Konservimi dhe ngrirja e pjeshkës: Gjithçka që duhet të dini Ushqim & Kuzhinë

Me një shumëllojshmëri të gjerë pjeshke të shijshme, të ëmbla dhe me lëng të disponueshme nga mesi i korrikut deri në fund të shtatorit, ne jemi në gjendje të shijojmë jo vetëm pjeshkë të freskëta, por edhe shumë produkte të konservuara. Bazat e pjeshkës dhe konservimit do të diskutohen në artikullin e sotëm.

Filloni me pjeshkë të forta, të pjekura, me ngjyrë të barabartë. Lërini pjeshkët të piqen për një ditë ose më shumë pasi piqen në një cilësi ideale për t’u ngrënë të freskëta; Shikoni me kujdes që të mos zihen shumë dhe të mos bëhen të buta. Renditni dhe lani frutat, hiqni lëkurën duke e zhytur pjeshkën në ujë të vluar për 30 deri në 60 sekonda; Zhyteni menjëherë në ujë të ftohtë që të mund ta trajtoni. Lëkura duhet të tërhiqet lehtësisht. Pjeshkët mund të priten në gjysmë, të copëtohen në katër pjesë ose në feta.

Për të ruajtur pjeshkët, është e nevojshme të ndalohen reaksionet enzimatike që shkaktojnë ndryshime kimike pasi ato janë të ekspozuara ndaj ajrit. Vendosni pjeshkët e qëruara në ujin e acidifikuar derisa të hiqen të gjitha lëvozhgat. Përzieni 1 lugë çaji kristale të acidit askorbik në 1 gallon ujë ose shtypni gjashtë tableta me 500 miligramë vitaminë C. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit kur përdorni një produkt komercial kundër errësimit.

Kur copa pjeshke të ngrira, ato mund të paketohen në shurup ose në sheqer të thatë. Për të bërë një paketë shurupi, përzieni dhe shpërndani 2-1/2 gota sheqer dhe 1/2 lugë çaji acid askorbik ose tre tableta të grimcuara 500 mg vitaminë C në 4 gota ujë. Përzieni 1 filxhan të këtij shurupi në çdo litër fruti të përgatitur. Vendosni një copë të vogël letre të thërrmuar, rezistente ndaj ujit sipër për të mbajtur frutat poshtë. Për të bërë një paketë sheqeri të thatë, spërkatni fetat e pjeshkës me 1/4 lugë çaji acid askorbik të tretur në 3 lugë gjelle ujë të ftohtë dhe spërkatni mbi çdo të katërtën e një pjeshke të përgatitur. Shkundni butësisht derisa sheqeri të shpërndahet ose lëreni të qëndrojë për 15 minuta përpara se ta paketoni në enë frigoriferike plastike ose kavanoza të hollë me grykë të gjerë. Lëreni hapësirën e kokës 1 inç në kavanozin kuart për zgjerim gjatë ngrirjes. Acidi askorbik dhe sheqeri ndihmojnë në ruajtjen e ngjyrës dhe strukturës. Pjeshkët e ngrira në ujë ose lëng do të ngrijnë si fjolla bore, duke thyer muret e qelizave dhe, kur shkrihen, do të jenë më të buta se ato të ngrira në shurup sheqeri ose sheqer të thatë. Pjeshkët janë veçanërisht të shijshme për t’u ngrënë kur kanë disa kristale akulli në to para se të shkrihen plotësisht. Pjeshkët e shkrira nxihen shpejt; Ngrohja e pjeshkës së shkrirë për disa ditë përmirëson cilësinë e ruajtjes së tyre. Disa njerëzve u pëlqen të shtojnë pak niseshte misri për të bërë një salcë të trashë pjeshke.

Zëvendësuesit e sheqerit mund të shtohen pak para ngrirjes ose pak para servirjes. Megjithatë, ato nuk ofrojnë efektet e dobishme të sheqerit si ruajtja e ngjyrës ose qëndrueshmëria e frutave.

