Kocka të dobëta Mbani në dispozicion këto 5 ushqime të shëndetshme për kocka të forta

Kockat përbëhen nga indi lidhor i përforcuar me kalcium dhe qeliza të specializuara kockore. Ato kryejnë një sërë funksionesh në trup, duke përfshirë lidhjen e muskujve, mbrojtjen e organeve dhe ndërtimin e strukturave. Kocka e re po krijohet gjithmonë në trupin e njeriut dhe kocka e vjetër po thyhet vazhdimisht. “Masa juaj kockore rritet kur jeni i ri sepse trupi juaj prodhon kocka të reja më shpejt se kocka ekzistuese derdhet. Rreth moshës 30 vjeç, shumica e njerëzve arrijnë kulmin e masës së tyre kockore. Osteoporoza (që do të thotë “kockë poroze”) është forma më e zakonshme e kockave. Sëmundja. Ajo përfshin masën e ulët kockore dhe humbjen strukturore të indit kockor”, tha Dr. Preet Pal Thakur, bashkëthemelues i Glamyo Health. Ngrënia e një diete të ekuilibruar Ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten për kocka të shëndetshme. Këtu janë duke ndjekur ushqimet që ndihmojnë në rritjen e forcës së kockave.

5 ushqime të shëndetshme për kocka të forta:

perime me gjethe jeshile: Shumica e vitaminave dhe mineraleve që mbështesin shëndetin e kockave mund të gjenden në perimet me gjethe jeshile. Ato ofrojnë përmbajtje të mirë të kalciumit, magnezit dhe kaliumit. Ato përmbajnë gjithashtu minerale shtesë si vitamina K dhe folate që janë të rëndësishme për shëndetin e kockave. Perimet me gjethe jeshile kanë gjithashtu veti alkalizuese; Me ushtrime të rregullta të mbajtjes së peshës dhe ndryshime të tjera të stilit të jetesës, ato ndihmojnë në ekuilibrin e pH, i cili është thelbësor për ruajtjen e densitetit të kockave.

Produktet e qumështit: Ushqimet e bëra nga qumështi quhen produkte qumështi. Këto përfshijnë vetë qumështin, djathin dhe kosin. Kalciumi, i cili është i rëndësishëm për kocka të forta, mund të gjendet në sasi të mira në produktet e qumështit. Ato përmbajnë gjithashtu vitaminë D dhe fosfor, dy minerale që ndihmojnë në shëndetin e kockave. Produktet e qumështit mund të përfshihen në dietën tuaj në mënyra të ndryshme. Mund të konsumoni qumësht, djathë dhe gjizë. Recetat që përdorin përbërës të qumështit përfshijnë milkshakes, smoothie me kos dhe ushqime me makarona me djathë. Si sallatat ashtu edhe pjatat e tjera mund të mbushen me bulmet. Njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës mund t’i marrin këto lëndë ushqyese nga burime alternative, si qumështi i bajames.

peshku: Peshku është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe proteina. Është një burim i shkëlqyer i vitaminës D, e cila është e rëndësishme për kocka të forta. Kockat e forta kërkojnë përthithjen e kalciumit, duke ndihmuar vitaminën D. Sardelet janë kocka mikroskopike të peshkut që janë një burim i shkëlqyer i kalciumit, acideve yndyrore omega 3 dhe vitaminës D, të cilat të gjitha ndihmojnë në rritjen e densitetit të kockave. Salmoni Salmoni dhe peshq të tjerë yndyrorë kanë aftësi për të ndërtuar kocka sepse janë të pasura me acide yndyrore omega-3. Përveç kësaj, ato përmbajnë vitaminë D, e cila lehtëson përthithjen e kalciumit.

arra dhe fara: Arrat dhe farat janë të gjitha të pasura me proteina, magnez dhe zink. Ato përmbajnë gjithashtu kalcium dhe vitaminë E, të cilat të dyja janë thelbësore për shëndetin e kockave. Shqema përmban kalcium, magnez, hekur, zink dhe folate, duke i bërë ato një burim i mirë i mineraleve që kontribuojnë në shëndetin e kockave. Bajamet janë një burim shumë i pasur i vitaminës E, një antioksidant i fuqishëm që bën mrekulli për lëkurën, flokët, thonjtë dhe sistemin tuaj imunitar.

Portokalli: Krijimi i kolagjenit është një nga arsyet e shumta pse trupi ynë ka nevojë për vitaminë C. Indi lidhor i trupit, i cili përfshin kockat, përbëhet nga një material i quajtur kolagjen. Në vetvete, një portokall mesatar përmban rreth 50 miligramë kalcium, por mund të blini gjithashtu lëng portokalli që është i fortifikuar me kalcium. Citrati i kalciumit, i cili ka një shkallë absorbimi më të shpejtë se karbonati i kalciumit, përdoret zakonisht për të forcuar lëngun e portokallit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.