Kjo recetë me fiston të skuqur në tigan merr aromë nga Chorizo

Fiston të skuqur në tigan me Chorizo ​​krokante

koha totale:25 minuta

Shërbimet:4

koha totale:25 minuta

Shërbimet:4

mbajtës i vendit kur ngarkohen veprimet e tekstit

A është gjithçka më mirë me chorizo ​​krokante dhe të kuruar? Sigurisht që jo, por ndonjëherë mund të duket kështu.

Kam zbuluar se sallami pikant i hedhur në pjata të shijshme mund të nënkuptojë ndryshimin midis të shkëlqyeshme dhe të shijshme. Kjo mund të jetë gjithashtu e dobishme nëse materiali juaj është shumë i lehtë ose jo mjaftueshëm i trashë për të nuhatur.

Merrni këtë recetë: Scallops të skuqura në tepsi me Chorizo ​​Crispy, një recetë me një tigan nga “The Seafood Shack” nga Kirsty Scobie dhe Fenella Renwick. Ata kanë një kamion ushqimor në Ullapool, një fshat i vogël peshkimi në bregun veriperëndimor të Skocisë me një histori të thellë peshkimi.

Libri i tij i gatimit përmban rreth 80 receta për pjatat e servirura në biznes, ku dy miq gatuajnë peshkun më të freskët të ditës.

Për këta bivalvë, ai shkroi: ” Zhytësi ynë me fiston do të kthejë kokën rastësisht çdo ditë dhe do të thotë: “Kam disa fiston për ty” dhe brenda një ore ato do të jenë në menu”.

Tingëllon ëndërrimtare, apo jo?

po të kisha fiston Ai Të freskëta, me siguri do të isha shumë e emocionuar, do t’i lyeja lehtë në gjalpë, do t’i spërkasja me kripë dhe piper dhe do t’i gërmoj. Fatkeqësisht, unë – dhe ju vë bast – zakonisht gatuaj me më pak se ujë të freskët. Këtu hyn chorizo. (Këtu po flas për chorizo-n e mirë spanjolle, jo për varietetin e freskët meksikan.)

Kjo përgatitje e thjeshtë kërkon fiston të mëdhenj të pjekur në yndyrë të nxehtë. Më pas, në tigan shtohen chorizo, gjalpi dhe barishtet dhe fiston karamelizohen nga jashtë. (Receta kërkon barishte specifike të freskëta, por ju mund të zëvendësoni të preferuarin tuaj ose të përdorni vetëm një barishte.)

Salca që rezulton e zgjeruar me chorizo ​​është aq e shijshme sa që edhe të dashuruarit jo të fistonit do të jenë të kënaqur. Zgjodha të balancoj pasurinë duke e shërbyer me kuskus të zier në avull, por ju mund të zgjidhni oriz ose ndonjë kokërr tjetër sipas dëshirës tuaj.

Ideja është që të vendosim pak chorizo ​​në pjatat që kanë nevojë për pak nxitje të shijes, ndaj përpiqem të mbaj salcice në dorë. Kolumnistja e nutricionit Ellie Krieger shpesh e shfaq këtë ide në recetat e saj të shëndetshme, të tilla si peshku i saj i pjekur ngadalë me Chorizo ​​dhe qiqra dhe molusqet e saj të pjekura në skarë me hudhër. Në të dyja, vetëm disa lugë gjelle përforcojnë shijen.

Chorizo ​​është një përmirësim i menjëhershëm për të nxitur burritot, orizin, molusqet dhe më shumë

Edhe ata që abstenojnë nga mishi mund të shijojnë aromën, siç tregohet nga Joe Yonen në rubrikën e tij Vegjetariane Weeknight me një recetë për Chorizo-Spiced Squash Tostadas. Shikoni gjithashtu Chorizo ​​​​Tofu-n e saj. (Chorizo ​​spanjolle mund të jetë pikante ose e ëmbël, në varësi të mënyrës se si është i kalitur.)

Nëse doni të provoni të luani me chorizo, nuk keni nevojë për një recetë specifike, thjesht e prisni në kubikë, e grini dhe e shtoni në sallata, një blender të shpejtë me salcë marinara, një pjatë me makarona, një patate të pjekur. Dhe sigurisht , vezë të të gjitha llojeve.

