Kjo supë jugperëndimore është seriozisht e lëmuar (dhe e lehtë!)

Kur jeta është e zënë, mos bini në grackën e anashkalimit të ushqimit të gatuar në shtëpi. Sidomos kur ato janë aq praktike, të lehta dhe të kënaqshme sa kjo recetë e re supe, jam shumë i lumtur t’i ndaj me ju sot.

Kjo supë u krijua kur më dhuruan një sasi të madhe specash djegës nga dy miq. Bëra salcën me spec djegës të gjelbër Ginny’s (është gjithashtu shumë e lehtë) dhe mezi doja të bëja një supë për të nxjerrë në pah atë salcë. Kjo supë e bën pikërisht këtë, por është gjithashtu e mirë pa salcën me piper të nxehtë Ginny’s, nëse nuk dëshironi të shtoni nxehtësi. Ose, thjesht përdorni chutney të nxehtë të gjelbër të blerë në dyqan.

Receta kërkon hedhjen e përbërësve në një tenxhere, zierjen e tyre, purejen dhe në fund përgatitjen e një vakti të mrekullueshëm. Qëroja dhe preva në copa të vogla dy patate ruse, por përveç kësaj, të gjithë përbërësit e zier ishin prerë paraprakisht dhe larë dhe u blenë në dyqan.

Dhe, kur e mbarova me gjysmë e gjysmë, është një supë e lehtë për t’u përshtatur për ta bërë atë vegjetarian ose pa qumësht.

Kaq e thjeshtë, aq e mirë: Supë jugperëndimore seriozisht e butë dhe e mrekullueshme!

LIDHUR: Salca djegëse e nxehtë e gjelbër e Ginny

Kjo recetë bën një pjesë të madhe. Por, përsëri, është ajo kohë e vitit kur, nëse bëni një grumbull të madh supë dhe e ngrini, do të shpërbleheni në ato netë kur darka vjen shumë shpejt. Kur errësohet në orën 16:30, të gjithë janë të uritur për darkë edhe më herët.

Edhe një gjë… kjo supë bën një salcë të shijshme për lazanjat jugperëndimore, makaronat ose enchiladat. Jini krijues me të gjitha mënyrat se si mund ta përdorni, ose thjesht përzieni atë në një supë të shijshme. Dhe, mund ta përdorni si bazë dhe më pas shtoni pulë të grirë, hominy dhe fasule të zeza për një produkt të përfunduar të përzemërt.

sot po ju tregoj si ta beni seriozisht E zbukuruar me shirita tortilla, cilantro, avokado dhe salcë kosi. Por, është po aq i shijshëm kur shërbehet në një filxhan me kripë dhe piper sipër!

Supë seriozisht e lëmuar dhe e mrekullueshme jugperëndimore

koha e përgatitjes 5 Minuta

Koha e GATIMIT 35 Minuta

Programi mësimor supë, kafe

vakt Amerika Jugperëndimore

porcionet 6

kalorive 255 kcal

Komponenti

 • 12 filxhan supë pule Për të blerë në dyqan, unë preferoj markën Kettle Fire të lëngut të pulës, por zgjidhni të preferuarin tuaj. Sigurisht, përgatitja në shtëpi është gjithmonë më e mira!
 • 10 oz qepë të copëtuara I blej këto të prera paraprakisht në seksionin e perimeve në Kroger.
 • 5 oz Karota, të copëtuara Blej qese 10 oz me karota të grira paraprakisht.
 • 2 Patate russet, të qëruara dhe të prera në copa 1 inç
 • 2 £ Lulelakra nga qeset e lara dhe të prera paraprakisht
 • 1 Can Santo Pure Domate, 10 oz
 • 2 lugë hudhër pluhur
 • 2 lugë Kripë me erëza të Lawrie
 • 1 lugë Qimnon
 • 2-4 lugë Ginny’s Green Hot Salce Ose përdorni varietetin e blerë në dyqan. Vazhdoni ta shijoni ndërsa shtoni supën sipas dëshirës tuaj.
 • 2 filxhan gjysmë e gjysmë

Dekoroni

 • koriandër të freskët
 • avokado
 • Shirita Tortilla ose Chips Crumble
 • salcë kosi
 • jalapeosi të freskët të copëtuar

Udhëzim

 • Shtoni të gjithë përbërësit përveç gjysmës dhe gjysmës në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. (Lëngu duhet të mbulojë të gjitha perimet).

 • Lërini të ziejnë, lërini të ziejnë për 25-30 minuta ose derisa të gjitha perimet të zbuten.

 • Vendoseni dhe bëni pure në një blender me fuqi të lartë për 90 sekonda për grumbull dhe derdhni në një tenxhere tjetër.

 • Përziejini në gjysmë të rrugës.

 • kripë dhe piper për shije.

 • Zbukuroni dhe shijoni!

të ushqyerit

Shërbyer: 1filxhanKalori: 255kcalKarbohidratet: 33poProteina: 10potrashë: 1 1poYndyra e ngopur: 6poYndyra e poliunsaturuara: 1poyndyrna mono të pangopura: 3poKolesteroli: 30mgNatriumi: 2712mgKaliumi: 1401mgFibra: 6poSheqeri: 7poVitamina A: 4256IUvitaminë C: 129mgKalciumi: 178mgHekuri: 3mg

E keni provuar këtë recetë?Vlerësojeni më lart dhe na tregoni se si ishte!

Shikoni më shumë receta për supa këtu!

Leave a Comment

Your email address will not be published.