Kjo vodka e lehtë Penne Alla bashkohet në 20 minuta


Për kuzhinierët me përvojë dhe fillestarët e kuzhinës, autori i librave të kuzhinës dhe nutricionisti Robin Miller e çon në bazat me receta të shkëlqyera, miqësore për familjen që ia vlen të përgatiten vazhdimisht.

luaj luaj

“Makaronat janë gjithmonë të njëjta, por gjithmonë të ndryshme,” tha dikur James Beard. “Është një njohje ngushëlluese me ngjyrën e saj të lehtë të artë dhe aromën e përtypur e të grurit.” Dhe diçka për t’u çmuar ndërkohë që njiheni mirë është të mos mërziteni në darkë.

Le ta pranojmë, të gjithë kemi parë një kuti me makarona dhe kemi menduar: “Si mund të bëhem kreativ me këtë?”

Në një natë të ngarkuar, një grumbull i freskët makaronash me një kavanoz me salcën tonë të preferuar duket si alternativa më e mirë, veçanërisht kur koha është thelbësore dhe dollapët janë bosh. Por pak kreativitet dhe vetëm disa përbërës të tjerë, mund t’i çojnë makaronat në lartësi të reja.

Perfekte çdo herë E vetmja recetë e sallatës me makarona që do t’ju duhet ndonjëherë

Çfarë është makarona penne?

Emri “stilolaps” vjen nga fjala italiane për stilolaps (tufë) sepse fundi me kënd i makaronave i ngjan majës së një stilolapsi. Pena mund të gjendet e lëmuar dhe e prerë në feta dhe është një shtesë e shkëlqyeshme për një shumëllojshmëri pjatash.

Pena e montuar mund të përdoret me pothuajse çdo salcë – të trashë ose të hollë – dhe kreshtat ndihmojnë në thithjen e pikës së fundit dhe studimin e mjaftueshëm për të mbështetur një salcë të trashë dhe të trashë. Tubat e zgavruar janë gjithashtu të mbushura me shije të shijshme.

Pena e yndyrshme nuk thith shumë salcë, por është po aq e mrekullueshme. Smoothie penne më pëlqen të rezervoj për supa, tavë dhe të shërbyer si pjatë anësore me zierje.

Penne, dhe shumica e formave të tjera të makaronave, bëhen me miell gruri të fortë, një kokërr e fortë që bën një petë të fortë që fal shumë, edhe nëse nuk mund ta arrini tenxheren kur kohëmatësi fiket.

Penne mbetet e përtypur dhe e lakueshme pas gatimit, ndërsa makaronat e bëra nga gruri i butë priren të shpërbëhen kur zihen shumë. Duke qenë se forma e penës është me salcë dhe pa salcë, është kënaqësi e madhe për të vegjlit që hanë shpesh me duar.

Receta: Penne në salcë vodka Easy Pink

Një nga mënyrat e mia të preferuara për të shërbyer pene është me këtë salcë vodka të lehtë rozë. Tubat e butë penne hidhen në një salcë kremi prej kadifeje, domate, erëz me vodka dhe aromatizues me qepë dhe hudhër dhe sipër me një spërkatje djathi parmixhano dhe borzilok të freskët. Kjo është një pjatë që mund të bëhet me artikuj që tashmë i keni në qilar dhe zgjat vetëm 20 minuta.

Pse të vendosni vodka në salcë? Vodka rrit shijen e tyre duke shtrirë domatet dhe duke përqendruar ëmbëlsinë e tyre të qenësishme. Plus, vetë alkooli shton një kafshim delikate, një kontrast të përsosur me kremin e ëmbël në një salcë.

