Kuzhinieri i njohur François Payard flet për debutimin e pastave dhe restorantin e ri North Fork Southold Social

Për François Payard, pjekja është një traditë familjare.

I lindur në Nice, Francë, Payard është një pastiçeri i gjeneratës së tretë. Gjyshi i tij i tregoi Perdit litarët në dyqanin e tij të njohur, Au Nid des Français, në Riviera, dhe u rrethua nga pastat më të mira franceze përmes traditave të mbajtura nga prindërit dhe gjyshërit e tij.

“Gjithmonë më ka pëlqyer të gatuaj, edhe kur mërzitesha me pasta shkova të gatuaj. Mund të piqja sa më shumë që të mundem,” tha Payard.

Payard më vonë u transferua në Paris për të përmirësuar më tej aftësitë e tij në pastiçeri dhe mbajti disa pozicione pastiçerie gjatë kohës së tij në Francë. Ai u transferua në Nju Jork në vitet ’90 dhe firmosi për të qenë një kuzhinier pastiçerie në Le Bernardin me katër yje. Ai gjithashtu do të bashkëpunonte me shefin e kuzhinës Daniel Boulud për hapjen e restorantit me katër yje Daniel’s në vitin 1993 dhe, në vitin 1995, Peyard u emërua “Pasticieri i Vitit” i Fondacionit James Beard për shijet e tij si “kuzhinier i ëmbëlsirave”. i vitit” u njoh. Ndjenja unike e dizajnit të pastave.

Payard hapi restorantin e tij të parë në 1997, Patisserie Perd. Restoranti ishte vendosur në Upper East Side për funksionimin e tij 12-vjeçar, duke shërbyer pasta të shijshme franceze së bashku me ushqimet kryesore si sanduiçe, supa, sallata dhe bukë.

“Payard ishte po aq një pastiçeri sa një restorant,” tha Payard. “Dikur kisha një kuzhinier të jashtëzakonshëm, por përfundoja në linjë çdo natë sepse ndonjëherë duhej të gatuash. Kjo është ajo që bën kur je shefi, tregon lidership.”

Me kalimin e viteve, Payard ka marrë vlerësime të shumta, duke përfshirë “Pastiri Shefi i Vitit” nga Bon Appétit Food and Entertainment Awards në 1998, dhe në 2001 nga Komiteti Ndërkombëtar i Konkurrencës së Pastrisë – Beaver Creek. Ai fitoi Ordre du Merit Agricole, një Medalje Nderi nga qeveria franceze në 2004 dhe, në 2005, ai mori Çmimin e Ekselencës së Spektatorëve të Verës. Ai gjithashtu ka shkruar disa libra gatimi, duke përfshirë “Madhësia e kafshimit: Receta elegante për argëtim”, “Epifania e çokollatës: biskota, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira të jashtëzakonshme për të gjithë”, “Ëmbëlsirat thjesht sensacionale” dhe “Ëmbëlsirat e çiftuara”.

Payard ka ndihmuar gjithashtu hapjen e disa restoranteve rreth Nju Jorkut, duke përfshirë Brasserie Estuary në bashkëpunim me ONE°15 Brooklyn Marina. T-Bar i Tony Fortuna-s në Hamptons. Së fundmi, Payard ka hapur një restorant të ri në North Fork të quajtur Southold Social, i specializuar në gatimet me origjinë vendase, duke përqafuar kulturën detare lokale të zonës.

rrotull karavidheFoto me mirësjellje të Southold Social
Zgjedhje nga Raw Bar.Foto me mirësjellje të Southold Social

Southold Social ka një menu plot me përbërës dhe pjata me origjinë vendase, të cilat përfshijnë goca deti, karavidhe, peshk të kapur në vend, si dhe opsione mishi, sallate dhe makaronash. Menuja e ëmbëlsirave përmban disa parda, duke përfshirë pana cotta, pavlova, një tortë limoni të dekonstruktuar dhe një kupolë çokollate.

,menu, ju mund të gjeni gjithçka që u pëlqen në to. Unë nuk mendoj se dikush mund të vijë në vendin tim dhe të thotë se nuk ka asgjë [that they like], Çuditërisht për mua 40% e shitjeve janë makarona. Unë mendoj se ata mendojnë se emri im është Payard-Dough në vend të Payard, [the customers] Hani kaq shumë makarona”, tha Payard duke qeshur.

Oktapod i djegur.Foto me mirësjellje të Southold Social
Rigatoni në salcë vodka me midhje dhe majdanoz.Foto me mirësjellje të Southold Social

Ashtu si shumë restorante, Southold Social ka pasur pjesën e tij të duhur të problemeve kur u hap, veçanërisht duke pasur parasysh se u hap në mes të pandemisë COVID-19. Payard thotë se nganjëherë ka qenë e vështirë të punosh me personel në pjesën e përparme të restorantit.

“Unë kam të njëjtat probleme si të gjithë të tjerët. Ishte e vështirë të gjeja njerëz për pjesën e përparme të shtëpisë. Ndonjëherë na duhet t’i mbyllim rezervimet sepse nuk kemi mjaft njerëz,” tha Payard.

Në një përpjekje për të siguruar që restoranti të mbetet me staf, partneri Payard dhe Payard/bashkëpronari i Southhold Social Adam Lovett filloi të ofronte strehim për punonjësit gjatë kohëve të pikut të COVID.

,Nëse nuk siguroni strehim, askush nuk vjen në punë,” tha Payard.

Pavarësisht pengesave gjatë rrugës, Payard thotë se Southold Social ka qenë një hit për banorët e North Fork.

“Restoranti po shkon mirë, njerëzit e duan atë. Unë mendoj se ata e duan atë sepse vërtet mund të tregosh dashuri në ushqim,” tha Payard. “Në North Fork, të gjithë janë me fat. Nuk është si Southampton ku gjithçka është Gucci. Të gjithë janë me fat dhe ne e projektuam restorantin për North Forker që të përshtatet me ambientin dhe mendoj se kjo është arsyeja pse njerëzit e duan atë.

Southold Social ndodhet në 56125 Main Road në Southold, Nju Jork. Për më shumë informacion rreth Vizitoni Payard dhe restorantin e tij, payard.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published.