Kuzhinierë të mëdhenj kthehen me byrekë veganë me luleshtrydhe dhe më shumë receta të ëmbla

10 korrik – Një grumbullues i dashur fondesh kthehet këtë muaj për një kauzë të mirë.

Shefi i Madh 2022: Ne jemi kthyer dhe sa e ëmbël është, një mbledhje fondesh për Qendrën Burimore të Grave të NEPA-s, do të zhvillohet të mërkurën, më 20 korrik, në orën 17:30, pas anulimit të ngjarjes në 2020 dhe praktikisht 2021. Më pas, Shefi i Madh do të jetë personalisht këtë vit në Samitin e Clarks në Catering & Events të Constantino, 1385 Lacavana Trail.

Çdo vit, ngjarja paraqet një mostër të pjatave nga restorantet lokale të përqendruara rreth një teme, me motivin e këtij viti që nxjerr në pah ëmbëlsirat më të mira të zonës.

Maximum Zen Bakery, 318 Davis St., Clarks Summit, do të shfaqë shumë nga ëmbëlsirat e saj vegjetariane, vegane, pa gluten dhe të tjera miqësore ndaj alergjive, duke përfshirë byrekët veganë me Strawberry Moon. Ato përbëhen nga një shtresë komposto me luleshtrydhe të pjekur, krem ​​pana vegan dhe luleshtrydhe të freskëta të prera në feta midis dy fetave të holla të pandispanjës vegane me vanilje të bëra nga receta e brumit të ëmbëlsirave vegane të Chef Donna Vannon. Moon Pie është i mbushur me krem ​​luleshtrydhesh, gjalpë vegan dhe një luleshtrydhe të freskët.

Vannen ka bërë Moon Pies që nga hapja e Maximum Zen vitin e kaluar, në varësi të asaj që është e freskët për sezonin. Strawberry Vannon vendas me burim aktualisht nga Philosopher’s Stone Farm, Falls Tweep, është “aq i lëngshëm dhe i shijshëm”, tha ajo.

Për të mbushur aromën me komposto, Vannon i pjekën me ngadalë luleshtrydhet me sheqer dhe lëkurë limoni në furrë me nxehtësi të ulët.

Vannen Bakery e bën brumin nga përzierjet më themelore të ëmbëlsirave vegane të përdorura në ëmbëlsira të tjera. Është e përballueshme, miqësore për përdoruesit, përshtatet në mënyrë të përkryer me shijet e tjera dhe nuk kërkon shumë përbërës që njerëzit mund të jenë të panjohur, tha ajo. Dhe Vannon këshillon furrtarët që të lënë uthullën dhe qumështin e bimëve të qëndrojnë pak më gjatë ose gjatë natës, nëse është e mundur. Meqenëse furrat ndryshojnë, Vannan tha se bukëpjekësit duhet të heqin ëmbëlsirat kur ato duken në kafe të artë dhe të kthehen kur preken lehtë.

Ndërsa disa njerëz mund të jenë të dhënë pas ushqimeve vegjetariane, vegane, me bazë bimore dhe pa gluten, Vannan thekson se të gjithë mund të kenë shije të mrekullueshme. Është gjithashtu më e lehtë se kurrë të provosh këto ushqime sepse produktet zëvendësuese janë më të disponueshme. Mund të gjeni pothuajse çdo gjë në vend ose në internet, tha ajo.

Vannan tha, “Unë nuk lejoj që ajo që nuk kam të më kufizojë dhe në vend të kësaj përpiqem të punoj me atë që kam”. “Unë blej produkte të mrekullueshme të freskëta, lokale dhe organike sa herë që mundem, dhe kjo bën vërtet një ndryshim. Më duket se prodhimet e mia janë në kulmin e tyre dhe është kënaqësi të punoj me të.”

Përveç ëmbëlsirave të Maximum Zen, të ftuarit e Great Chef mund të shijojnë ëmbëlsira nga Constantino’s, Hazel’s Brownies, Creative Cakes and Desserts, Glenburn Grill and Bakery, Henry on Clay/Bakery on Clay, Basilico’s Pizzeria, Wegman’s dhe Kate Simpson. Veprimtaria përfshin gjithashtu horizont, lotari, një ngjarje të WRC, muzikë live dhe një bar parash. Për të blerë bileta vizitoni wrcnepa.org/great-chefs-2022.

Megjithatë, komponenti më i madh i mbledhjes së fondeve është misioni i tij. Fondet e mbledhura përfitojnë nga WRC, e cila ofron strehë, një linjë telefonike krizash, mbrojtje dhe shërbime të tjera për viktimat e dhunës në familje, sulmeve seksuale dhe situatave të rrezikshme të lidhura me të në qarqet Lackawanna dhe Susquehanna.

Vannan mori pjesë në shumë kuzhinierë të mëdhenj gjatë kohës së tij si kuzhinier në Terra Preta në Scranton. Kur iu kërkua të merrte pjesë këtë vit, ajo pranoi menjëherë. Vannan ndihet i emocionuar dhe i nderuar që është pjesë e një ngjarjeje kaq të mrekullueshme, sepse WRC “bën një punë kaq të mahnitshme dhe të nevojshme në komunitetin tonë”.

“Dhemshuria, kujdesi dhe mbështetja që ata ofrojnë është padyshim një shërbim shumë i nevojshëm që ndihmon shumë gra, fëmijë, persona trans – dhe gjithashtu burra – në të gjitha llojet e situatave krize”, tha ajo. “Shumë njerëz e gjejnë veten në situata ku ndihen të vetëm dhe plotësisht të pasigurt dhe të pafuqishëm, dhe WRC është një litar shpëtimi që është i disponueshëm për të gjithë.”

Kontaktoni autorin: [email protected]; 570-348-9127; @gmazurTT në Twitter

Leave a Comment

Your email address will not be published.