Aplikimi i nxehtësisë në produktet e freskëta ndalon reaksionin e enzimës në ushqimet e konservuara dhe të ngrira. Kur përdorni këtë teknikë për të ngrirë pjeshkët, vendosini të ziejnë dhe më pas ziejini derisa të nxehen. Ndërsa kjo do të prodhojë një produkt që ruan ngjyrën e tij në frigorifer, ato nuk do të kenë një aromë aq të freskët sa pjeshkët e ngrira në shurup ose sheqer dhe janë më të përshtatshme për t’u përdorur në ëmbëlsirat e pjekura sesa të hahen të freskëta. Ju po përdorni këtë metodë të aplikimit të nxehtësisë kur piqni një byrek ose një tortë pjeshke dhe më pas ngrini ëmbëlsirën.

Pjeshkë mund, ndiqni udhëzimet e mësipërme për t’i qëruar. Pjeshkët e konservuara mund të hahen të papërpunuara ose të paketuara në kavanoza të nxehtë. Paketimi i papërpunuar është një metodë më e sigurt, por zakonisht rezulton në një produkt më të keq se pjeshkët e mbajtura në kavanoza të nxehtë. Pjeshkët e paketuara të papërpunuara notojnë në majë të kavanozit dhe kavanozi zakonisht humbet shumë lëng (së bashku me aromën) përmes sifonimit. Për shkak se ajri lirohet kur pjeshkët e papërpunuara nxehen, pjeshkët e nxehta kanë më pak gjasa të notojnë, më shumë pjeshkë do të futen në kavanoz dhe lëngjet kanë më pak gjasa të ziejnë kur kavanozët hiqen nga tenxherja.

Pjeshkët mund të injektohen me shurup sheqeri, ujë ose lëng molle ose rrushi të bardhë. Përveç shtimit të shijes, sheqeri i forcon pjeshkët. Prandaj, njerëzit që duan të konsumojnë më pak sheqer duhet të balancojnë cilësinë e produktit me nevojat ushqyese. Një shurup i mesëm për një ngarkesë me kuart përdor 3-3/4 gota sheqer në 8-1/4 gota ujë. Një shurup i lehtë përdor 2-1/4 gota sheqer për 9 gota ujë. Shurupi i rëndë i sheqerit do të bëjë që frutat të notojnë më shumë se një shurup më i lehtë ose paketë lëngu. Provoni një shurup të lehtë, paketë uji ose paketë lëngu për të parë se çfarë është e pranueshme për familjen tuaj.

Për të ringrohur pjeshkët, vendosni mjaft pjeshkë në shurup të zier, ujë ose lëng për një ose dy kavanoza dhe lërini të ziejnë. Ju do të përdorni më pak shurup kur i paketoni të nxehtë, sepse ringrohja e pjeshkës do të bëjë që lëngu i pjeshkës të kthehet në shurup ose lëng kur zihet. Nëse nuk i ngrohni plotësisht pjeshkët, ato përsëri mund të tkurren pak, por jo aq sa nëse i keni paketuar të papërpunuara. Hiqni me kujdes pjeshkët dhe mbushni kavanozin brenda 1/2 inç nga sipër. Hidhni shurupin e nxehtë ose lëng tjetër brenda 1/2 inç nga sipër. Hiqni flluskat e ajrit, fshijeni buzën e kavanozit me një peshqir letre të lagur dhe rregulloni kapakët. Përpunoni pincat e nxehta për 20 minuta dhe litra për 25 minuta në një banjë me ujë të vluar ose në një kanaçe me avull atmosferik. Rregulloni kohën për lartësi më të madhe. Pjeshkët e paketuara të papërpunuara kërkojnë pesë minuta shtesë për përpunim. Pasi të përfundojë përpunimi, hiqeni konservën nga zjarri dhe hiqeni kapakun nga konservimi me banjë uji. Mbyllni kanaçen e avullit atmosferik dhe fikni zjarrin duke e lënë kapakun në vend. Prisni pesë minuta përpara se të hiqni kavanozin nga çdo lloj konservimi. Kjo do të barazojë temperaturën brenda kavanozit dhe do të reduktojë humbjen e lëngjeve nga kavanozi.

Nëse keni pyetje për ruajtjen e ushqimit, kontaktoni një Home Economist të mërkurën nga ora 10:00 deri në orën 14:00, duke telefonuar 717-394-6851 ose duke shkruar te Penn State Extension, Lancaster County, 1383 Arcadia Road, Room 140, Lancaster, PA. E disponueshme për t’iu përgjigjur pyetjeve. 17601.

Kolona e lajmeve të ruajtura mirë është prodhuar nga Penn State Extension.

Leave a Comment

Your email address will not be published.