Mund të heqësh dorë nga vodka? Po! Thjesht zëvendësoni vodkën me një sasi të barabartë lëngu perimesh, lëng pule ose ujë të rezervuar për gatimin e makaronave.

bën: 4 porcione

Komponenti:

 • 1 kile pene, ose forma të tjera makarona të zgjedhura
 • 2 gota salcë domatesh ose pure domatesh
 • filxhan vodka ose filxhan ujë të rezervuar për makarona (shih shënimin më lart)
 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 lugë çaji borzilok i thatë
 • 1 lugë fara të thata karamele
 • lugë çaji pluhur qepë
 • lugë hudhër pluhur
 • kripë dhe piper i zi i sapo bluar
 • filxhan salcë e rëndë ose kosi
 • Djathë parmixhano të grirë, për servirje
 • Borziloku i freskët i copëtuar, për servirje

Përgatitja

 1. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni ujin e zierjes së makaronave me filxhan (nëse nuk jeni duke përdorur vodka). Lëreni mënjanë dhe mbulojeni me fletë metalike për të mbajtur ngrohtë.
 2. Në një tenxhere të madhe ose një tigan me anë të lartë, kombinoni salcën e domates, vodkën, vajin e ullirit, borzilokun e tharë, rigonin e tharë, pluhurin e qepës, hudhrën pluhur, lugën e vogël kripë dhe lugën e vogël piper.
 3. Vendoseni tiganin në nxehtësi mesatare dhe lëreni të vlojë. Ziejini për 10 minuta duke e përzier shpesh.
 4. Ulni zjarrin dhe përzieni kremin. Gatuani për 1 deri në 2 minuta, më pas hidhni makaronat e gatuara dhe ziejini për 1 minutë që të ngrohen.
 5. Shtoni kripë dhe piper sipas shijes. Spërkateni me djathë parmixhano dhe borzilok të freskët dhe shërbejeni me djathë parmixhano shtesë.

Çfarë mund të bëni me një kilogram makarona pene?

Mendoni për stilolapsin si një kanavacë bosh dhe ndërtoni kryeveprën tuaj rreth tij. Edhe shtimi i një përbërësi strategjik nga qilarja juaj mund ta kthejë atë petë të përtypur dhe me grurë në një pjatë krejtësisht magjepsëse. Specat e kuq të pjekur, kaperi, ullinjtë, pesto dhe madje edhe uthulla balsamike mund t’i kthejnë makaronat e përditshme në një vakt të shijshëm.

Këtu janë disa ide për të zbatuar idetë tuaja krijuese të makaronave:

 • Pena me salsiçe pikante – Bëni një salcë mishi me sallam pikant ose të ëmbël
 • Penne Arrabita – Shtoni Chutney pikante dhe thekon djegës të kuq të grimcuar
 • Penne ushqim deti – Shtoni karkaleca, molusqe dhe domate të konservuara
 • Penne Pie – Ngjashëm me byrek me spageti, por shumë më e lehtë për t’u ngrënë
 • Bozhure Primavera – Shtoni një shumëllojshmëri perimesh
 • Penne Florentine – Hidh makarona me spinaq krem
 • Penne Alfredo me vezë dhe proshutë – Shtoni salcën Alfredo të blerë në dyqan dhe shtoni më shumë vezë dhe proshutë të thjeshta
 • Djathë Penne Mac ‘n – Ndryshoni Penne për Makaronat e Bërrylit
 • Pena me domate, ton dhe kaperi – shtoni ton të konservuar/të zier, domate qershi dhe kaperi
 • Pena me brokoli dhe hudhër – të hedhura me vaj ulliri
 • Casio e Pepe Pen – një pjatë klasike spageti e bërë me speca të pjekur
 • Pena me tapenadë ulliri – Shto tapenadë ulliri të blerë në dyqan
 • Caprese Penne – Shtoni mocarela të freskëta, borzilok dhe domate; spërkatni me glazurë balsamike
 • Pena Thai me pulë dhe salcë kremoze kikiriku – Shto salcë kikiriku të blerë në dyqan
 • Pena me kërpudha dhe rigon – Shtoni kërpudha të pjekura dhe trumzë
 • Pesto Penne – Shtoni në dyqan Pesto borziloku të blerë
 • Penne Jambalaya – Shtoni erëza Cajun, karkaleca dhe sallam Andouille
 • Chicken Caesar Penne – Shtoni pulë të gatuar, salcë Caesar dhe croutons të grimcuar; Shërbejeni mbi marule rome, nëse dëshironi

Leave a Comment

Your email address will not be published.