Kurban Bajrami 2022: Kjo menu me kurs të plotë do të përmirësojë festimet tuaja të Bajramit

Kurban Bajrami është afër dhe mezi presim të jemi pjesë e nxehtit festiv. Pas Fitër Bajramit, është festa e dytë më e rëndësishme që festohet nga myslimanët në mbarë botën. Kurban Bajrami përkujton dashurinë dhe përkushtimin absolut të Profetit Ibrahim ndaj të Plotfuqishmit. Përveç rëndësisë fetare, është edhe një festë për të shijuar ushqim të mirë. Po, shumë njerëz organizojnë ose organizojnë festa për miqtë dhe familjen e tyre. Pra, nëse jeni dikush që ende po përpiqet të vendosni se çfarë të gatuani për ditën, mos u shqetësoni. Ne kemi përgatitur tashmë një menu të plotë të kursit për festën tuaj Bakrid 2022. Ju mund të shikoni menunë dhe të shihni se si mund t’i kënaqni mysafirët tuaj me disa pjata të mrekullueshme.

(Lexo gjithashtu: Bakri Eid 2021: Nga qebapët Kalmi në Halwa Kashmiri, bëni këto 7 vakte të shijshme në vetëm 30 minuta)

starters

1.Shami qebap mish deleje

Ky mund të jetë një fillestar i shkëlqyeshëm për menunë tuaj speciale të Bajramit. Shami qebapi i deles është një nga ushqimet e shijshme nga kuzhina Hyderabadi, e cila me siguri do t’ju ngrejë humorin për pjatën kryesore që keni përpara. Qebapët e deleve bëhen nga një tufë erëzash, janë të mrekullueshme në shije. Plus, ato janë të skuqura në mënyrë të cekët, kështu që mund t’i gatuani pa faj.

2. Gjalpë pule Tikka

Kjo është një recetë e përshtatshme për meze kur organizoni një darkë apo ndonjë rast tjetër festiv. Kjo pjatë ka një bazë të veçantë fansash të vetin dhe gjithmonë merr miratimin nga adhuruesit e pulave atje. Ato tikka pule pikante aromatike kur përzihen me chutney mente shijojnë si parajsë.

pjatë kryesore

1. Awadhi Mutton Biryani

Shtojeni këtë në menunë tuaj të Bakri Bajramit 2022 dhe ne vëmë bast se do të jetë prezantuesi i festës suaj. Kjo pjatë përbëhet nga copa të buta dhe me lëng mishi deleje të gatuara në stil mbretëror me oriz. Kjo pjatë aromatike dhe e pasur me siguri do t’u bëjë përshtypje mysafirëve tuaj. Stili i gatimit të Awadhi Mutton Biryani siguron që receta të ruajë shijen e saj të veçantë.

g1sfm4pg

2. Naan hudhër Tandoori

Në vend që t’i përmbaheni bukës suaj të zakonshme, është gjithmonë një ide e mirë të përgatisni një naan të shijshëm për festën tuaj. E servirim bashkë me gjalpin dhe kokrrat e kerit. Ky naan super i këndshëm tandoori jep një nuancë hudhre e cila e çon shijen e saj në një nivel krejtësisht të ndryshëm.

3. roomali roti

Kjo është edhe një herë një bukë e shijshme e sheshtë e përgatitur nga mielli i grurit. Është më e lehtë, më e butë dhe në madhësi relativisht më e madhe se bukët e tjerë të zakonshëm. Njerëzit e shijojnë shumë me gatimet jo vegjetariane dhe kjo e bën atë zgjedhjen më të mirë për festën tuaj të Bajramit.

4. nalli nihari

Është një kerri i gatuar ngadalë i mishit të deles, i bërë me një sërë përbërësish. Nalli Nahari është i pasur me shije dhe është super kënaqës. Në një moment të historisë, kjo pjatë u shërbehej mbretërve pas lojtarëve të mëngjesit. Fjala “Nihar” do të thotë “ditë” në arabisht.

c1895bso

5. Hyderabadi Chicken Curry

Nëse jeni duke kërkuar për alternativa për pulën, ky është një kerri i shkëlqyeshëm për t’u marrë parasysh. Kjo është një nga pjatat më të famshme të pulës e cila po shpërthen me shije. Pjesa më e mirë është se kjo recetë është mjaft e lehtë dhe pjata është gati për vetëm njëzet e pesë minuta.

ëmbëlsirë

1.copë mbretërore

Një krem ​​i shijshëm mbretëror është një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë fund një vakti festiv. Është një ëmbëlsirë me bazë bukë dhe qumësht, e cila me siguri do të magjepsë shijet tuaja. Zakonisht i mbushur me fruta të thata si bajame, fëstëkë, petale trëndafili dhe pak shafran, kjo pjatë gjithashtu ka shije të mrekullueshme.

2. phirni

Është një ëmbëlsirë klasike e përgatitur me sheqer, oriz, qumësht dhe fruta të thata që i jep një shije të mrekullueshme. Phirni mund të bëhet lehtësisht në shtëpi dhe bën një opsion të shkëlqyeshëm ëmbëlsirë pas një vakti.

Pra, tani duhet të filloni të planifikoni festën tuaj Bakrid 2022. Kalofshi mire me te dashurit tuaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.