Kjo recetë sallate e shëndetshme e pjekur në skarë ka shije si vera

Sallatë Panzanella. Fotot nga Nicky Sizemore

Me mocarela kremoze, bukë të pjekur në skarë dhe vinegrette me verë të kuqe me hudhër, kjo recetë ka të bëjë me shijen e stinës në luginë.

Po, ju duhet të hani sallatë gjatë gjithë vitit, por ne vë bast se jeni dakord se asgjë nuk është më e mirë se zarzavate dhe perime me gjethe të freskëta, lokale, sezonale. Ne i kërkuam Nicki Sizemore disa ide të thjeshta, inovative për t’ju ndihmuar të krijoni një tas më të mirë. Kuzhinieri me bazë në Spring Spring, autori i librave të gatimit dhe blogerja e ushqimit (nga scratchfast.com) fokusohet në pjatat e shëndetshme dhe të mbushura me shije. Këtu janë tre ushqime të lehta dhe freskuese për pjatat kryesore.

Kjo recetë përfshin një bollëk perimesh verore në një nga sallatat më të mira ndonjëherë. Me mocarela kremoze, bukë të pjekur në skarë dhe vinegrette me verë të kuqe me hudhër, ky është një vakt i shëndetshëm ose pjatë anësore që është e mbushur me shije dhe cilësi. Mos ngurroni të përdorni perime të tjera sipas asaj që keni ose pëlqeni. Përveç kësaj, ju mund ta ndërroni mocarelën me burime të tjera proteinash, të tilla si pulë e pjekur në skarë, fasule të bardha të konservuara, djathë feta ose ton me cilësi të mirë. Unë shpesh shtoj edhe parmixhanin e grirë (vetëm sepse më pëlqen). Açuga në salcë i shton thellësi dhe kompleksitet vinegrette, por ju nuk do ta shijoni atë. Megjithatë, ju mund ta hiqni atë për versionin vegjetarian.

Sallatë Panzanella. nga Nikki Sizemore

Sallatë Panzanella e pjekur në skarë

Koha e përgatitjes: 35 minuta
Koha e gatimit: 15 minuta
Koha totale: 50 minuta
Shërben: 4-6 si pjata kryesore, 8-10 si pjata anësore

materiali:

Vinegrette

 • filxhan uthull vere të kuqe
 • 1 thelpi hudhër e madhe, e grirë në mikroplan
 • 1 lugë qepë e grirë
 • 1 lugë fara të thata karamele
 • 1 açuge, e larë dhe e grirë hollë (sipas dëshirës)
 • kripë dhe piper i zi i sapo bluar
 • filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër

sallatë

 • 2 kunguj të njomë të mesëm, të prera, të prera për së gjati në pllaka 1/2 të trasha
 • 2 speca zile të verdha mesatare, të prera dhe me fara, të prera në 2 pjesë
 • 1 qepë e kuqe mesatare, e prerë në rrathë të trashë
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 luge uthull balsamike
 • bukë italiane ose 1 bagutë e vogël pa gluten, e prerë në 1 fetë të trashë
 • 2 kilogramë domate të pjekura, të prera në kubikë dhe të prera trashë
 • filxhan borzilok i freskët i grirë në mënyrë të trashë
 • kile mocarela e freskët, e prerë në copa

LIDHUR: Kjo lasagna e shpejtë me kunguj është darka perfekte e natës së javës

Udhëzime:

Krijo Vignette

Në një tas të vogël, kombinoni uthullën e verës së kuqe, hudhrën e grirë, qepën, rigonin dhe açugat (nëse përdorni). I rregullojmë me kripë dhe piper. Përzieni me vaj ulliri.

bëj tjetër: Vinaigrette mund të ruhet në frigorifer deri në 1 javë.

Ziejini perimet në skarë dhe mblidhni sallatën

Ngrohni paraprakisht një tigan të skarës ose të skarës në nxehtësi mesatare-të lartë.

Vendosni kungulleshkat, specat dhe fetat e qepës së kuqe në një tepsi të madhe pjekjeje. Spërkateni me vaj ulliri dhe uthull balsamike. I rregullojmë me kripë dhe piper. Hidheni butësisht në shtresë. Ziejini perimet në skarë, duke i kthyer një herë, derisa të zbuten me shenja grili në të dyja anët, rreth 2 minuta për anë për kungull i njomë dhe 3-4 minuta për anë për qepët dhe specat. Transferoni perimet përsëri në fletën e pjekjes dhe lërini të ftohen.

bëj tjetër: Perimet e pjekura në skarë mund të ruhen në frigorifer deri në 4 ditë përpara përdorimit.

Grijini fetat e bukës në skarë derisa të skuqen me shenja grili nga të dyja anët, rreth 1-3 minuta gjithsej. Pritini perimet dhe bukën në 1 pjesë dhe vendosini në një tas të madh. Shtoni domatet, borzilokun dhe mocarelën. Hidhni salcën mbi sallatë dhe hidheni të përzihet. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper.

Lëreni sallatën të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 10 minuta në mënyrë që shijet të bashkohen. Përpara se ta shërbeni, hidhni sallatën dhe shijojeni përsëri – shtoni më shumë kripë dhe piper nëse është e nevojshme dhe pak më shumë uthull vere të kuqe nëse sallata ka shije pak të shkrifët.


Leave a Comment

Your email address will not be published.