Kjo supë e thjeshtë kolumbiane me viç dhe patate është plot mundësi

Caldo de Costilla-n e takova për herë të parë në dasmën e kunatës sime, Ana María, në Bogota të Kolumbisë. Rreth mesnatës, kuptova se gjyshërit, stërgjyshërit dhe stërgjyshërit që drejtojnë grupin në pistën e vallëzimit më në fund do të ishin të lodhur nga salsa dhe bachata; Në të 20-at e mia, po ashtu po filloja të ndjeja efektet e pirjes dhe kërcimit të aguardiente me aromë kopër gjatë gjithë natës.

Serverë me rrota në një tufë argjendi të madhe të mbushur me lëng mishi të nxehtë me avull. Ai e derdhi lëngun në enë të vogla të mbajtura me dorë, duke grumbulluar një pjesë të brinjëve të buta të viçit dhe disa feta patate me qepë të gjelbra të copëtuara dhe një garniturë me cilantro. Pikat e yndyrës së artë të depozituara në sipërfaqe.

Muzika pushoi për një çast ndërsa të gjithë u kënaqën me lëngun e pasur, të kripur, të aromatizuar me qepë, hudhër dhe qimnon. derisa mbarova së hequr mishin nga kocka e brinjëve dhe hëngra patatet – një varietet dylli i quajtur pasteza , Muzika kishte filluar sërish dhe gjyshërit ishin kthyer tashmë në këmbë.

Shumë shpejt mësova se kjo nuk ishte një përvojë unike. E gjeta veten duke pirë një tas të ngrohtë e relaksues me Caldo de Costilla në orën 4 të mëngjesit jashtë restorantit dhe klubit të ngjashëm me karnavalet Andrés Carne de Res në Chia, pak jashtë Bogotá. Pjata e ka origjinën në malësitë e ftohta të Andeve, ku supat e përzemërta dhe të thjeshta janë një element kryesor, por edhe në dasmën tonë në Cartagena bregdetare, një pistë vallëzimi mesnate e mbushur me aroma viçi dhe cilantro.

Në Kolumbi, caldo de costilla zakonisht hahet vonë natën ose si ushqim për mëngjes, por në shtëpi e bëj për darkë. Lehtësia dhe lista koncize e përbërësve të saj kanë tërheqje të qartë.

Kur mendoj për aksionet, mendja ime shkon tek ato rezerva të ndërlikuara që mësova të bëja në restorante, ose ato libra gatimi që ju nxisin të ruani kockat dhe mbetjet e pulës në frigoriferin tuaj.

Caldo de Costilla nuk ka asnjë nga këto. I mbuloj brinjët e viçit të papërpunuar me ujë (çdo prerje e lartë në ind lidhës, si p.sh. çupa pa kocka, bisht kau apo edhe kërpudha, do të funksionojë), një grusht të vogël aromatike (rrjedhët e cilantrosë, Shtoj qepë, hudhër, qepë dhe qimnon të plotë – disa receta thërrisni për karrota ose achiote, por nuk e shqetësoj kurrë), vendoseni të ziejë dhe lëreni për disa orë derisa të përfundojë. Pasi të jetë gatuar, i heq kockat dhe mishin e viçit me një sërë darësh (qëlloj për mish që është i butë me lugë, por nuk prishet), heq lëngun e mishit dhe i hedh aromatikët. Më pas e rregulloj mirë lëngun me kripë dhe shtoj përsëri mishin e viçit.

Kur të jemi gati për të ngrënë, shtoj patate të qëruara, të prera në kubikë (varietetet dylli si Yukon Gold funksionojnë mirë, por çdo patate do të funksionojë) dhe i ziej derisa të bëhet lëng, duke e shtuar në një grusht qepë të grirë. përfundoni me. E gjithë tenxherja shkon në tryezë në darkë me një tas me cilantro të copëtuar (për ata në familjen time që nuk e durojnë shijen e cilantros së papërpunuar).

Për sa i përket kohës aktive, ju po shikoni rreth 10 minuta punë dhe nuk mund të ketë shumë gabim me këtë.

Këshilla ime e fundit: Bëni ekstra dhe, përpara se të shtoni patatet, hidhini në frigorifer. Shija relativisht neutrale e supës do të thotë se është çuditërisht e lehtë për t’u shndërruar në një shumëllojshmëri pjatash. Kohët e fundit, ne kemi ngrohur lëngun e mbetur dhe mishin e viçit me erëza të nxehta, më pas i kemi shërbyer me lëng limoni, salcë peshku, petë orizi dhe barishte të freskëta dhe për supë aromatike me petë që të kujton pho.Is vietnameze. E arritëm në pozole blanco, Dhe në supë të shpejtë dhe të përzemërt viçi dhe elbi.

Madje e kam gjetur veten duke e pirë atë, siç ishte menduar, në mesnatë (edhe pse vetëm nën dritën e derës së mikrovalës është, ndoshta, disi më pak romantike se drita e hënës së Andeve).

recetë: caldo de costilla

Leave a Comment

Your email address will not be published.