Ku të gjeni ushqimet e Pashkëve në Berkeley dhe Oakland

Kompleti ushqimor për marrjen nga East Bay Provisions. krediti: East Bay Provisions

Pavarësisht nëse e festoni mëngjesin e Pashkëve me një vizitë në kishë, ose shijoni kthimin vjetor të Mini Vezëve të Cadbury në rreshtin e ëmbëlsirave, festa është afër nesh (17 prill, për të qenë të saktë). Dhe me këtë vjen tradita më e madhe e festave të pranverës, brunch – ose darkë, nëse doni ta bëni ditën një çështje më formale. Sido që të jetë, Pashkët ju ofrojnë mundësinë të vishni fillin tuaj më të mirë (mundësisht pastel dhe gri të hapur), të mblidheni me njerëzit e dashur dhe të shihni se çfarë lloj burimi ushqimor ofron.

Qoftë një hotel i bukur me të gjitha zbukurimet apo një vend i dashur dim sum, Nosh’s ju ka ofruar një përzgjedhje opsionesh ngrënieje për të festuar sezonin. Ne kemi përfshirë gjithashtu disa pika së bashku me vendin e përsosur për Pashkë për ata prej jush që duan të rindezin argëtimin në shtëpi ndërsa kalojmë ngadalë në mjedisin e grupit.

Ju lutemi vini re: kjo listë nuk përfshin çdo treg të vetëm East Bay, ushqime dhe restorant që ofron qira për pushime. Konsideroni atë një udhëzues të rinovuar për të preferuarat tona, ose pikën e kërcimit për blerjet tuaja të Pashkëve.

Berkli

Bagels BoichicEmily Winston i thotë Noshit se ajo tashmë po sheh porosi të mëdha paraprake të Bagels së saj të kërkuar, “me krem ​​djathi dhe lox për mëngjesin e Pashkëve”. Tani janë të hapura shtatë ditë në javë, ata që sjellin mëngjesin e Pashkëve të minutës së fundit mund të ndalojnë gjithashtu në rrugën e tyre, pasi dyert e Bouchik hapen në orën 7:30 të mëngjesit. Bagels Boichic3170 Kolegji Ave. (afër Alcatraz Avenue), Berkeley

Butcher’s Son ka 1 kile proshutë artificiale të gatuar plotësisht dhe gati për t’u pjekur. krediti: djali i kasapit

djali i kasapitUshqimi vegjetarian/vegjetarian i bërë me mish dhe djathra të përgatitur në shtëpi është i disponueshëm për konsum. Menuja speciale e Pashkëve përfshin frittata soje, petë e pamundur me mish dhe sallatë mac “bacon”. djali i kasapit1954 University Ave. (në Martin Luther King Jr. Way), Berkeley

Claremont Club dhe Spa Është pothuajse aq elegant sa mund të merrni këtë Pashkë. “Pashkët në kodra” të hotelit luksoz, një traditë për dekada, i ka sjellë udhëtarët e zgjuar dhe vendasit në hash me patate të ëmbla (të mbushura me pancete karamele dhe shurup bajamesh të thekura), peshku shkëmbor i Paqësorit (sipër me salcë të nxehtë) Ofron një shans për të festoni sezonin së bashku. Qepë turshi) ose Berkeley Smash Burgers (mmm, ato skajet krokante) Restorant LimewoodPse mëngjes i vonë? Para mëngjesit të mëngjesit (10:00) do të ketë dekorime me biskota në lëndinën e përparme të hotelit dhe një paraqitje speciale e ftuar nga Peter Rabbit, mishërimi i famshëm i Pashkëve. hop tek ajo. Claremont Club dhe Spa, Rruga e tunelit 41. (në Domingo Avenue), Berkeley

Donato dhe Co, Shërben një mëngjes italian me tre pjata Torta Pasqualina (byrek me spinaq dhe ricotta me salcë djathi Cresenza), Tagliolini Con Carciofi me Guanciale dhe zgjedhë vezë të pjekur, shpatull qengjit të pjekur ngadalë dhe një ëmbëlsirë klasike të Pashkëve napolitane e bërë me rikota dhe lëvozhgë portokalli të ëmbëlsuar. Donato dhe Co., 2635 Ashby (në kolegj), ​​Berkeley

