Kuzhina e hallës Meg: nga kuzhina indo-afrikane e jugut te tulla dhe baltë

Kur Meg Barathal u shpërngul me familjen e saj nga Afrika e Jugut në Adelaide në 2005, ajo rithemeloi biznesin e kateringut të familjes. Nëpërmjet kompanisë së tij të re australiane Events Come True, ai filloi duke ndarë shijet e tij të preferuara afrikano-indiane në tregjet lokale dhe duke ofruar ushqim për Royal Flying Doctors.

Pasi familja e saj mësoi se ishte popullor, ata drejtuan një kamion ushqimor të quajtur Auntie Meg’s Kitchen pak para goditjes së pandemisë COVID-19. Ajo vazhdon të funksionojë të dielën e parë të muajit në pikat e famshme të Adelaide si Tregu i Komunitetit Semafor. Por hapja e shtyllës suaj ka qenë një ëndërr e përjetshme. Më në fund, në prill të vitit 2022, ajo hapi një restorant komod me 20 vende, me të njëjtin emër në Ebenezer Place, i cili ka shumë trafik në këmbë gjatë drekës.

“Ishte dashuri me shikim të parë”, thotë Barathal për hapësirën, e cila tani mburret me objekte të brendshme që pasqyrojnë trashëgiminë e familjes së saj afrikano-jugore dhe indiane.

Si një indiane-afrikane e gjeneratës së tretë, dashuria e saj për ushqimin indian erdhi nga shikimi i anëtarëve të familjes së saj (veçanërisht nënës së saj, Rumba) duke gatuar pjata tradicionale indiane. Më vonë, ajo mësoi sekretet e kuzhinës indigjene të Afrikës së Jugut nga librat e gatimit dhe miqtë. Një tenxhere me shije në këto pjata, e ndikuar nga përbërësit dhe stilet e gatimit nga kulturat holandeze, franceze dhe aziatike, që përfaqëson historinë e pasur dhe të larmishme të vendit.

“Ushqimi është një gjuhë universale dhe njerëzit mbajnë copa të vogla të shtëpisë me vete kudo që shkojnë.”

Paraardhësit indianë të Barathalal migruan në Afrikën e Jugut në fund të viteve 1800 dhe në fillim të viteve 1900 kur Afrika e Jugut po kolonizohej. Ata u vendosën në Durban, një qytet bregdetar në provincën KwaZulu-Natal të Afrikës së Jugut lindore, e cila është e njohur për ndikimet e saj afrikane, indiane dhe koloniale.

Barathal thotë, “Afrikanët e Jugut me origjinë indiane kanë ruajtur cilësitë origjinale të kuzhinës së atdheut të tyre aziatik, por ata kanë përfshirë gjithashtu përbërësit afrikanë dhe traditat e mikpritjes nga fqinjët e tyre më të afërt, duke krijuar një koleksion ushqimesh të stilit të shkrirjes.”

Të gjitha pjatat që ajo shërben në kuzhinën e teze Meg janë një pasqyrim i vërtetë i asaj trashëgimie unike. “Gjithçka që unë shërbej është e pastër dhe e bërë nga e para”, thotë ajo. “Asgjë nga një shishe nuk hyn në procesin e gatimit; të gjitha aromatizuesit dhe erëzat, të tilla si pluhuri djegës dhe përzierjet e erëzave, janë nga erëzat e bluara fllad dhe ëmbëlsirat afrikane, të tilla si biskotat me dhallë, janë të gjitha të bëra me dorë, siç mësova nga familja dhe miq.”

Crowdpleaser, Bunny Chow, është tani në menunë e saj të rradhës sezonale. Kjo është një pjatë unike për indianët e Afrikës së Jugut. Ai përbëhet nga një copë bukë e bardhë e mbushur me qengji, viçi, pulë ose kerri me perime. Për ata me një gamë jo pikante, gjalpi i pulës është gjithashtu një opsion.

“Ka filluar në Afrikën e Jugut si një mënyrë për klasën punëtore për të mbajtur ushqimin e tyre të ngrohtë dhe si një festë që ne e shijonim në shtëpi dhe në raste të veçanta,” thotë ajo.

Biryani i mishit të qengjit, pulës dhe perimeve shërbehet me thjerrëza dhe klientët gjithmonë kërkojnë bollgur, një puding me shije bollguri, për të shoqëruar këtë pjatë kryesore, pasi mund të fshihet brenda një kohe të shkurtër.

Snacks të skuqura, të tilla si samosa dhe qofte qengji ose role roti të mbushura me kerri, shquhen për shijen e tyre autentike indiane, pasi shumica e përbërësve të tyre nuk janë elementë kryesorë të qilarit. “Pra, prisni që të shijoni diçka ndryshe nga samosat e blera në dyqan”, thotë ajo.

Një nga pjatat tradicionale të Afrikës së Jugut për t’u shijuar si mëngjes ose vakt kryesor është vetkok dhe karri i grirë, i cili është një alternativë e shkëlqyeshme për kerat dhe orizin e zakonshëm. “Trogant nga jashtë dhe i butë dhe i përtypur nga brenda, Vetcock është i shijshëm kur shërbehet me një kerri me mish viçi pikant”.

Përgjigja e Afrikës së Jugut ndaj hot-dogut është rrotulla e Boerwors (shqiptohet boo-ruh-woors), një sallam i freskët i mbushur me erëza dhe erëza, dhe i shërbyer me domate dhe chakalaka, një shije tradicionale e Afrikës së Jugut që është nusja e Barathal. Krijuar nga Steffi.

Ajo pëlqen të bëjë ëmbëlsirat afrikane, veçanërisht Cape Malay Koksisters, një donut në formën e një pjate që përzihet me erëza kopër, kardamom dhe kanellë, dhe është skuqur dhe zhytur në shurup të nxehtë dhe kokos të tharë.

Barathal vlerëson mbështetjen e familjes së tij në sipërmarrjen e tij të re.

“Qëllimi im, së bashku me bashkëshortin tim Nikki, djalin tim Leishan dhe të dashurën e tij Bridget, të cilët më ndihmojnë të drejtoj restorantin, është të mbaj menynë tërheqëse dhe përvojën tonë direkt nga soba në tryezë si oferta përfundimtare. Për të vlerësuar është të marrësh klientët,” thotë Barathal.

“Ushqimi është një gjuhë universale dhe njerëzit marrin pak nga shtëpia me vete kudo që shkojnë. Një gjë që unë dua shumë që njerëzit të përjetojnë është ngrohtësia e kulturës dhe kuzhinës sonë dhe e di se do ta arrijmë atë me pasionin tim.”


Kuzhina e hallës Meg
7 Ebenezer Place, Adelaide
E mërkurë deri të enjten: nga 8 e mëngjesit deri në 4 pasdite.
E Premte deri të Shtunën: 8 e mëngjesit deri në 9 pasdite.
E diel: 11-4 pasdite.


Ushqimi indian dhe i Afrikës së Jugut

Leave a Comment

Your email address will not be published.