Krijo Përvojën Përfundimtare të Koktejit në Shtëpi | restorantgjak i ri


Është e vështirë të mos dëshpërohesh në dhomën e ndriçuar ngrohtësisht, të dekoruar në mënyrë të bollshme, me 30 vende, që është Youngblood – folësi i Consortium Holdings – që ndodhet pas Llojeve të Tjera të tyre. Kohët e fundit ka fituar një vend në listën e Esquire të 25 Bareve më të Mirë në Amerikë, pjesërisht për shkak të madhështisë së tij dhe jashtë librit të lojërave si në dekor ashtu edhe në oferta.

Youngblood kërkon që rregullat të lihen në derë. Nuk ka asnjë menu dhe në mënyrë ideale nuk ka breshëri – vetëm një menu për shijim kokteji me tre pjata, e krijuar menjëherë nga banakierët bazuar në tekat dhe fantazitë tuaja (çdo seancë zgjat 90 minuta).

“Në Youngblood ne krijojmë një eksperiencë të plotë për çdo person bazuar në preferencat e tyre të shijes,” thotë drejtoresha e barit Eliza Hoor. “Disa njerëz hyjnë dhe thonë: “Dua të shijoj një libër të mbuluar me lëkurë të pluhurosur nga Italia”. Ne bëjmë pije bazuar në këtë”. Rezulton se pija është një lojë e modës së vjetër – një kombinim i skoçit dhe burbonit me amaro sfumato dhe benediktinë me bitters portokalli.banakier i ri i gjakut

Pas një gote me flluska, fillon menyja e shijimit të lëngjeve. “Pjata e parë është si një meze”, thotë Hore. “Ne përdorim shumë verëra dhe vermute të fortifikuara, por mund të keni shumë shije për të hapur shije. Më pas kaloni në pjatën kryesore, ku gjeni [on classics like] Martini ose Old Fashioned ose Manhattans. Dessert Round përmban kokteje kremoze dhe dekadente si Bourbon Banana Flip.

Me hapësirë ​​të kufizuar dhe një politikë vetëm për rezervime, Youngblood është një tavolinë e vështirë për t’u rrëmbyer. Pra, ndërsa prisni që të vijë koha juaj, ose nëse doni të rikrijoni magjinë, Hoar ofron disa udhëzime. Truku është të mbash gjithçka të ekuilibruar. Filloni me një frymë të ulët ABV ose përgjysmoni racionet tuaja të verës për të shmangur daljen nga porta. Grykat duhet të shkojnë nga të lehta në të rënda, së bashku me profilin e shijes dhe strukturën.

Është më mirë të filloni me një ‘rregullim’ – një koktej të lehtë. “Përdorni gjithmonë lëngje të freskëta dhe fruta të freskëta”, thotë ajo. “Do t’i nxjerrë njerëzit nga uji tani.” Hoar rekomandon përzierjen e tekilës së zgjedhur me një verë të fortifikuar si Culinary Americana, një shurup të thjeshtë të thjeshtë dhe një pije frutash verore të shërbyer mbi akull të grimcuar.

Kurrikula bërthamë ka të bëjë me moderimin dhe kreativitetin. Krijoni koktejin tuaj të preferuar klasik duke eksperimentuar me përbërës të ndryshëm. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa zëvendësimi i një lloji agrumesh me një tjetër, ose guximi me një liker të ri, si p.sh. shtimi i likerit të artiçokut në Manhattan në vend të amaros.

“Ka një dekolte që supozohet t’i japë pak hidhërim, por edhe të ndriçojë pijen dhe t’i japë një atmosferë të pakëndshme,” thotë Hoar, i cili është një lexues i zjarrtë i librave shpirtërorë dhe ka një aftësi për të identifikuar çifte të pazakonta. përdorues të shpeshtë të përmbajtjes në Google.pije e ëmbël gjaku i ri

Ëmbëlsirë mund të jetë pija më e përzemërt e mbrëmjes, duke përdorur çdo gjë, nga ferneti deri te përdorimi i kartonit ose përzierja e variacioneve të brumit të thartë. Përdorni krem ​​të rëndë ose të bardha veze të rrahura për të shtuar peshë në çdo gllënjkë. Dhe, mbani mend, një koktej ëmbëlsirë nuk duhet të jetë tropikal ose i rëndë; Kjo mund të jetë një kthesë për çdo klasik. “është deri në [the drinker] Dhe unë mendoj se pjesa tjetër e saj është se është me të vërtetë argëtuese të marrësh një kategori dhe të shkosh në një udhëtim me të”, thotë Hoar.

Nëse ideja e tre koktejeve krejtësisht të ndryshme nuk ju pëlqen, mund të krijoni në thelb një menu shijuese me tre pjesë për të modës së vjetër. Për ta bërë këtë, përdorni një kombinim të verërave të fortifikuara me thekër, burbon ose uiski japonez dhe sipër me pak sheri amontillado për të filluar; Një skocez me pak shije të hidhur portokalli për pjesën kryesore; dhe një burbon me vanilje dhe tym për një përfundim të mrekullueshëm.

Më poshtë janë disa nga riffet e preferuara të Hore për të nisur festën.

Koktej në stilin e mezeve

 • .75 oz lëng limoni të saposhtrydhur
 • 75 oz shurup i thjeshtë (1:1 raport ujë dhe sheqer)
 • 1 oz SOTO sake (Junmai Daiginjo)
 • 1 oz Blanc Vermut
 • 4/5 Blackberry ngatërruar

Hidhni të gjitha lëngjet në shaker. Nëse bëhet mbi akull të grimcuar, ngatërroni manaferrat në fund të gotës, më pas derdhni lëngun dhe akullin sipër.

Kokteje në stilin e hyrjes

 • 1 e bardhe veze
 • .75 oz lëng limoni
 • 75 oz xhenxhefil cordial (4:3 lëng xhenxhefili të freskët në sheqer)
 • .5 oz Ancho Reyes
 • 1,5 oz bourbon sipas zgjedhjes suaj

Shtoni të gjithë përbërësit në shaker dhe tundeni me vezë për 10-15 sekonda. Më pas shtoni akull dhe tundeni.

Koktej në stilin e ëmbëlsirës

 • 1 oz krem ​​i rëndë (ose zëvendësues qumështi)
 • .75 oz Gifford Vanille në Madagaskar
 • .25 oz Cointreau
 • 1,5 oz Pedro Ximénez Sherry
 • 1 baltë luleshtrydhe

Hidhni të gjithë përbërësit në shaker dhe tundni për 8-10 sekonda. stresi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.