Krijimet Premium Chico Woman’s Cheesecake Shiten në bizneset lokale – Auroville Mercury-Register

CHICO – Don McGuffick, pronari i Dawn’s Desserts, doli me një ide gjatë pandemisë COVID-19.

Pasi humbi përkohësisht punën e saj si server në një restorant Broadway Heights gjatë mbylljes, ajo vendosi të fillonte biznesin e saj.

McGuffic po shpërndante ëmbëlsirat e saj në restorant 12 vjet më parë.

“Një zë më pëshpëriti se duhet të shërbeja ëmbëlsira me djathë jashtë shtëpisë sime,” tha McGuffick. Ai shërbeu 57 feta jashtë shtëpisë së tij.

Hapi tjetër ishte marrja e licencës si shërbim dërgese dhe filloi të dërgonte porositë e veta speciale në të gjithë qytetin. Pasi u plagos në një aksident me makinë dhe çmimet e benzinës e bënë shumë të shtrenjtë dërgesën personale, ajo filloi të kërkonte restorante që mund të donin t’i merrnin ëmbëlsirat e saj dhe ndodhi në Union Bar dhe Grill në Auroville. Dita e parë që restoranti i shërbeu ëmbëlsirat me djathë ishte e enjte.

McGuffick është kthyer për të shërbyer në Broadway Heights, por ajo ende është duke i përsosur ëmbëlsirat e saj.

“Do të doja ta bëja këtë me kohë të plotë,” tha McGuffick. “Misioni im është të lidhem me një restorant në javë”.

Cheesecakes janë specialiteti i McGaffick. Ajo i bën ato për 12 vjet.

“Unë e dua qumështorin, është kaq i qëndrueshëm”, tha ajo. “Dhe ju mund të bëni shumë me të.”

Lisa Sheridan, një server në Broadway Heights, i pëlqen ëmbëlsirat e MGAFIC.

“Ata janë vërtet të lezetshëm,” tha Sheridan. “Unë jam një fanatik i cheesecakes. Xhenxhefili me limon është vërtet i mirë. Ne kemi një speciale cheesecake që e bëjmë çdo javë ose dy. Ajo i jep ato çdo dy javë. Të gjithë janë të entuziazmuar pas tyre. Ai që ne bëjmë ëmbëlsira me çokollatë, midis atyre Black Ale Fudge Cake e cila bëhet me birrën Black Ale dhe Tort Flourless e cila është një tortë me çokollatë e mbushur me karamel dhe arra. I ofrojmë mirë. I shoqëroj Shumëllojshmëria e ëmbëlsirave dhe shijet që përdorin është e mahnitshme.”

Një shembull i një prej krijimeve të tij është një cheesecake me një këpucar kokrra të kuqe sipër, i quajtur Chobbler. Ajo gjithashtu bën një Somoa të Twisted, e cila bazohet në një biskotë Girl Scout Samoa. Ajo vazhdon të eksperimentojë dhe ka krijuar Butterscotch, Strawberry Shampanjë, Tortë me Karrota, Biskota Vanilje me Kokos, Karamel dhe Çokollatë, Kungull dhe Limon, duke qenë më të njohurit. Cheesecake-i i saj shfaqet në Broadway Heights.

“Lista është e pafund,” tha McGuffick.

Ajo ka qumështor Blackberry në restorantin Wine Time, dhe The Union Bar & Grill shërben gjithashtu Triple Berry dhe Cheesecake Lemon. McGuffick ka punuar në Broadway Heights për 18 vjet.

“Ata kanë ushqim të mrekullueshëm dhe janë bërë familja ime”, tha ajo. “Ata shërbejnë një produkt të ndershëm. Unë jam menaxheri i shërbimit atje.”

McGuffick e filloi karrierën e tij të kuzhinës disa vite më parë duke u bazuar në punën me nënën e tij, e cila ndërtoi gjithçka nga e para.

“Ajo bëri një kore byreku primo dhe e pjeku për të gjitha shitjet e pjekjes,” tha McGuffick. “Ajo ishte një nënë e modës së vjetër. Punonte, por gatuante dhe bënte pjekje të freskëta çdo natë. Mësova dashurinë për ushqimin prej saj.”

Gjithashtu mbresëlënëse në aftësitë e saj në pjekje ishte Corey’s nga Corey’s Restaurant, ku shërbehej bukë e sapopjekur, dhe gjeldeti i freskët dhe ata shërbyen mëngjes dhe paradrekë.

“Shërbimi i ushqimit më ka trajtuar shumë mirë”, tha ajo. “I dua njerëzit dhe ushqimin. Unë i shërbej produktet e mia me dashuri dhe pasion.”

Ajo mori librat e gatimit të nënës së saj pasi nëna e McGuffick vdiq. Ajo gjithashtu bën djathë keto për njerëzit në dietë keto.

“Qëllimi im është të jem ndryshe dhe të mos bëj atë që bëjnë të gjithë të tjerët”, tha ajo. “Don’s Desserts është në rritje dhe është kaq emocionuese. Komuniteti ka qenë fantastik. Union Bar & Grill ka një atmosferë të mrekullueshme dhe është estetikisht e këndshme. Shpresoj që të bëhet një partneritet me ta.”

McGuffick tha se recetat e saj kanë një “përdredhje”, që do të thotë se ajo bën të gjitha llojet e gjërave që nuk do të kishte menduar t’i bashkonte, si ëmbëlsira e saj me djathë me borzilok me luleshtrydhe.

Krijimet e McGuffick mund të gjenden në Facebook nën DawnsDesserts dhe në Instagram si DawnsDesserts.

Leave a Comment

Your email address will not be published.