Kurban Bajrami: 4 pjata tradicionale që duhet të bëni me pak shëndet

Si çdo festë tjetër, festa e Bajramit është e paplotë pa shije dhe ëmbëlsira të shijshme. Gjatë kësaj dite të shenjtë, njerëzit kërkojnë bekimet e të Plotfuqishmit dhe përgatisin dhjetëra gatime tradicionale për të festuar festën me shpejtësi. Kënaquni me shijet dhe erëzat e pasura duke shtrembëruar pjatat tuaja tradicionale të EID-it dhe duke u dhënë atyre një rrotullim të shëndetshëm e të shëndetshëm – nga biryani me mish te qebapët e butë. Këtu ju sjellim 4 receta tradicionale të Bajramit që janë një ndihmë për shëndetin, shpirtin dhe shijen tuaj.

 1. Milkshake me hurma
 • filxhan hurma pa fara dhe të copëtuara
 • arra të copëtuara
 • 250 ml qumësht bajame

metodë

 • Merrni një blender dhe përzieni 1/2 filxhan hurma dhe qumësht së bashku.
 • Hidheni në gota dhe shërbejeni me arra të grira.

 1. vermiçeli i pastër

përbërësit e nevojshëm

 • 250 gram vermiçel, i pjekur
 • 4 lugë ghee
 • 750 ml qumësht me pak yndyrë
 • filxhan pluhur jaggery
 • 1/2 lugë çaji fije shafrani (të njomur në ujë)
 • 2 lugë rrush të thatë
 • 1 lugë gjelle fëstëkë, të copëtuar
 • 1 lugë gjelle bajame, të grira
 • 2 lugë arra shqeme, të copëtuara

metodë

 • Merrni një enë dhe skuqni vermiçelin në të për 2 minuta.
 • Pasi të jetë gati, shtoni qumështin dhe lëreni të marrë valë. Tani shtoni gjysmën e frutave të thata në këtë përzierje dhe lëreni të gatuhet mirë.
 • Shtoni pluhurin dhe përzieni mirë.
 • Sipër spërkatni frutat e thata të mbetura dhe shërbejeni.

vermiçeli i tejdukshëm

 1. Shami qebap pule

përbërësit e nevojshëm

 • 200 gram chana dal
 • 500 g kofshët e pulës (kube, pa kocka)
 • 2 lugë gjelle koriandër, të copëtuara
 • lugë kanelle pluhur
 • 1 lugë gjelle pluhur djegës i kuq
 • Kripë dhe piper për shije
 • 2 lugë qimnon pluhur
 • 1 lugë pluhur fara karamele
 • 6 vezë
 • gjethe nenexhiku, të copëtuara
 • 6 djegës të gjelbër, të grirë
 • inç xhenxhefil, i grirë
 • 10 thelpinj hudhre, te grira
 • Vaj

metodë

 • Merrni një enë dhe ziejini chana dal, kubet e kofshëve të pulës dhe erëzat në të derisa kubat e pulës të bëhen të buta dhe të buta. Pasi të jetë bërë, sitë dhe mbajeni mënjanë.
 • Shtoni 3 vezë, koriandër të grirë, nenexhik, djegës jeshil, xhenxhefil të grirë dhe hudhër. Përziejini mirë dhe bluajeni. Tani merrni këtë përzierje në pëllëmbët dhe bëni qebapë në formë të rrumbullakët.
 • Qebapët i lyejmë me pak vaj dhe i pjekim mirë.
 • Shërbejeni me dip sipas dëshirës tuaj.

Shami qebap pule

4. Tavë luksoze

përbërësit e nevojshëm

 • 300 gram fasule, të prera
 • 50 gram bajame të grira
 • 500 gram oriz
 • 60 gram desi ghee
 • 30 gram gjethe Laksa, të copëtuara
 • 20 gram shafran i Indisë i freskët, i copëtuar
 • 20 gram xhenxhefil, i copëtuar
 • 6-7 thelpinj hudhër, të prera
 • 40 g Qepë, të copëtuar
 • 3-4 speca djegës të freskët të gjelbër, të grirë
 • Kripë dhe piper për shije

metodë

 • Ziejini bishtajat në një enë për 2 minuta. Ruani mprehtësinë.
 • Tani merrni një tigan dhe ngrohni ghee në të, shtoni hudhrën, qepën, xhenxhefilin dhe skuqeni derisa qepa të bëhet transparente. Pasi të jetë gati, shtoni shafran i Indisë, specat e gjelbër, fasulet dhe gjethet e laksës dhe skuqini. I rregullojmë me kripë dhe piper pluhur.
 • Merrni një tigan tjetër, shtoni vaj dhe skuqni orizin për një minutë. Shtoni ujë, përzierjen e pjekur me bajame. Gatuani derisa orizi të bëhet i butë dhe i butë.
 • Shërbejeni me garniturë me qepë të skuqura dhe speca djegës të gjelbër.

Laksa Pulao

Lexoni gjithashtu: Sa kafeinë ka në një filxhan kafe?

Leave a Comment

Your email address will not be published.