Dispozitat e Gjirit Lindor Ofron dy mega vakte për ata që duan të anashkalojnë gatimin dhe të festojnë në shtëpi. Mjalti i tyre me mjaltë dhe proshutë me panje për të shkuar në mëngjes (që shërben dy ose katër deri në gjashtë korba të uritur) vjen në një vinegrette limoni Meyer me angjinare të marinuara me zarzavate, domate qershi, fëstëkë të thekur dhe rrepka shalqiri; Patate të skuqura me shtresa me Gruyere, një përzierje qepe me perime me rrënjë të pjekura dhe krem ​​Chantilly me Spring Berry Crumble. Merrni një shishe ose tetë verëra të kuqe ose të bardha ndërsa jeni në të. Merreni në 41 Tunnel Road, hyrja në Claremont Club and Spa Carriage, më 16 prill nga ora 14:00 deri në 16:00 dhe më 17 prill nga ora 10:00 deri në mesditë. (në Domingo Avenue), Berkeley

Ushqime të sallës së tregut ju kërkon të lini mënjanë ëmbëlsirat inferiore të Pashkëve, si lepurushi me çokollatë me qumësht Russell Stover pa shije ose makthi i shpendëve i njohur si Peeps, për diçka vërtet spektakolare: një komplet pavlova. I emëruar pas balerinës së famshme Anna Pavlova, për shkak të pamjes dhe lehtësisë së saj si tutu, kompleti i dyqanit të ushqimeve të specializuara freskon konfeksionin tuaj të marshmallow me një lëvozhgë pavlova të përgatitur paraprakisht, gjizë limoni, pure nga frutat e pasionit, krem ​​pana të rrahur dhe manaferra të përziera. Mos humbisni disa nga artikujt e tyre të shijshëm – si pulë e pjekur me perime pranverore, proshutë molle e ëmbël, vezë djallëzore ngjyrë mustardë me paprika – për të përfunduar vaktin tuaj të Pashkëve. Ushqime të sallës së tregut Vendndodhjet në Berkeley dhe Oakland janë: Rockridge Market Hall, 5655 College Ave. (në Keith Avenue), Oakland; Salla e tregut në Fourth Street, 1786 Fourth St. (midis Hearst Avenue dhe Virginia Street), Berkeley

Revival Bar + Kuzhinë Pronarja Amy Murray thotë se Revival po planifikon një menu speciale për darkën e Pashkëve që përfshin bërxolla qengji Kolorado me salcë nenexhiku dhe patate të reja, si dhe një ushqim në gjoksin e rosës me granata të rrahura. Revival Bar + Kitchen, 2102 Shattuck Ave. (afër Addison Street), Berkeley

Furra e vogël e susamit, një furrë buke në South Berkeley që, siç sugjeron edhe emri i saj, ofron ëmbëlsira dhe pasta nga mendja e ish-pastçieres së Camino, Maryette McGoldrick, duke përdorur përbërës sezonalë që godasin imagjinatën e saj çdo javë. çfarë ka në menu? Do t’ju duhet të ndaleni për të zbuluar pasi menuja vazhdimisht e rradhës del çdo të premte. Lavdia e kaluar përfshin tortën me byrynxhyk me bajame me krem ​​pastiçerie me çaj qumështi Oolong, tortë me beze mandarine dhe eklarë me susamin të zi. Furra e vogël e susamit2969 Shattuck Ave. (Në Ashby Avenue), Berkeley

Sweet Adeline Bakeshop Rrihni një tortë me fëstëkë roze (pa gluten) me tortë me byrynxhyk me limon kokosi, byrek me grila me kokrra të kuqe dhe kardamom për Pashkë. Por akti kryesor janë simitet e tyre të ëmbël kryq të nxehtë – një element kryesor i festës dhe që tradicionalisht shijohen për të shënuar fundin e Kreshmës – të cilat përmbajnë kajsi dhe rrush pa fara të lagura me uiski të paketuara në një simite brioshe me krem ​​mbretëror në forma titanike. Abhishek bëhet me vonë. Sweet Adeline Bakeshop3350 Adeline St (në 63 Street), Berkeley

oakland

Kafeneja e tezes MarisëMenuja jugore dhe jugperëndimore e K përfshin Bubble and Squeak, tortë të skuqur Mazza Cheddar me Pozzole Verde, Pend Perdue (Tost francez i stilit Cajun) dhe Rikota e limonit me komposto të përzier me kokrra të kuqe dhe krem ​​djathi me mjaltë të bardhë të shërbyer me biskota dhe zarzavate. Dhe për të sjellë një mot më të ngrohtë në horizont, kënaquni me byrekun e tyre me krem ​​me akullore me limon. Kafeneja e tezes Marisë4640 Telegraph (në 45th Street), Oakland

