t’u siguruar që nuk ka karbon të listuar në përbërës.

Mielli pa gluten që më pëlqen më shumë për të bërë Tarts Pop pa gluten është Cup4Cup. Siç u përmend më lart, Cup4Cup përmban qumësht. Nëse keni nevojë të përdorni produkte pa qumësht, është më mirë të shmangni këtë përzierje mielli pa gluten. Nëse nuk keni nevojë të shkoni pa qumësht, kjo përzierje mielli është ajo që unë do t’ju rekomandoja. Jo të gjitha përzierjet e miellit pa gluten krijohen të barabarta dhe kur përdorni miell të ndryshëm, mund të merrni rezultate më pak se të dëshirueshme. Nëse nuk jeni në gjendje të përdorni Cup4Cup, ju rekomandoj të përdorni një masë King Arthur pa gluten për të matur përzierjen e miellit. Sigurohuni që të keni çamçakëz xanthan në përzierjen tuaj.

Çfarë mbushëse mund të përdor në tortat e mia pa gluten?

Siç u tha më lart, pasi të dini se si të bëni Pop Tart pa gluten, mundësitë janë të mëdha! Nëse nuk jeni adhurues i glazurës, gjithmonë mund të përdorni sheqer të grimcuar për të përfunduar larjen e vezëve (larja e vezëve do ta ndihmojë atë të ngjitet). Sheqeri i grimcuar do t’u japë Tarteve Pop pa gluten një kafshatë të këndshme të ëmbël kur ta shijoni.

Mund të bëni edhe lloje të ndryshme glazurash nga lart. Nëse dëshironi të ruani mbushjen e reçelit të luleshtrydheve, por nuk dëshironi glazurën e reçelit të luleshtrydheve, mund të bëni një lustër vanilje duke zvogëluar reçelin dhe duke përdorur ekstrakt të pastër vanilje.

Spërkatja është plotësisht fakultative. Mendoj se ato thjesht i bëjnë tortat e popit pa gluten më festive dhe argëtuese. Në përgjithësi ju rekomandoj që t’i lini tartat Pop pa gluten të ftohen plotësisht përpara se të aplikoni glazurën sipër. Nëse nuk e bëni, glazura mund të jetë pak e tepërt.

Unë kam vetëm sheqer të grimcuar, a mund ta përdor për glazurë në vend të sheqerit pluhur?

Përgjigja është jo. Për shkak të sasisë së imët të sheqerit, glazura kërkon sheqer pluhur. Kjo lejon që glazura të jetë e lëmuar. Sheqeri i grimcuar e bën atë të grimcuar. Ju nuk dëshironi një lustër kokrra mbi pastat tuaja pa gluten!

Si t’i ruaj tortat e mia pa gluten?

Më pëlqen ta ruaj timin në një enë hermetike në frigorifer për 3 ditë. Si një byrek me dorë. Nuk e ndjej të nevojshme ta mbështjell secilin veç e veç me mbështjellës plastik.

material

Receta e një kore byreku:

– 1 1/2 filxhan përzierje mielli pa gluten (më pëlqen Cup4Cup – sigurohuni që çdo përzierje që përdorni të përmbajë çamçakëz xanthan)

– 8 lugë gjalpë pa kripë (të ftohtë – jo në temperaturë ambienti)

– 5 lugë gjelle ujë akull (ose qumësht)

Mbushja dhe lustrimi:

 1. 1/2 filxhan reçel luleshtrydhe
 2. 1 vezë (për larjen e vezëve)
 3. 1 lugë gjelle niseshte misri
 4. 1 filxhan sheqer pluhur
 5. 1 lugë qumësht (shtoni më shumë nëse është e nevojshme – për glazurë)
 6. 1 lugë gjelle reçel luleshtrydhe (për ftohje)

Vizitoni Sift për recetën dhe udhëzimet e plota.

etiketëËmbëlsirat pa bulmet Pjekje pa gluten Snacks pa gluten Ëmbëlsirat pa gluten Ëmbëlsirat pa gluten Pjekje vegane Pjekje vegane Snacks vegane Ëmbëlsirat vegane

Leave a Comment

Your email address will not be published.