Fiston të skuqur në tigan me Chorizo ​​krokante

Kjo recetë bën një salcë të pasur me gjalpë, por nëse preferoni, mund ta bëni me vaj ulliri.

shënimet e ruajtjes: Vendoseni në frigorifer deri në 1 ditë.

shënime: Kur blini fiston, kontrolloni etiketën dhe pyesni shitësin tuaj të peshkut për fiston të tharë, domethënë fiston të freskët që nuk janë trajtuar kimikisht; Ata do ta gjejnë atë të drejtë. Fistonet e lagura trajtohen me tripolifosfat natriumi, një kimikat që bën që fiston të kullojë ujin kur gatuhet dhe mund të parandalojë tharjen e duhur.

Mos e zëvendësoni kuskusin me perla ose izraelite, pasi kërkon një mënyrë tjetër gatimi.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit poshtë Madhësia e shërbimit në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 1/2 filxhan kuskus të thjeshtë (shih Shënimet)
 • 2 gota ujë
 • 1/4 lugë kripë të imët
 • 16 fiston të mesëm/të mëdhenj (rreth 1 1/2 paund) (shih Shënimet)
 • 2 lugë vaj kanola ose ndonjë vaj tjetër neutral
 • 12 lugë gjelle (6 ons, 1 1/2 shkopinj) gjalpë pa kripë, të prerë hollë
 • 3 ons chorizo ​​të tharë, të copëtuar shkurt
 • 3 lugë qepë të freskët të copëtuar
 • 2 lugë gjelle gjethe rigon kaçurrelë të freskët të copëtuar dhe kërcell të butë
 • 1 lugë gjelle gjethe hikërror të freskët të copëtuar dhe kërcell të butë
 • kripë e imët
 • piper i zi i sapo bluar
 • Limon, i prerë në 4 pjesë, për servirje

Përgatitni kuskusin: Në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni 1 lugë gjelle vaj derisa të vezullojë. Shtoni kuskusin dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa kokrrat të fillojnë të marrin ngjyrë kafe, rreth 3 minuta. Shtoni ujë dhe kripë dhe përzieni për një kohë të shkurtër që të bashkohen. Lëreni ujin të vlojë, mbulojeni dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Lëreni të qëndrojë derisa lëngu të përthithet dhe kuskusi të jetë i butë, rreth 7 minuta. Hapeni dhe skuqeni kuskusin me një pirun.

Përgatitni fiston.Ndërkohë që kuskusi është duke u gatuar, tërhiqni muskujt anësor nga secila fiston dhe thajini fijet. Kjo i pengon ata të pështyjnë kur futen në vaj të nxehtë.

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë, ngrohni vajin derisa të vezullojë. Shtoni fiston. Ata duhet të ziejnë kur godasin vajin e nxehtë. I kaurdisim pa i përzier derisa të marrin ngjyrë karamel, rreth 1 minutë. Spërkateni lehtë me kripë dhe piper, rrokullisni dhe ziejini derisa të marrin ngjyrë kafe nga ana tjetër, rreth 1 minutë.

Shtoni gjalpin, chorizo-n, qiqrat, majdanozin dhe koprën dhe sapo gjalpi të fillojë të shkumëzojë, ngjisni fiston, rreth 30 sekonda. Mbajeni temperaturën në mes të lartë për të ndihmuar fiston të karamelizohet më shumë ndërsa gjalpi shkrihet, gatuajeni për 1 deri në 2 minuta, por rregulloni nxehtësinë nëse gjalpi fillon të digjet. Është në rregull nëse merr ngjyrë kafe dhe ka erë arrë.

Transferoni kuskusin në pjata individuale dhe sipër me fiston dhe salcë chorizo ​​me gjalpë. Shërbejeni me copa limoni.

Për racion (4 fiston, 1/2 filxhan kuskus dhe rreth 1/4 filxhani salcë)

Kalori: 792; Yndyra totale: 50 gram; Yndyra e ngopur: 24 gram; Kolesteroli: 136 mg; natrium: 937 mg; Karbohidratet: 55 gram; Fibra dietike: 4 gram; Sheqeri: 0 gram; Proteina: 28 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Përshtatur nga “The Seafood Shack” nga Christy Scobie dhe Fenella Renwick (Interlink Books, 2021).

Testuar nga Ann Maloney; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për më shumë se 9800 receta të pas-testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na tag në instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.