Duende’s Potajé de Semana Santa Supa. kredit: duende

duendeNjë bashkim i frymëzuar nga spanjolli, së bashku me menunë e tij të plotë la carte do të ofrojë diçka të veçantë për festimet, duke përfshirë “supën” Potaje de Semana Santa të Albondigas de Pescados Fritos (topa peshku të skuqur) me fasule garbanzo. fasule gjigante, spinaq dhe allioli, si dhe një paella speciale e Pashkëve me sallam qengji pranveror me nenexhik, shparg, karrota bebe, bizele angleze, sallatë me zarzavate të hidhura dhe bizele angleze. duende468 19th St (në Broadway), Oakland

Bar & Restaurant Fat Lady Ky sezon sjell në tryezë një grup klasikësh të mëngjesit të frymëzuar nga Mesdheu, duke përfshirë omëletën me asparagus të pjekur, tostin francez me thumba Grand Marnier dhe bërxollat ​​e qengjit Greco. Mos harroni të porosisni Kungulleshkat e skuqura franceze me djathë blu Roquefort. Bar & Restaurant Fat Lady201 Washington St. (në Street Street), Oakland

Kuzhina Grand LakeUshqimi i mëngjesit, duke përfshirë benediktin e salmonit, gjoksin dhe polentën, dhe tostin e shijshëm francez (të shërbyer me bukë thekre të zhytur në brumë porcini dhe kërpudha të egra), do të përbënte një paradrekë të përsosur të së dielës së Pashkëve. Mos harroni të konsumoni një ose dy koktej. Kuzhina Grand Lake Ka dy vendndodhje: 574 Grand Avenue (në Euclid), Oakland; dhe 2042 MacArthur Blvd. (në Dimond Avenue), Oakland

hopscotch Paraqet një paradrekë të lezetshme të Pashkëve, minus hyrjet me nuanca pastelike ose me ngjyrë rozë. Donuts shtëpi me krem ​​me gjalpë, kakiaz (qepë e kuqe, rrënjë rodhe dhe skuqura tempura me kërpudha shimeji), benedikt i zier me bark derri ose sanduiçe tonkatsu me mish derri të pjekur me bukë, bëjnë një pamje freskuese të ushqimit tradicional të Pashkëve. hopscotch1915 San Pablo Ave. (në Rrugën 19), Oakland

Lepujt e arrës së kokosit të restorantit Peony Seafood janë pothuajse shumë të lezetshëm për t’u ngrënë. krediti: Restorant Bozhure Ushqim deti/Facebook

shtëpi liqeniBrenda shtëpisë historike të Oakland Boathouse në Liqenin Merritt, mjedisi ujor ofron një mjedis ujor krejtësisht të qetë për të shijuar menunë speciale të restorantit të Pashkëve, e cila përfshin një frittata me asparagus, presh dhe djathë dhie, mish qengji të zier me parmixhan polenta Kid, shojzë e bardhë e kombinuar me anglisht. Pure bizele dhe kek Tres Leches. shtëpi liqeni1520 Lakeside Dr. (në 17th Street), Oakland

Restorant ushqim deti bozhurePiggy e adhurueshme e K. do të kapërcejë lepurushat me çokollatë në simite kremi dhe lepujt e kokosit në favor të këtyre ëmbëlsirave të antropomorfizuara. Mos humbisni brinjët e derrit me salcë fasule të zezë me ullinj të konservuar, ëmbëlsira daikon, gjizë me fasule ose simite me salsiçe pule, një nga sallat e pakta të banketeve të mbetura në lagjen kineze të qytetit. Restorant ushqim deti bozhure388 Ninth Street, Suite 288 (në Webster), Oakland

Leave a Comment

Your email address will not be published.